איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הדיבור על משבר האקלים הוא טרנדי"

ברחבי העולם מתבקשים לעורר את המודעות על משבר האקלים, אך האם מדובר רק בספין פוליטי? • ינון מגל: "גופי שמאל מצטרפים לחגיגה הזאת, אני חשדן"


בעוד גרטה טונברג, הנערה בת ה-15 שנלחמת בשינויי האקלים, מושכת את תשומת ליבו של העולם כולו, יש מי שחושב שמשבר האקלים הוא אולי רק ספין של השמאל. ינון מגל, שדרן '103fm', הסביר מדוע הוא מטיל ספק בכך שאזרחי ישראל יכולים לעשות משהו כדי להשפיע על שינוי האקלים, ובהמשך תמי גנות, מנהלת מדיניות ואסטרטגיה בחברת אדם טבע ודין, התנגדה לדבריו והסבירה מעט על האמת המדעית שמאחורי משבר האקלים.

ינון מגל: "אני לא בקיא בדברים. אחרי שאמרתי בחצי חיוך שזה טרנד חצי שמאלני כבר פנו אליי אנשים בנושא. אין מחלוקת על כך שהעולם מתחמם אך כן יש מחלוקת על כמה העולם מתחמם ומה כבר ניתן לעשות בנושא. אני חושב שהדיבור בנושא במדינת ישראל הוא יותר טרנדי כי המדינות הגדולות המשפיעות בנושא הם הודו וסין. בפרופורציה יכולת ההשפעה שלי על התחממות כדור הארץ היא די קטנה. זה נהיה כבר טרנדי חצי משיחי וכבר התחילו לכלול את המילה שואה בתוכו. ברגע שארגוני שמאל מתחילים להיכנס לנושא הזה אני נהיה חשדן. אין לי בעיה לשמוע את הנתונים אך צריך לקחת את הדברים באזור שלנו לפחות בפרופורציה. כשאני רואה את הילדה בת ה-15 שנמצאת טיפה על הספקטרום ועושים ממנה לגיבורה באו"ם ואז מדברים אצלנו על הפרדת מזלגות אני חש שזה מגוחך. ככה אני רואה את הדברים".

תמי גנות: "ההתייחסות הכמעט מבזה לאותה נערה היא מרתקת בעיני בהתחשב שהוא מודה שאינו מכיר את הנתונים של שינוי האקלים. כיום נערה בת 15 מגיעה כשהיא בקיעה בנתונים ודורשת תשובות בהתבסס על אותם נתונים. כמובן שלא מדובר בנושא שמאלני. דווקא בישראל אנחנו עובדים במשך השנים עם חברי כנסת מכל הסיעות. עם החרדים, החילונים, ימנים ושמאלנים כי הנושא הסביבתי והאקלים נוגע לכולנו. הוא לא מדבר על יערות הגשם אי שם, הוא מדבר על המציאות שלנו כאן ועכשיו.

הדוחות המדעיים בפאנל שינוי האקלים מראים בצורה חד משמעית ששינוי האקלים קורה בקצב מואץ יותר ומקורו בהתנהגות אנושית. מבלי להרחיב יותר מדי, העלייה בגזי החממה נוצרת כתוצאה משריפה של עוד ועוד דלקים, נפט ופחם, מהפסולת שאנו זורקים ומיערות הגשם, שהם חלק ממנגנון הטיהור של כדור הארץ מושמדים.

מדינת ישראל תסבול במיוחד מהמצב המחמיר. העלייה בטמפרטורות תורגש עוד יותר בישראל וגם ככה אנחנו מדינה מדברית. בנוסף נסבול מיותר שיטפונות ועלייה של מפלס המים. עד 2050 נסבול מאה מיליון מהגרי אקלים. הכלכלה משתנה ואנחנו נישאר מאחור ופשוט פוגעים בעצמנו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

26/09/2019
הישארו מעודכנים

ינון מגל
ינון מגל  |  צילום: 103fm