103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות 2020

"ליברמן הוא המנצח הגדול של הבחירות"

ח"כ מיקי זוהר על המצב הפוליטי החדש בבוקר שאחרי הבחירות: "עם ליברמן יש לנו גוש של 61 - הוא יכריע מה שיהיה"


חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) התייחס לתוצאות המסתמנות: "מבוי סתום ומאוד מסובך ומורכב. תוצאות הבחירות קובעות סוג של תיקו". לדבריו הדרך היחידה להקים ממשלה היא שהליכוד יהיה חלק ממנה.: "התנאי שלנו הוא שנתניהו יעמוד בראשות הממשלה". זוהר טען שליו"ר כחול לבן בני גנץ אין דרך להקים ממשלה בלי הליכוד.

על חוק הצבת המצלמות שיזם וניסה לקדם: "החוק עשה את העבודה ההפוכה, העיר המפלגות הערביות והרדים את הליכוד".

ניסים משעל: מה יהיה? פלונטר פוליטי שקשה לראות את סופו.

ח"כ מיקי זוהר: האמת שכן, זה אחד, מה... בוא נגיד מבוי סתום מאוד מסובך ומורכב בכל מה שקשור לזירה הפוליטית במדינת ישראל. תוצאות הבחירות קובעות שיש סוג של תיקו בין הימין לבין השמאל, כמובן שהרשימות הערביות קצת קשה לייחס אותן כמי שגנץ יוכל להסתמך עליהן בהקמת ממשלה, אבל עדיין כמובן שהן משתייכות למחנה השמאל וליברמן הוא המנצח הגדול של הבחירות, צריך להודות על האמת, כך רצה הציבור, וליברמן הוא זה שיכריע מה יהיה בהמשך.

גיא פלג: בוקר טוב.

ח"כ מיקי זוהר: בוקר טוב גיא.

גיא פלג: מותר לך לדבר איתי?

ח"כ מיקי זוהר: כן מותר לי לדבר איתך.

גיא פלג: שלא תשלם על זה מחיר.

ח"כ מיקי זוהר: יש הרבה מאוד גם בציבור שלא משתייכים למפה הפוליטית שלנו שגם צריכים להודות לך הבוקר הזה.

גיא פלג: טוב, תגיד ח"כ זוהר, אתה מצד אחד אומר 'המצב מאוד מורכב, מאוד סבוך, יש חוסר ודאות', אבל נדמה לי שאפשר להסתכל על תוצאות הביניים גם בראייה אחרת. המצב מאוד פשוט, מאוד ברור, חייבת להיות ממשלת אחדות, אין פתרון אחר, והשאלה המשנית היא מי יהיה ברוטציה קודם, נתניהו או גנץ. בעצם איך אפשר לראות את הדברים אחרת? למה אתה אומר שזה כל כך מורכב ומסובך?

ח"כ מיקי זוהר: קודם כל עבורך אולי זו שאלה משנית, עבורנו זו שאלה גורלית, מי יוביל את המדינה בשנים הבאות, האם זה יהיה גנץ או לפיד או בנימין נתניהו.

ניסים משעל: בוא נעשה סדר בדברים. אין מה לעשות, גוש הימין, אין לו 61, עכשיו הפתרון היחידי זו אחדות לאומית - ואני אחדד את השאלה של גיא, השאלה היא האם בליכוד, מתי ייפול האסימון שאם נתניהו אי אפשר ללכת לאחדות לאומית.

ח"כ מיקי זוהר: אז אני אומר לך שבליכוד האסימון נפל, והאסימון שנפל מבהיר לכולכם וכל מי שרוצה לדעת שיש דרך אחת להקים ממשלה וזה שהליכוד יהיה חלק ממנה, ולליכוד יש תנאי אחד קטן, ממש אפילו קטנצ'יק, זה שבנימין נתניהו יעמוד בראשות הממשלה הזו.

ניסים משעל: ברוטציה?

ח"כ מיקי זוהר: אנחנו לא מדברים כרגע על רוטציה וכדומה.

ניסים משעל: אז איך הוא יעמוד? אין לכם 61.

ח"כ מיקי זוהר: אני חושב שעם ליברמן יש לנו.

גיא פלג: ואתם לא המפלגה הגדולה, מה זה עם ליברמן?

