103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות 2020

"ראש הממשלה הזה הוא חסר מעצורים"

דיווח: נתניהו פנה לעו"ד אורי קורב בבקשה שייצג אותו בתיק 4000 • גיא פלג הצטרף להערכה: יכוון לעסקת טיעון כדי להישאר בתפקיד


ניסים משעל וגיא פלג ניתחו את המצב המסתמן במערכת הפוליטית לאור תוצאות הבחירות המסתמנות, ומצבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מבחינה משפטית, לאחר שנראה כי הוא יוכל להשתמש באפשרות של חסינות.

בהמשך התוכנית סיפר גיא פלג על הפרסום ב'חדשות 12' לפיו נתניהו פנה לעו"ד אורי קורב, שהיה הפרקליט המלווה בתיקי 1,000 ו-2,000, בבקשה שייצג אותו בתיק 4000.

ניסים משעל: יש פה 2 שעונים, יש את השעון הפוליטי שלהערכתי הוא שעון שיצטרך לדרוך במקום לפחות 3 חודשים, ויש את השעון המשפטי שאפילו דוהר, אפשר לומר, בעוד שבועיים. קח אותי מכאן, כנס רגע לראש של היועץ המשפטי וכל הגוורדיה הזאת, ולאן הולך השעון המשפטי הזה.

גיא פלג: תראה ניסים, אני אגיד לך כך. נדמה לי שבחדר ההתייעצות האינטימי של משפחת נתניהו, ששם יושבת הגברת נתניהו בראש השולחן, לצדה בעלה והבן שלהם, נדמה לי, יאיר גם, בצוות קבלת ההחלטות. נדמה לי שהשאלה המרכזית שהם שואלים את עצמם זה לא האם נכון לנו ללכת לרוטציה או לא או עם מי ומתי ואיך לנהל את המשא ומתן הקואליציוני. נדמה לי שהשאלה המרכזית שהם שואלים את עצמם, האם נכון לנתניהו לשלוח שליחים ליועץ המשפטי לממשלה בשבועיים הקרובים, במהלך השימוע, ולהגיד לו 'אדוני היועץ אנחנו עכשיו מוכנים לעשות איתך את ההסדר'

ניסים משעל: אתה שומע את מה שאתה אומר? כלומר אתה מעריך שיש מצב שנתניהו יקבל אישור מבלפור להודות בעבירה פלילית, להיענש, אני לא יודע אם אלך לבית הסוהר, אבל על כך שהוא, נאמר יוריד את סעיף השוחד אם אני מבין את מה שאתה אומר, ילך לעמוד לדין ולהודות 'אני בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, מודה באשמה של הפרת אמונים או מרמה או משהו כזה'. אתה רואה את המצב הזה?

גיא פלג: אני אגיד לך ניסים, תשמע אמרת לי בשיחה מקדימה 'אין כזה מצב'. אני רק מזכיר לך שאותה משפחה קיבלה לא מזמן החלטה דומה. הרי כל הזמן אמרו שתיק המעונות כנגד שרה נתניהו זה 'טפלו עליהם אשמה' והגברת נתניהו לעולם לא תעמוד בבית משפט ותאמר 'מודה אני' כשבצד האחר אישום פלילי, והנה ראינו שכזה התקרב לדד ליין, הודתה, הורשעה וסוחבת הרשעה פלילית. לכן מבחינת נתניהו השאלה נדמה לי המשמעותית האם לנסות עכשיו להרכיב ממשלה כשזה ברור שזאת ממשלת אחדות עם רוטציה, כלומר נתניהו, לפי התסריט הזה, במקרה האופטימי מבחינתו מרוויח שנתיים בשלטון.

ניסים משעל: זה המון זמן.

