103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות 2021
עם מגישי 103fm ו'וואלה' - בוקר שידורים מיוחד

"יהיה סיבוב בחירות שלישי"

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט מחזיק בעמדה כי אנחנו עומדים לפני מערכת בחירות נוספת: "כחול לבן לא יסכימו לשבת עם נתניהו, והליכוד לא ידיחו אותו"


ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שוחח עם בן כספית, אריה אלדד ורוני בר-און בעקבות תוצאות הבחירות הידועות עד כה. לאחר שצפה שנגיע למערכת בחירות שנייה, מדוע הוא סבור שנגיע גם למערכת בחירות שלישית?

"אני לא אתחיל בלומר 'אמרתי לכם' כשהערכתי שנתניהו לא יצליח להשיג גוש של 61 מנדטים. אני כן אומר שנתניהו נכשל כישלון מוחץ. אני חושב שיכולתם לראות שהוא הבין את זה לפני שבוע. ההתנהלות שלו בשבוע האחרון הייתה של אדם מיואש שיודע שהוא על סף תיהום ואין לו כוח למנוע את זה. המבט שלו, הסערה שעופפה אותו, זה אדם שנמצא באקסטזה של ייאוש".

אריה: ולכן אין סיכוי שיהיה ראש הממשלה הבא?
"הוא לא יהיה ראש הממשלה הבא בכל מקרה. אין לו שום סיכוי להרכיב את הממשלה. הוא המפסיד הגדול ביותר כי אבדו לו 8 מנדטים מהבחירות הקודמות. זו תבוסה מדהימה, בעיקר נוכח האמצעים שהוא נקט בערב הבחירות שהם דברים שבחלומות הכי גרועים לא חשבתי שיקרו. די לי בדברים שבן כספית פרסם כשחשף את הדרך בה נתניהו ניסה לגרור אותנו למלחמה ולא התייעץ עם אנשי מערכת הביטחון. זה דבר לא יאומן. המפסידה השנייה היא הגברת איילת שקד".

בן: חשבתי שתגיד שרה נתניהו.
"אני לא מאמין את שתיהן באותו מישור מתוך כבוד לאיילת שקד. הבית היהודי קיבל 5 מנדטים והימין החדש קיבל כמעט עוד 4 מנדטים. יחד הם קיבלו 2 מנדטים פחות. אם הם בונים על קולות הצבא, אזכיר שהם לא קיבלו כלום מהחיילים".

אריה: ליברמן עלה מעט והשמאל ירד. אז לאן הלכו כל הקולות? לאן הקולות נעלמו?
"ליברמן עלה בארבעה מנדטים. הערבים עלו בשלושה – שזה כבר שבעה מנדטים. החרדים עלו בעוד מנדט וגוש השמאל דווקא עלה במנדט. המספרים לא מספרים את כל הסיפור. ברור שחלק מהמנדטים שקיבל ליברמן היו ממצביעי כחול לבן. בשורה התחתונה – ביבי נתניהו הובס. כל הגאונות הפוליטית שלו הוכחה כפאניקה היסטרית של אדם שבכל מצב קשה נכנס ללחץ ופועל בחוסר היגיון. בניגוד לרושם שניסו ליצור בארץ שמדינת ישראל נגררת ימינה ורוב הציבור הוא ימני – מתברר שהימין הולך ומאבד את אחיזתו והשפעתו. מדינת ישראל לא נגררת לקיצוניות. אלו פנטזיות".

אריה: כעת אי אפשר להרכיב ממשלה בלעדיו. הוא לשון המאזניים האמיתי. איך מרבעים את המעגל הזה?
"ביבי לא יקים ממשלה ולא תקום ממשלת ימין. כבר שלושה חודשים אני אומר למי שרוצה לשמוע שיהיה סיבוב שלישי. ליברמן עלה במנדטים כשהעלה לסדר היום נושאים שאין בינם לבין הימין כל קשר. הוא אמר שלא ילך עם סמוטריץ' ואז הוא עלה. כשמישהו מאז לומר את האמירות האלה ומישיר מבט למצביעים – הציבור מכבד אותו ומצביע עבורו. לכן אני מברך אותו על הישיגו. זה היה דבר מרשים".

