103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
רבקה מיכאלי

אלול תשע"ט: ישי ריבו בא לשבת

הנה ימים באים, וזמר השנה ישי ריבו הגיע לאולפנה של רבקה מיכאלי לספיישל לרגל יציאת אלבומו החדש • תתכוננו, אתם הולכים להתרגש • התוכנית המלאה


הזמר והיוצר ישי ריבו התארח באולפנה של רבקה מיכאלי לרגל יציאת אלבומו החדש 'אלול תשע"ט', מדובר באלבום קונספט שלוקח אותנו למסע סביב הימים הנוראים שבין ראש השנה ליום כיפור. במשך שעתיים מרתקות התחקתה מיכאלי אחר הקריירה הענפה של ריבו, החל מההופעות עם הפרויקט של עידן רייכל, ועד לשיתוף הפעולה עם עמיר בניון, שלמה ארצי, ועומר אדם.

ריבו עלה לארץ ממרסיי כשהוא בן 8.5 ובכדי להשתלב בחברה הישראלית מיהר לטשטש את המבטא הצרפתי שלו, "רציתי להרגיש שייך, ולכן עשיתי הכל בכדי להסיר את המבטא שלי כמה שיותר מהר. לא רציתי שיצחקו עליי חלילה". משפחתו של ריבו תמיד הייתה מחוברת לדת ולמסורת, אבל מאז שהגיעו לארץ והתגוררו בירושלים הם החלו להתחזק מבחינה דתית, עד שהפכו חרדים, "ההורים שלי חשבו שאהיה תלמיד חכם".

ריבו מצליח לשלב את לימודי התורה שלו ביחד עם יצירת המוזיקה המופלאה שלו שחוצה מגזרים, ולאחרונה זכה לקבל לככב במצעדים השנתיים בתחנות הרדיו. אחד השירים שהצליחו לגעת ברבים נקרא 'הלב שלי', וכשנשאל על תהליך העבודה סביבו סיפר: "בדרך כלל יש מרווח זמן של כמעט שנתיים מהרגע שאני כותב שיר עד שאני מקליט אותו באולפן. כשכתבתי את ה'לב שלי' הרגשתי בערה פנימית להקליט אותו ולהוציא אותו החוצה, והתגובות היו מדהימות, אבל לא ידעתי שהוא יגיע למקומות שהוא הגיע. אפשר להגיד שהוא יצא כמקדמה לאלבום 'אלול תשע"ט', למרות שכשהוא יצא לא הייתי בטוח שאכניס אותו לאלבום".

בהמשך התייחס לשירו 'סדר העבודה' המתאר את סדר העבודה של הכהן הגדול רגע לפני שנכנס לקודש הקודשים: "בגלל שלא היה לי הכרות עם בית המקדש לא ממש הצלחתי לדמיין את זה, אבל נעזרתי בטקסטים, וניסיתי להנגיש את התפילה, שנוכל להבין אותה יותר טוב". רוב השירים באלבום החדש מצליחים לקחת אותנו אל הפיוטים המתנגנים בבתי הכנסת בימי חודש אלול החל מ'אוחילה', ועד ל'לך אלי'. 

ריבו, הידוע כירושלמי מובהק שמחובר מאוד לעיר, סיפר בהתרגשות למיכאלי על הופעותו בברכת הסולטן בשיתוף עם עמיר בניון ועמיר דדון: "בתור ירושלמי זו הייתה הפסגה הכי גדולה שיכולתי לחלום עליה. אחרי ההופעה המנהל האישי שלי שאל 'מה עכשיו', ואמרתי לו שאני את שלי עשיתי, ועכשיו אני זורם. מבחינתי הגעתי לפסגה". ריבו לא היה יכול שלא להתייחס לשיתוף הפעולה עם בניון, ואמר: "הוא השראה גדולה בשבילי, כשכתבתי את 'אהלן וסהלן' חשבתי עליו, והתרגשתי לבצע את השיר הזה איתו". 

אז מי היה הראשון שהשמיע את שיריו של ריבו, כמה פעמים הוא הצליח למלא את קיסריה, איפה הוא שירת בצה"ל, היכן הוא מתפלל בתקופת החגים, כיצד הגיבו לדואט שלו עם הזמר החסידי מוטי שטיימניץ', למה הוא בחר להלחין מחדש את 'אדון עולם', וגם: מיהו דוד איכילביץ', וכיצד הוא השפיע על הקריירה המרשימה שלו?

25/10/2019
הישארו מעודכנים

רבקה מיכאלי וישי ריבו
רבקה מיכאלי וישי ריבו  |  צילום: נטע יערי/103fm