103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"ישראל צריכה להבהיר לאיראן שמחיר הפגיעה בנו גבוה מאוד"

חיים תומר, לשעבר ראש אגף מודיעין במוסד הסביר על המדיניות שישראל צריכה לנקוט • וגם התייחס למדיניות נשיא ארה"ב: "הוא אינו מחויב לשום אמת מידה"


לשעבר ראש אגף מודיעין ואגף תבל במוסד חיים תומר שוחח עם חברי התוכנית על שינוי מדיניות טראמפ במזרח התיכון. האם ישראל עומדת לבדה במערכה?

"השתנה משהו מאוד יסודי בסביבה בה אנחנו חיים ופועלים, מעבר לשינויים הרחבים שקרו בעולם הרחב היותר. אין ספק שהסתלקות ארה"ב מהאזור וההישגים של הצד השני מצביע על שינוי משמעותי".

ממה נובעת הרתיעה של ארה"ב לפעול?
"אני חושב שזה נובע משני דברים. טראמפ שוקל כמעט כל דבר בקנה המידה של הבחירות הבאות ויש בארה"ב התנגדות עממית על הקרבת חיילים אמריקאים על מלחמות שאינן שלה. בנוסף, הנשיא הזה אינו מחויב לשום אמת מידה, הוא נוטה לקפריזות. נורא קשה להבין את המדיניות של טראמפ. ממשל שיש לו מזכיר מדינה שלפי דיווחים הוא מנותק מחלק מצירי קבלת ההחלטות. אין יו"ר מועצה לביטחון לאומי מאז שבולטון פוטר, יש שר הגנה שלכל הדעות חיוור".

אתה מסתכל על השתיקה שלו בנושא הישראלי, מה שנראה כמו כתף קרה מאז הבחירות אצלנו.
"טראמפ הוא אדם מאוד כוחני. מרגע שראש הממשלה נתניהו לא הצליח להעמיד את עצמו כמנהיג נבחר - הוא עבר למגזר הלוזרים".

איך ישראל צריכה לנתב את דרכה מול נשיא כזה?
"לפני כן חשוב לומר שישראל צריכה לנקוט עמדה ברורה יותר בנוגע לעם הכורדי. יש קשר ארוך שנים בין הכורדים לישראלים. כל מי שבעניין לא משמיעים את קולם וזה מפריע לי. מבלי להיכנס לצד האופרטיבי אני יכול לומר לכם שישראל יכולה לסייע".

בסופו של יום כדי שהכורדים יתגוננו הם זקוקים לנשק.
"זה נכון. מדינת ישראל יודעת לעשות דברים מורכבים. גורלו של הכורדים קשור לגורלו של העם היהודי וזה לא נכון להתעלם ממה שקורה שם".

בשבוע בו ארדואן, איראן, רוסיה וסוריה מתחזקות באופן משמעותי. מה ישראל צריכה לומר לעצמה?
"אם הייתי היום בתפקיד הייתי נותן שתי המלצות. כל מה שקשור לניהול המערכות, על ישראל לקחת צעד יותר זהיר ומחושב כי הזירה השתנתה. ישראל מדינה רגישה לדברים מהסוג הזה. מצד שני הייתי ממליץ לפתח מדיניות הרתעה אחרת מול איראן. שאיראן יהיה ברור שאם ישראל נפגעת, האינטרסים הכי חזקים שלה יפגעו".

הכרזת סוג של מלחמה.
"נגיד שאותם טילי שיוט נורו מעיראק לכיוון נמל התעופה בן גוריון וכתוצאה מכך הוא נסגר לכמה ימים. מה ישראל צריכה לעשות? ישראל צריכה להבהיר לאיראנים שמחיר הפגיעה בנו הוא מאוד גבוה. יש כאן מצב אחר ולא אותו מצב שהיינו בו עד היום".

אם ישראל נקלעת לסיטואציה כזו מול איראן, האמריקאים ישאירו אותנו לבד?
"להערכתי אין פה כל כך על מי לבנות. פעם ראשונה שהם לא עשו שום דבר בהתקפה האיראנית בסוריה, בפעם השנייה הם נטשו את השותפים הכורדים והביאו להכרעה באזור".

אולי אנחנו צריכים לדבר עם מי שמסתמן כבעל הבית החדש – פוטין?
"אנחנו מדברים איתו כל הזמן. ישראל נמצאת בתדמית חולשה פנימית. כולם יודעים מה קורה פה. גם אצל פוטין אנחנו בנקודת כוח יורדת. פוטין לא חבר שלנו, הוא מדבר עם ארדואן. בסופו של דבר ישראל צריכה לייצר שחקן בינלאומי שמסוגל להתערב במידה ויפתח כאן עימות. ויש לזה מחירים".

עריכה: איתמר זיגלמן

17/10/2019
הישארו מעודכנים

רוני דניאל
רוני דניאל  |  צילום: 103fm