103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"יום אחד מישהו יירה על חיילי צה"ל"

אלוף (מיל') גדי שמני על תקיפת החיילים ביצהר: "לממשלה שלנו אין באמת כוונה לפתור את הבעיה הזאת, כל הגינויים זה מהפה אל החוץ"


אתמול (ב') הותקפו חיילי צה"ל בישוב יצהר על ידי מתנחלים. אלוף פיקוד מרכז לשעבר גדי שמני לא הופתע מהמקרה הסביר לינון ויואב ב-103fm מדוע הוא הסובר שלא ירחק היום בו מישהו יירה על חיילי צה"ל. 

"אני לא מופתע שזה קרה. זה שהמקרה מתפרסם בתקשורת מדי פעם, זה רק כשיש אירועים חמורים יחסית המערבים שוטרי מג"ב או חיילי צה"ל. צריך להבין שהדברים האלה הם יום יומיים. זו שגרה".

יום יום מתנחלים זורקים אבנים על חיילי צה"ל?
"לא על חיילי צה"ל אך באופן יום יומי כמעט יש חיכוך ופגיעה בפלסטינים וברכוש שלהם. זה דבר די שגרתי כשצה"ל נמצא באמצע. מדובר באזור שאין בו דין או דיין. כל פעם שצה"ל פועל לבצע את משימתו, ומונע טרור תוך הבטחת מרקם החיים התקין..."

גם הפעילות הזאת של אותם צעירים יהודים היא טרור?
"זו אחת הבעיות. הפעילות הזאת לכאורה לא מוגדרת כטרור. לכן טענו שמי שצריך לטפל בדבר הזה הוא שב"כ. שב"כ אומר שהוא לא מתעסק בדברים האלה כי מדובר בהפרות סדר. אני מבין את השב"כ, הם צריכים למנוע פיגועים בהר הבית ומקרה דוואבשה מספר שתיים. מצד שני אין שום ספק שההתנהלות וההתנהגות הזאת מובילה בסוף גם לפיגועים הרבה יותר חמורים".

אז יש עצימת עין או גרירת רגליים של המערכות?
"יש לנו ממשלה שכבר שנים יושבת בשלטון ואין לה כוונה לפתור אמיתית לפתור את הבעיה הזאת. הסיפור על יצהר לא עולה בפעם הראשונה. כבר היו אירועים כאלה בעבר ונזעקו בתקשורת. היו את כל הגינויים אך הם מהפה אל החוץ. כל אלה למעשה תומכים בגופים האלה. באים כיום בטענות לאנשי יצהר. אני מקבל את זה שרוב תושבי יצהר חיים את חייהם והם אנשים נורמטיביים אך אותו נוער גבעות משרת מטרה הרבה יותר רחבה של המנהיגות הקיצונית, משרתים משרה פוליטית. הם למעשה הרוטווילרים שנשלחים קדימה".

זה שהם זורקים אבנים על חיילי צה"ל משרת איזושהי מטרה פוליטית?
"לא. הפעילות היום יומית שלהם של פגיעה בפלסטינים והקמת עוד מאחז".

אתה מכניס את שני הדברים לאותה רובריקה. זה לא מדויק. בין הפלסטינים למתנחלים יש מלחמות וקרבות על אדמות. זה בכלל לא באותה מסגרת של פגיעה בחיילי צה"ל.
"אותם נערי גבעות, הם אכן נוער בסיכון. אך מה יקרה כשצה"ל יחליט על פינוי מאחז 'קומי אורי'. מי יתנגד? גם תושבי יצהר וגם יתקפו את חיילי צה"ל. זאת אומרת שיש כאן איזשהו שיתוף פעולה ואינטרס של החלקים הקיצוניים בהתיישבות שחלק מהנערים האלה יהיו על הגבעות. אני טוען שאי אפשר להפריד בין הדברים. אלימות היא אלימות. אם אתה מאפשר לאנשים לפגוע ברמה יום יומית בפלסטינים, זה יגיע גם לפגיעה בחיילי צה"ל. בסוף זה יגיע גם לזה שמישהו יירה על חיילי צה"ל. זה רק עניין של זמן".

אתה חושב שמישהו יפתח באש על חיילי צה"ל?
"אין לי שום ספק שיום אחד זה עשוי לקרות. רק כדי שתבינו. צה"ל הוא האויב האמיתי בגבעות האלה. אמנם מדובר בכמה עשרות נערים אך לא צריך יותר מזה".

אני לא מבין את האוריינטציה. כולם גינו את המקרה הזה.
"אם אתה זוכר לפני שבוע-שבועיים הנהגת יצהר הודיעה שהיא מנתקת את הקשר עם צה"ל מרמת המח"ט ומעלה בעקבות צו הרחקה שניתן למישהו ביצהר. למי נותנים צווי הרחקה? אלו בדיוק האנשים האלה שיש סיכון שיעשו פעולות טרור. אלו בדיוק האנשים שמשתפים פעולה עם אותו נוער גבעות. האדם הזה כנראה נמצא בתוך יצהר. יש לו תמיכה ותומכים בו ולכן החליטו לנתק את המגע עם אלוף הפיקוד והמג"ד. אם זה לא לתת גיבוי לטרור אז מה זה? צווי הרחקה זה דבר שעושים אחרי שיקול מאוד עמוק. שמבינים שמדובר באדם שעושה פעילות על גבול הטרור ואי אפשר להפליל אותו. כאן קמה הנהגת יישוב שמחרימה את אלוף הפיקוד ואת המנהל האזרחי.

מה שצריך לעשות זה לפנות את כל תשעת המאחזים סביב יצהר. לאשר את מגבלות החקירה כשחוקרים את האנשים האלה. צריך שכשיש כבר כתב אישום, לתת ענישה רצינית ולא מצחיקה כפי שיש היום. הצוות שהקימו במחוז שי לחקירת פשעים לאומניים הוא צוות של אנשים מצוינים שאין לו את הכלים. צריך לתת להם את הכלים ושתהיה נוכחות משטרתית גדולה יותר. צריך להבין שמה שקורה שם זו פגיעה מאוד גדולה במוכנות צה"ל למלחמה הבאה".

עריכה: איתמר זיגלמן

22/10/2019
הישארו מעודכנים

ינון מגל ויואב לימור
ינון מגל ויואב לימור  |  צילום: 103fm