ח"כ מיקי זוהר: אני חושב שעם ליברמן יש לנו, אם אינני טועה, גם לפי כל הספירות האחרונות, ולכן הדבר הזה עובר לפתחו של איווט ליברמן.

ניסים משעל: אתם בונים שליברמן יעבור אליכם? יצטרף?

ח"כ מיקי זוהר: לא לא.

גיא פלג: ליברמן אומר יותר מגנץ 'רק לא נתניהו', הרי ליברמן אומר את זה.

ח"כ מיקי זוהר: אנחנו אומרים לליברמן דבר אחד הבוקר הזה, 'ניצחת את הבחירות, הנושא עבר לפתחך, אתה תכריע אם הממשלה הזאת תקום או לא תקום'. אנחנו מוכנים לכל קונסטלציה מבחינת מבנה הממשלה ובלבד שאין עניין של פסילה של רשימות כאלה ואחרות, אין דבר כזה נגד חרדים, נגד חילונים או נגד דתיים, כולם שווים. אם תהיה אפשרות להקים ממשלה של 90-80 מנדטים אין שום בעיה גם עם זה, אבל יש תנאי אחד בסיסי שנתניהו יהיה ראש הממשלה.

ניסים משעל: ב-84 היה תיקו בין הליכוד למערך, בין יצחק שמיר לשמעון פרס, והיה הרבה דם רע ביניהם ולבסוף ההגיון הפוליטי גבר והם הקימו ממשלת אחדות לאומית שהחזיקה מעמד יפה, וזה היה שנתיים שמעון פרס ושנתיים יצחק שמיר. אין כזה דבר אחדות לאומית בלי רוטציה, אין מתנות חינם.

ח"כ מיקי זוהר: תראה ענייני הרוטציה בין כה וכה הם לא דברים שאני אצטרך להכריע לגביהם אלא אך ורק ראש הממשלה נתניהו שהוא יו"ר הסיעה והוא גם יקבע מה עמדתו בעניין הזה. אני יכול לומר אבל דבר אחד מאוד ברור, אין לגנץ דרך להקים ממשלה שהליכוד הוא לא חלק ממנה, ולכן גם אם הנשיא יחליט בסופו של יום ונניח והרשימות החליטו להמליץ על בני גנץ והוא הצליח לקבל מספר מנדטים גדול והנשיא ייתן לו את האפשרות לנסות להרכיב, ברור לכולם הבוקר שאין לו שום אפשרות ושום דרך להקים ממשלה גם אם הוא ינסה להקים אותה בתמיכת הרשימות הערביות שליברמן יושב בממשלה איתם, יחד עם מרצ ומפלגת העבודה, לי זה נשמע מופרך.

גיא פלג: תרשה לי לשאול אותך בכיוון אחר. האם אפשר לומר הבוקר שנתניהו שהוכרז או כונה בידי רבים 'הקמפיינר המושלם', בעצם המיט על עצמו חורבן במובן הזה שהוא נתן גז בשבוע האחרון, השבוע הקריטי, והלך על הראש של עוצמה יהודית, ובמובן הזה ייתכן ששתה להם את המנדטים, גרם להם לא לעבור את אחוז החסימה ואלה ארבעת המנדטים שחסרים לו.

ח"כ מיקי זוהר: קודם כל התשובה היא לא, עוצמה יהודית לא הייתה עוברת בשום קונסטלציה, אנחנו יודעים גם לפי המספרים שהם נעים בין 60 ל-80 אלף קולות, שאלו הקולות המאוד אותנטיים שלהם. הם היו בסוג של תקרת זכוכית מלכתחילה וידענו שלא יהיה להם שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה. אם אתה רוצה ללכת אולי לשגיאות בקמפיין אז אפשר לדבר אולי דווקא על חוק המצלמות שעשה את העבודה ההפוכה - מצד אחד העיר מאוד את החברה הערבית והרבה מאוד אנשים הגיעו להצביע, הרבה יותר מהפעם הקודמת, זה כעובדה, ואצלנו בימין כנראה שזה לא עשה את העבודה. עובדתית בימין הרבה פחות יצאו מהפעם הקודמת.

ניסים משעל: אתה עשית לנתניהו עבודה נהדרת בקדנציה האחרונה, נגמר, אין. בקונסטלציה הנוכחית אי אפשר יהיה לגעת בשום דבר מהחוקים האלה שאמורים היו להציל אותו מאימת הדין.