גיא פלג: המון זמן, ובמקרה הרע שנה עד הגשת כתב אישום או לחילופין למכור את המניה עכשיו גבוה, לבוא ליועץ ולהגיד לו 'שמע'... מיד אנחנו ניתן את הכותרת שעכשיו באולפן 'חדשות 12' שבעיניי היא מלמדת הרבה מאוד - והכותרת הזאת היא שראש הממשלה נתניהו פנה לעורך הדין אורי קורב, מי שניהל עד לא... לא נגיד לא מזמן, אבל שניהל את התיקים נגדו, את תיקי 1,000 ו-2,000, היה הפרקליט המלווה, וזה מראה לך עד כמה ראש הממשלה הזה הוא חסר מעצורים. זאת אומרת הוא במהלך החודשים האחרונים ניסה "לגנוב" לעד המרכזי נגדו, ארנון מילצ'ן את עורך הדין, "לגנוב" כמובן במרכאות על מרכאות על מרכאות, ואחר כך פנה למי שניהל את תיקי 1,000 ו-2,000 בפרקליטות נגדו, טרם פרש מן הפרקליטות. זה פשוט אתה אומר לעצמך, 'אין גבולות', 'אין שכל ישר', העלה על הדעת שאורי קורב ייצג אותו בתיק 4,000.

ניסים משעל: אבל זה דרך האדם שהוא רואה לנגד עיניו אפשרות שהוא ילך לכלא ולהיות מורשע בעבירות חמורות, שהוא עכשיו עוסק בלהציל את עצמו. אני פה מסכים איתך שיש התייעצויות בבלפור בכיוון הזה.

גיא פלג: כן, אבל מה למשל היועץ המשפטי לממשלה לדעת נתניהו, נניח ואני אחד מצוות היועצים שלו, מה נתניהו חשב? איך נגיד אביחי מנדלבליט... הרי נתניהו פנה לאורי קורב, נניח ואורי קורב היה אומר 'בסדר, אני אייצג אותך בתיק 4,000, אני מנוע כמובן בתיק 1,000 ו-2,000'. מה לדעתו היועץ המשפטי לממשלה שלכל הפחות נתניהו צריך לחשוב שהוא יבוא איתו בדין ודברים על הסדר. מה מנדלבליט יחשוב שאחד מהאנשים שישבו סביב השולחן של בכירי הפרקליטות הולך לייצג את נתניהו.

ניסים משעל: הוא יחשוב שנתניהו יעשה כל אשר לאל ידו להינצל מהכלא, זה טבעי. השאלה אגב, זה מותר מבחינת הכללים?

גיא פלג: הייתה עולה שאלה... אבל מדובר רק על תיק 4,000 שאורי קורב לא טיפל בו ולא היה מעורב בו מילימטר.

ניסים משעל: אם אני מסכם את מה שאתה אומר בינתיים, אתה אומר ככה, שהם ילכו להתייעצויות האם ללכת ליועץ ולהגיד 'בוא אני פורש מהחיים הפוליטיים, תוריד לי את סעיף, נגיד סתם, השוחד'...

גיא פלג: ...להפרת אמונים ותוותר על רכיב הענישה שהוא כלא. גם אנשים בישראל, נבחרי ציבור שמורשעים בהפרת אמונים נשלחים לכלא או יכולים להישלח לכלא, ומן הצד האחר 'אני פורש מן החיים הציבוריים'.

ניסים משעל: זה יעבור בג"ץ אגב?

גיא פלג: א', אני חושב שכן ואני רוצה להגיד לך עוד דבר - יש פרשנים שסבורים שתיקי נתניהו הם תיקים קלילים מבחינת הפרקליטות, אני אומר לשון המעטה. התיקים נגד נתניהו, לפחות תיק 4,000 בעיניי הוא תיק חזק, אבל אלה תיקים שבהם יתנהל קרב. אלה לא תיקים שההרשעה מובטחת מעל לכל ספק, ולכן לפרקליטות גם יש אינטרס לגמור את הסיפור הזה.

ניסים משעל: יש שאלה שמסקרנת אותי. אתה עוקב מקרוב אחרי היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, איך הוא מרגיש הבוקר הזה?

גיא פלג: לא יודע, אין לי איתו היכרות אינטימית כזאת שאני יכול לומר איך הוא מרגיש הבוקר.

ניסים משעל: למה? אני כבר אתן לך בחינם איך הוא מרגיש הבוקר, שהוסר מעליו ומעל המערכת המשפטית איום מהותי.

