איפה הכסף
עם ענת דוידוב

על כשלי המדינה שילמה ילדה בת 13

ענת דוידוב על שובה של גנה, הצעירה ממוצא פיליפיני, מתא המאסר לספסל הלימודים • "חזיון עוועים שלא חשבנו שניחשף אליו אי פעם בישראל" • טור אישי


גנה חזרה הבוקר לכיתה שלה, לחברים שלה ב־ז'/8 בגימנסיה הרצליה שבתל אביב.

ביום חמישי בשבוע שעבר, הילדים מהכיתה של גנה הגיעו כמו בכל יום, עם שמחת החיים של ילדים צעירים בחטיבה, עם תקווה שיש רק בלבם של ילדים צעירים. אבל ביום חמישי בשבוע שעבר, משהו קרה. במקום של גנה היה כסא ריק.

מה אומרים לילדים שהחברה שלהם נעצרה בשש בבוקר, בלי התרעה, בלי אזהרה ובלי שימוע?

בשש בבוקר, גנה הכינה את התיק שלה, כמו בכל יום - אלא שהפעם היא והתיק שלה נלקחו באזיקים לכלא. שש בבוקר, ילדה בת 13, עם תיק בית ספר - ואזיקים. זה עוד חזיון עוועים שלא חשבנו שניחשף אליו אי פעם בישראל שלנו.

שוטרי משטרת ההגירה פורצים לביתה של ילדה ממוצא פיליפיני, שנולדה בישראל, שלא מכירה מציאות אחרת מלבד המציאות שלנו, הישראלית, על הצופים וכל זה, נאזקת ע"י שוטרי משטרת ההגירה.

נכון שאמא שלה נמצאת בישראל ללא אשרה, אבל למה הילדה צריכה לשלם את מחיר הכשלים של המדינה? ובמה אשמים כל הילדים האלה? פרופ' שלמה מור יוסף, רופא, מי שעומד בראש רשות ההגירה, הבטיח שילדי מהגרים לא ייעצרו בשעות הלימודים או בדרך לבתי הספר. אז הבטיח.

הבוקר גנה חזרה לכתה ז'/8 בגימנסיה. "ברוכה השבה אלינו", נכתב על השלטים. היו גם דמעות. הבוקר דמעות העצב של יום חמישי, התחלפו בדמעות של אושר.

עד לפעם הבאה.

גנה שבה לבית הספר // צילום: באדיבות המצולם

03/11/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב
ענת דוידוב  |  צילומים: 103fm, Ingram Image
Paris