בן: תוציא אותנו מהסיבוב השלישי. אני רוצה תסריטים פוליטיים
"יש דברים שאני חושב עליהם אך לא רוצה לחלוק אותם איתכם כעת. יש דברים שכדי שאומר אבל לא בפומבי. ליברמן הודיע שהוא לא יצטרף לממשלה בה יש חרדים וסמוטריץ'. הוא הבהיר שלא יצטרף לממשלה אלא אם היא תסכים לנישואים אזרחיים, לעסקים פתוחים ותחבורה ציבורית בשבת ולשירות הלאומי. זה נאמר אחרי תוצאות הבחירות. המשמעות היא שאין דרך בה החרדים ישבו עמו יחד. נתניהו יבין שאין לו ברירה אלא להיכנע לדרישות ליברמן כדי שיוכל לשרוד. ברגע שנתניהו יעביר מסר עקיף שהוא מוכן לדון עם ליברמן על תנאיו. באותו הרגע אריה דרעי וליצמן ייפגשו בלשכה של גנץ ויסגרו עסקה. ביבי יודע את זה. לכן הוא מיד דאג להתקשר לכולם ולומר שהם נשארים מקשה אחת כברית דמים. לכן, אין סיכוי שליברמן יוכל לתמוך בממשלה ימנית-ציונית פטריוטית כפי שנתניהו מציע".

רוני: איך ליצמן ילך עם גנץ?
"מספיק שדרעי ילך לגנץ. לא יכול להיות מצב בו התנאים של ליברמן יתקבלו והחרדים יישארו בקואליציה. זה בלתי אפשרי. אי אפשר להקים ממשלה ימנית בנתונים האלה. האופציה השנייה גם בעייתית. ליברמן אמר שלא יישב בממשלה שנשענת על תמיכת הערבים. לכן נשארת אופציית האיחוד בין כחול לבן והליכוד. כחול לבן, אלא אם יקרה מהפך, היא תהיה המפלגה הגדולה".

בן: אז בחירות בפעם השלישית?
"הסיכוי שתקום ממשלה בין כחול לבן לליכוד הוא קטן כי ברור שלכחול לבן תהיה עדיפות".

בן: יש בכירים שיכולים להרים את נס המרד?
"יכול להיות. התנאי המוקדם הראשון שיהיה שהקמת הממשלה החדשה תוטל על נתניהו. אני חשוב שהמהפך הפנימי בתוך הליכוד יתרחש בצמוד להחלטה על בחירות חדשות שיחייבו פריימריז חדשים, בהם נתניהו לא ינצח".

בן: יש דיבורים על כך שאם נתניהו יתפכח הוא יצטרך לחתור לעסקה עם היועץ כל עוד הוא יושב בבלפור. אתה, כמי שהיית בכלא, היית תומך במהלך כזה?
"שמעתי שראש הממשלה לשעבר לקח את המטרידן המיני, מר אורי קורב. הוא היה מיועד להיות עורך הדין שמלווה את החקירה נגד ראש הממשלה מטעם הפרקליטות ואז התברר שיש לו טענות קשות של הטרדות מיניות, שמשום מה הפרקליטות דאגה שלא יבשילו לכלל כתב אישום".

בן: לסיום, יורם טורבוביץ' מנהל את המשא ומתן של גנץ, זה מינוי טוב?
"הכי טוב שיכול להיות. העובדה שבני גנץ בחר בו מוכיחה שגנץ הוא איש בודק דברים ומקבל החלטות מרשימות. יורם הוא משכמו ומעלה, איש הגון ומנוסה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

18/09/2019
הישארו מעודכנים

אהוד ברק
אהוד ברק  |  צילום: מארק ישראל סאלם/פלאש90