גיא פלג: זה צד אחד. מצד שני נשאלת השאלה, אנחנו כל הזמן אומרים, אם נתניהו יציע עסקה, אם נתניהו ילך, ואנחנו מתייחסים לשחקן המרכזי שזה היועץ המשפטי לממשלה כאילו שהוא פסיבי. כאילו, בוא נעשה משחק, אתה אמרת 'שרה נתניהו לא תאפשר לבנימין נתניהו, לראש הממשלה, ללכת ולהציע הצעה', אבל נניח והציע הצעה, נניח ועורך דין עמית חדד, ראש צוות ההגנה של ראש הממשלה, מרים טלפון לד"ר גיל לימון, המשנה של היועץ, אומר 'אני מבקש פגישה דחופה'. ונניח ועורך דין עמית חדד יושב מול היועץ ואומר 'מרשי מילא את ידי לפנות אליך כדלקמן, הוא מבקש להודות בעבירה פלילית, הוא מבקש, בתנאי שאתה תוריד לו את האישום'.

ניסים משעל: אתה שומע את מה שאתה מדבר?

גיא פלג: אז אני שואל אותך. נניח ואנחנו בסרט הזה, האם היועץ המשפטי לממשלה שסבור, אחרי בדיקה קפדנית, שראש הממשלה עבר עבירה חמורה של קבלת שוחד, שהמשמעות שלה היא מאסר. האם ליועץ המשפטי לממשלה הזה יש את העוז ואת היכולת מול המערכת שלו שהיא חדורת קרב. האם הוא מעוניין או יכול או רוצה לבוא ולהגיד 'אני מניח את המגה תיק הזה שהעסיק את כל הפרקליטות, בכירי הפרקליטות במשך שנים'...

ניסים משעל: והולך לעסקת טיעון?

גיא פלג: ומסכים להצעת נתניהו, זה לא ברור מאליו.

ניסים משעל: אז מה השאלה שלך?

גיא פלג: השאלה שלי, מה הוא מכריע בנסיבות האלה. כי אנחנו הפרשנים, כולם אומרים שכאילו הקלפים אצל נתניהו, שאם נתניהו יציע את ההצעה הזאת של פרישה מהחיים הציבוריים...

ניסים משעל: אז אתה שואל אותי אם מנדלבליט יקבל את זה?

גיא פלג: אני חושב שזה מעסיק את מנדלדבליט, שהוא שואל את עצמו, אם נתניהו...

ניסים משעל: הוא ישאל את עצמו מה תהיה תגובת המערכת המשפטית. בית המשפט העליון, כל הפרקליטות, כל זה... אם אני עכשיו סוגר תיקים...

גיא פלג: לא סוגר...

ניסים משעל: אבל ממזעזר את כתבי האישום ושולח אותו הביתה.

גיא פלג: אבל הצד האחר, אני חוסך מהמדינה את הטלטלה העצומה, הפוליטית והמשפטית, ואני קונה סיכון. ניסים אתה חייב להבין, מי שנכנס לבית משפט לא יודע איך הוא יוצא משם. זה לא שההרשעות של נתניהו בכיסו של היועץ המשפטי לממשלה. המבחן בחוק, סיכוי סביר להרשעה. זה לא אומר שהיועץ סבור שיש לו 100% הרשעה.

ניסים משעל: אם אני מבין את מה שאתה אומר ל-2 הצדדים היום במצב הנוכחי...

גיא פלג: 2 הצדדים בצד המשפטי. יש מה להרוויח ומה להפסיד.

ניסים משעל: כלומר כדאי גם לנתניהו וגם למנדלבליט לגמור בעסקת טיעון שלפיה הוא יודה בעבירה פלילית אבל לא ילך לבית סוהר, זה מה שאתה אומר?

גיא פלג: תראה זאת ההצעה, ככל שאנחנו מדברים על עסקה, ברור שזאת תהיה הצעת נתניהו, הרי נתניהו לא יציע עסקה שמשמעותה שהוא ילך לכלא.

ניסים משעל: אתה יודע מה הבעיה איתך? הבעיה איתך שאתה מפעיל היגיון, אבל מעבר להיגיון, פה יש צד רגשי ואישי עמוק שראש ממשלת ישראל יודה בעבירה פלילית. זה מסמר מבחינתו.

גיא פלג: ניסים, אני מזכיר לך, היה כאן נשיא מדינה, יצרי וחזק ומשוכנע בחפותו, והוא אמר 'לא' להסדר טיעון מקל מאוד והלך לכלא. האם אתה חושב שתסריט הבלהות הזה לא מונח ולא עובר בשיחת הטריו המפורסמת - נתניהו, הגברת נתניהו ויאיר נתניהו.

עריכה: אמיתי דואק

18/09/2019
הישארו מעודכנים

גיא פלג
גיא פלג  |  צילום: 103fm