ח"כ מיקי זוהר: קודם כל ענייני החוקים שאני רציתי לקדם, גם פסקת ההתגברות וגם חוק החסינות, נכון שהם נגעו לנתניהו אבל הם גם נוגעים להרבה מאוד חברי כנסת בימין שמרגישים נרדפים.

ניסים משעל: אבל עשית את זה בשביל נתניהו.

ח"כ מיקי זוהר: בסדר, אתה אמרת, זה בסדר, אני יכול לחלוק עליך.

ניסים משעל: זה לטובתך, זה נותן לך קרדיט.

ח"כ מיקי זוהר: אני לא מסתכל על זה כך כי אני מרגיש שהחובה שלי הייתה לשמור על כל המדינה כולה, בין השאר גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו - אבל מעבר לזה, אני יכול לומר לך שהקונסטלציה הפוליטית הנוכחית, ברור שהיא אינה מאפשרת את קידום החוקים שאני רציתי לקדם, אבל אני והחוקים שלי לא על הפרק אלא מדינת ישראל כולה ומי יעמוד בראשה, ואני מאוד מקווה שזה יהיה בנימין נתניהו. אגב אני גם חושב ואני אפילו קצת בטוח, אני לא רוצה להישמע בעצמי בטוח הבוקר הזה בטח לאור התוצאות, אבל אני די בטוח שאין שום דרך להקים ממשלה אלא אם כן הליכוד הוא חלק ממנה, והליכוד לא יאפשר להקים ממשלה אלא אם כן נתניהו עומד בראשה.

גיא פלג: אם תוזמן לייעץ לנתניהו שאתה מעריך, אולי מעריץ. האם לא נכון לתת לו את העצה 'אדוני בוא תנסה עכשיו למכור את המניה כשהיא איכשהו עוד בגובה, גש ליועץ, תסגור איתו הסדר, תורשע בעבירה פחותה אבל תרוויח את המפתחות של תא הכלא'. האם זאת לא העצה שמבקשי טובתו של נתניהו צריכים לתת לו בעת הזאת, 'תפתור את הפלונטר הפוליטי והמשפטי בצעד אחד קטן'.

ח"כ מיקי זוהר: אני הייתי מוכן לעשות את זה ובלבד שאתה היית נותן לי דוגמה אחת גם ככתב פלילי בעל ניסיון רב, למתי ניסו במדינת ישראל להאשים בעבירות שוחד נבחר ציבור, שאין להן שום קשר לכסף או לממון אלא אך ורק לענייני תקשורת - פוליטיקה. הרי זה לא קרה בשום...

גיא פלג: אז אתה אומר לו 'לך למערכה משפטית של 4 שנים ואולי בסוף בית המשפט יקבל את הטענות האלה'.

ח"כ מיקי זוהר: אני אומר לנתניהו דבר אחד - הציבור יודע, ודרך אגב אני רוצה להזכיר שבמערכת הבחירות הזו הנושא הפלילי כמעט לא עלה, זה היה ברור לכולם במערכת הבחירות הקודמת ואז קיבלנו 35 מנדטים, עכשיו אנחנו אמורים לקבל לפי התוצאות בערך כ-32 מנדטים והנושא המשפטי כמעט לא היה חלק ממערכת הבחירות הזו אלא עיקר הנושאים שעלו זה היה ענייני דת ומדינה, ענייני ממשלות חילוניות או...

גיא פלג: מה זה קשור? הציבור אמר את דברו ולא נתן לנתניהו עכשיו להרכיב ממשלה לבד. אז אני שואל אותך האם לא נכון לו לחסוך את ההליך המשפטי.

ח"כ מיקי זוהר: אני חושב שלא אני ולא אתה יכולים לומר שהציבור הכריע באופן חד משמעי נגד נתניהו, זה ממש לא המצב. הציבור באופן עקרוני, למעט 3 מנדטים שירדו מהליכוד, הצביע לרשימות הימניות בערך באותם היקפים וגם לרשימות השמאל בערך באותם היקפים. היחידי שהתחזק עכשיו זה ליברמן, וזו תוצאה שכמובן מכריעה את הבחירות לכך שליברמן יכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא.

עריכה: אמיתי דואק

18/09/2019
הישארו מעודכנים

מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90