103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות 2020

"תחילתו של תום עידן"

בן כספית על נתניהו: "משימתו לא צלחה" • על משרד המשפטים: "נושמים לברכה - נתניהו לא יפרק את המערכת"


בן כספית ('מעריב', 103fm) על מצבו של נתניהו ביום שאחרי הבחירות, ועל הסיכוי הנמוך שיקבל ראשון את ראשות הממשלה במסגרת ממשלת אחדות. כספית: "מי שחושב שגנץ לא משוחח עם המפלגות החרדיות - טועה".

תוצאות האמת לפי שעה

בן כספית: ראיתי אנשים מתלוצצים בטוויטר. אף שמאלני לא הלך לישון בלילה, מ-96... למה 96? זה קרה גם בשנות ה-80. תמיד היית הולך לישון עם פרס וקם עם נתניהו, אז אנשים נשארו ערים, וזה בוקר מעניין ומורכב מאוד.

ניסים משעל: תן את התובנות שלך מתמונת המצב העכשווית שבה השוויון בעצם הוא כמעט מוחלט.

בן כספית: הכותרת הגדולה והחשובה היא שמשימתו של נתניהו לא צלחה, אין לו 61 והוא גם לא קרוב. אם הוא היה ב-59 אז הוא היה יכול להשקיע עכשיו את כל כוחותיו ורצונותיו ופיתוייו ומה שתגידו.

ניסים משעל: נכון לעכשיו הוא 56, נכון לרגע זה.

בן כספית: נכון וזה 92-91 אחוזים מהקולות, ככה שכבר שינוי דרמטי לא יהיה, יכול להיות שינוי של מנדט. אף אחד לא הולך לקבל עוד 4 מנדטים משום כיוון, לכן אין לו 61 ואין לו קרוב ל-61. מכיוון שגם הסיכוי שלו לפרק את כחול לבן או את העבודה אפסי, אז אפשר להתחיל ולגשש לכיוון האמירה שכנראה אנחנו בתחילו של תום עידן. אין לו ממשלה לחסינות. אני חושב שהמקום שבו נושמים לרווחה הכי הרבה היום זה משרד המשפטים, הוא לא הולך לפרק את המערכת. הוא התכוון לפרק אותה צריך להבין. בית המשפט העליון כנראה לא יפורק.

ניסים משעל: יש פה מצב שהמערכת הפוליטית הולכת להיכנס לפלונטר אדיר והמוצא היחידי הוא אחדות לאומית. עכשיו אם תהיה אחדות לאומית והוא יקבל שנתיים שהוא ראשון, אז יש לו עוד שנתיים להיות ראש ממשלה שזה הרבה זמן.

בן כספית: אני חושב שהסיכוי שהוא יקבל שנתיים ראשון הוא אפסי.

ניסים משעל: למה?

בן כספית: אלא אם כן יש מישהו בכחול לבן שמסוגל לבוא ולהגיד ולתת לו עכשיו שנתיים שלטון כשבעוד רבע שעה יש לו שימוע. זה לא יקרה, זה לא יקרה נקודה. מצד שני אם הוא ירצה להיות שני... לדעתי אגב גנץ צריך להתעלם מכל הצרחות ורעשי הרקע שיהיו עכשיו ולקרוא לו לממשלת אחדות, כן לנתניהו, אם הוא בא לממשלת אחדות או רוטציה שני, לדעתי לא צריכה להיות עם זה שום בעיה. הוא יתכבד, יהיה שר בכיר וברגע שיוגש נגדו כתב אישום יתפטר ויגן על עצמו מכס יו"ר ועדת החוץ והביטחון.

ניסים משעל: את זה הוא לא יקבל.

בן כספית: לכן אנחנו בפלונטר.

גיא פלג: בן התסריט שלך לא הגיוני בעיניי, אני אגיד לך למה. בעיניי משפטית, וצריך כמובן לבדוק את הדברים לעומק, יש הבדל תהומי בין ראש ממשלה מכהן שמוגש נגדו כתב אישום ואז בחוק יש לו אפשרות להמשיך, לבין חבר כנסת שמנהל משפט שעומד להתמנות לתפקיד ראש ממשלה. נדמה לי שזה לא יעבור בג"ץ

ניסים משעל: זה הזוי.

גיא פלג: הוא יהיה חבר כנסת, שר הוא לא יכול להיות כי אתה לא יכול להיות שר כשמתנהל נגדך משפט, הוא ינהל את המשפט שלו במחוזי בירושלים, תחלופנה שנתיים ואז הוא יצטרך להתמנות, צריכים להשביע אותו לתפקיד ראש הממשלה מספסלי בית המשפט המחוזי בירושלים. זה נדמה לי לא עובר, לא משפטית ובטח לא ציבורית.

בן כספית: כמובן שאתה צודק, אלא אם כן יוחלט ללכת בסגנון חיים רמון למשפט בזק, לישיבה כל יום, בלי פגרות, בלי עניינים.

גיא פלג: אי אפשר, בן האמן לי, אי אפשר את המשפט הזה לגמור מהר.

