103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"המתפרעים גורשו מהשטח של הגבעה"

ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן על תקיפת החיילים ביצהר: "זה נוער שוליים שביקשנו מהם לצאת מהישוב, חיבקנו את חיילי צה"ל לאחר האירוע"


יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון יצא נגד הנערים שזרקו אבנים על חיילי צה"ל אך קרא לשבח את חברי מועצת יצהר שקראו לגרש את אותם הנערים מהגבעות. בהמשך אף הגיב לדברי האלוף (במיל') גדי שמני ב-103fm שחשש שנוער הגבעות עוד יוביל לירי על חיילי צה"ל. 

"הייתי אתמול בלילה ביצהר יחד עם חיילי צה"ל, אחרי הרבה הקפות שניות בשומרון. בערב החג הייתי עם מאה מתושבי יצהר כניסה לחטיבת שומרון עם שלטים אוהדים לצה"ל. טוב עשתה מזכירות יצהר שאמרה אמירה ברורה מיד לאחר האירוע".

לאף אחד אין ספק שאתה אוהב את חיילי צה"ל, גם מגינים לך על הבית כל יום. אותה מנהיגות יצהר רק לפני כמה שבועות ניתקה קשר עם אלוף הפיקוד, מפקד האוגדה והמנהל האזרחי בגלל צו מנהלי למישהו שיש נגדו מידע מודיעיני שהוא חשוד בטרור.
"הקשבתי לגדי שמני ואני חושב שהם דברים חמורים מאוד. גדי שירת כאן באזור בתפקיד בכיר ויודע היטב שמרבית מהדברים שאמר אינם נכונים. הייתי עד יחד איתכם לניסיון פוליטי ציני לקחת אירוע, שכולנו יודעים שאינו קשור לתושבים יצהר, ולנסות להגיע ממנו לפינוי מאחזים. במקומות המכונים מאחזים גרים יותר מעשרת אלפים אזרחים של מדינת ישראל וביניהם מג"דים ומח"טים ועוד".

אתה הולך לפוליטיקה. תתייחס לדברים שהוא אומר. שברגע שיש אנרכיה ולא אוכפים את החוק מותר לעשות הכל ואתם נותנים לזה את הגיבוי.
"אין שקר גדול מלומר שמאחזים זו אנרכיה. תסתכלו על דו"ח טליה ששון, שהקים את המאחזים. הדו"ח חשף שהמדינה הקימה ומימנה את המקום הזה ומקומות שהמדינה לא רוצה שיהיו המדינה לא מתקצבת".

למה יוסי דגן לא הגיע בערב החג ליצהר עם מאה תושבים, תפס את מי שזרקו אבנים, העיף אותם לקיבינימט ואמר שהם לא ידרכו על האדמה שלכם יותר כי הם גורמים לעימות עם חיילי צה"ל. אם זה היה קורה הייתי בא לעזור לך.
"הגעתי ליצהר בשלוש וחצי לפנות בוקר. היה לי בגלל הטמבלים האלה לילה לבן והתפללתי שחרית במקום אחר. הייתי שם עד כניסת החג. יחד איתי היו עשרות תושבי יצהר שחיבקו את החיילים. מזכירות יצהר הוציאה מכתב רשמי בו היא דורשת מהנערים לעוף מיצהר. אני שוחחתי עם חלק מהנערים האלה באופן אישי. אלו נוער שוליים וגדי שמני יודע זאת היטב".

הוא אמר את זה רק ציין שמישהו מהם בסוף עוד יירה בחייל. אתה הרגע קראת להם טמבלים.
"איזו איוולת".

למה אתם לא מרחיקים אותם מיצהר.
"מזכירות יצהר וגם אני הודענו רשמית ודרשנו מהם לעוף. הם עפו מהגבעה בצאת החג. מצפה יצהר עסוקה כולה בלעשות קירוב לבבות".

אני קצת מבולבל. מי זה האנשים שזורקים אבנים על חיילי צה"ל?
"מדובר בנערים בני 15-16 שנפלטו מהבית. כמעט כולם לא מהשומרון אלא מכל הארץ".

והם מהישיבה?
"מה פתאום אף ישיבה ביצהר בשנים האחרונות..."

טוב שהוספת את צמד המילים 'בשנים האחרונות'. אני מזכיר לך את העבר. הם מהמאחז? 'קומי אורי' זה של הנוער הזה?
"יש שם משפחות טובות שגרות שם. יש שם נערים שהם נערי שוליים ונוער בסיכון שנפלטו ממקומות בארץ".

ינון: אז אתם גירשתם אותם? יואב: הם ברחו כדי שלא יעצרו אותם. אתה יודע את האמת. השב"כ יושב להם על הראש.
"אנחנו מכירים הרבה שנים ואני מכבד אותך אך אני הייתי שם לפנות בוקר באותו יום בזמן שאתה ישנת וראיתי את מזכירות יצהר דורשת מהם ללכת והם הלכו. מדובר בנערים שלא גרים ביצהר. כל תושבי יצהר יצאו נגדם וכולם לא מוכנים להרים ידיים על חיילי צה"ל. בתושבי יצהר יש הכי הרבה תורמי כליה במדינת ישראל".

ינון: גם בכליות יש אבנים. יואב: זה לא רלוונטי, מקום אחר שמשלם מיסים מקבל הקלות לעשות דברים אחרים. מה זה רלוונטי? למה תמיד מדברים על יצהר בנושא הזה? למה זה תמיד נדבק אליכם?
"כשאני באתי לחיילים וחיבקתי אותם לפנות בוקר והתנצלתי בפניהם ואמרתי שזה לא תושבי יצהר הם אמרו שהם יודעים כי תושבי יצהר מכינים הם אוכל ומזמינים אותם לעל האש. כולם יודעים שזה נוער שוליים. הייתה תוכנית לטיפול בנוער גבעות, כל הפוליטיקאים הצטלמו כאן ולפני חצי שנה סגרו את זה בשקט מחוסר תקציב עכשיו מתפלאים שנערים משועממים עושים שטויות ופוגעים בחיילי צה"ל".

לסיום גדי שמני אמר שאתם נותנים רוח גבית לפגיעה בפלסטינים ומעלימים עין ולבסוף זה ייגמר בירי על חיילי צה"ל.
"זו אמירה חמורה מאוד לטעון שהנהגת ההתיישבות או תושבי השומרון רוצים באלימות. הוא צריך להתבייש באמירה הזאת. תושבי יהודה ושומרון הם האוכלוסייה הכי נורמטיבית ואנשים שאכפת להם. אני חושב שהפסטיבל התקשורתי שיש כאן, בשונה מאנרכיסטים בשמאל הקיצוני שפוצעים קשה חיילי צה"ל בזריקת אבנים, זה הטריגר הגדול ביותר של הנערים האלה. כשנער עושה גרפיטי או זורק אבן וחמישה ימים התקשורת עוסקת בזה, אותו נער מקבל מוטיבציה. אני חושב שבזמן כזה אנחנו צריכים קצת להתאפק. יש לנו את בעיית נוער השוליים אך צריך לשבח את מזכירות יצהר שיצאה נגד אותו הנוער באומץ. זה לא קשור להתיישבות".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

22/10/2019
הישארו מעודכנים

צילום ארכיון מתנחלים
צילום ארכיון מתנחלים  |  צילום: מתניה טאוסיג/פלאש 90