בן כספית: אני מאמין לך, זו הסיבה שאנחנו בפלונטר וזו הסיבה שפה האדם הכי חשוב במדינה הופך להיות נשיא המדינה. הוא יכול עכשיו לחרוג... נשיאים אף פעם לא הטילו חותם אמיתי על המדינה במצב כזה, אבל אני חושב שריבלין יגדיל ראש, יגדיל סמכויות גם כי החוק די מעורפל.

ניסים משעל: המפתח הוא במקום אחר, המפתח הוא מתי בליכוד יתחיל המרד, מתי בליכוד יגידו 'די עד כאן, אי אפשר'.

גיא פלג: מתי או האם.

ניסים משעל: לדעתי, בעוד 3 חודשים כשהפלונטר הזה יהיה בעיצומו, מישהו יהיה חייב להבין שאי אפשר לדרדר את המדינה, והפתרון היחידי הוא שבליכוד יגיעו למסקנה די נגמר עידן נתניהו צריך להביא מישהו אחר.

גיא פלג: ניסים אני חושב שהמפתח הוא אצל הגברת שרה נתניהו, האם היא תגיד לבעלה, 'אדוני יש סכנה אמיתית שאתה תלך לכלא אם תנהל את המשפט הזה', בכל מקרה יש לך פלונטר פוליטי, קשה מאוד.

ניסים משעל: המומחה לענייני שרה זה בן, בן מה אתה אומר?

גיא פלג: בוא נצמצם סיכונים.

ניסים משעל: אתה רואה את שרה אומרת לביבי 'בוא נצמצם, הוצאות קודם כל', הוצאות המשפט.

גיא פלג: נכון, אם הוא בן אדם פרטי הוא יכול מחר לקבל העברה בנקאית. אבל השאלה אם החברים שלו האלה שכל כך מתים רק לשחרר לו כסף, ישמחו באותה התלהבות כשהוא כבר פוסט חיים פוליטיים.

בן כספית: קודם כל יש הרבה פרצות... היתרון של גנץ על פני נתניהו זה שהצד שלו הרבה יותר אחיד כרגע. ברור שהערבים לא ילכו לממשלה עם נתניהו, את כחול לבן היום אף אחד לא יצליח לפרק, אם המצב היה הפוך אז כן, וגם עמיר פרץ לא יעז להיות זה שהולך להציל את בנימין נתניהו. לכן כמו שאמרתם צריך לשים לב לשני דברים, קודם כל סיפור שרה נתניהו, אני חושב שאני יכול להמר שהיא לא תהיה זו שתייעץ לו לוותר. אבל יכול להיות שזה הוא, הפעם הוא יצטרך להיות, אולי לראשונה בעשור האחרון, זה שלוקח את המושכות בתוך הבית בבלפור ואומר 'קאט דה בולשיט. אנחנו עכשיו מפסיקים להמר, אנחנו עכשיו מפסיקים להטריד את המדינה ואני הולך לעסקה ולהסדר, ויש חיים גם אחרי הדבר הזה'. את זה הוא יצטרך לעשות, לא להתחנן בפניה, אני מאוד מאוד מקווה בשבילו. אני יודע שהוא חושב על זה ושהוא מגשש את זה, עדיין באפלה, כמובן הוא קיווה קודם כל לנצח, ניצחון דרמטי ואז הוא יהיה במצב הרבה יותר טוב. הדבר השני זה החרדים. מי שחושב שגנץ לא מדבר עם החרדים טועה. גם אחרי ההכרזה של ממשלת אחדות חילונית ובעיקר לפניה, הם יודעים שההכרזה הזו הייתה לצרכי בחירות, זה לא שהוא הולך עכשיו להקים ממשלה עם החרדים, אבל אני אומר לכם שהם ישבו כל בכירי כחול לבן חוץ מיאיר לפיד, עם רבים מאוד בתוך העולם החרדי, בכירים מאוד, חברי כנסת.

ניסים משעל: הם ישבו עם לפיד?

בן כספית: אמרתי הרגע 'חוץ מיאיר לפיד', כל בכירי כחול לבן חוץ מיאיר לפיד.

ניסים משעל: גנץ יסלק את יאיר לפיד?

בן כספית: לא, אם אתה יודע לעשות פוליטיקה. הכול עכשיו יקום וייפול על הכישורים הפוליטיים של בני גנץ, אם ישנם כאלה, ועל צוות המשא ומתן, שימו לב, המאוד מעניין שהוא הקים, בראשו עומד אדם רב יכולות כמו יורם טורבוביץ', היה ראש הסגל, למרות שבעידן נתניהו המילה 'ראש הסגל' לא תמיד מעוררת את הריספקט. אבל שלום שלמה, האיש של נתניהו במשך כל הקדנציה ב-2013-2009 שניסה כל אותה קדנציה לפרק את קדימה, ינסה לפרק עכשיו דברים אחרים. אנחנו הולכים כמו שאמרת בסוף, שורה תחתונה לכאוס של 3 חודשים. אנחנו תלויים בנשיא ובשיקול דעת של נתניהו שאולי יבין מתישהו שלכל דבר יש סוף.

עריכה: אמיתי דואק

18/09/2019
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm