103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"יואב, אתה כנראה מפחד לשמוע את האמת"

ארז תדמור, דובר קמפיין הליכוד לשעבר, בדיון סוער עם יואב לימור וינון מגל על נאומו בו אמר כי 'ילדי השמאל לא הולכים לגולני, הם מתקמבנים ב-8200'


דובר קמפיין הליכוד לשעבר ארז תדמור עורר סערה בימים האחרונים אחרי נאום בהפגנת תמיכה לראש הממשלה בנימין נתניהו שבו תקף את אנשי השמאל וטען כי הם מקמבנים את עצמם בצבא וחולבים את המדינה, והוסיף: "אין חופש הזדמנויות באקדמיה". 

יואב: אמרת שבוע שעבר בהפגנת התמיכה בראש הממשלה שהשמאל הקים את המדינה והשאיר אותה דפוקה. "ילדי שמנת מפונקים שנולדו למשפחות הנכונות בשכונות הנכונות. הילדים שלהם לא משרתים במג"ב, גולני או בגבעתי אלא הולכים ל-8200, לתלפיות ולמודיעין כשהם חולבים את מה שיש למדינה הזאת לתת בכל דרך אפשרית". למה התכוונת?
"אם לא היית מוריד חלקים מדבריי היית שומע אותי אומר שמי שמתנשא מעלינו ומי שקורא לנו פאשיסטים, גזעניים ואנטי דמוקרטיים זה אנשי השמאל הקיצוני. אנשי הקרן החדשה, פרופסורים בחוגים לסוציולוגיה והיסטוריה, כותבים 'הארץ', שוברים שתיקה ועוד. חוגי השמאל הקיצוני הפוסט ציוני לא מדברנים את אנשיהם לרוץ לגולני. מנקודת המבט שלהם הם רואים במדינת ישראל כמדינת אפרטהייד".

יואב: שמעתי את כל הנאום שלך. לא דיברת על חוקי השמאל הקיצוני הרדיקאלי בדבריך.
"יש בישראל רוב גדול של ציבור שמשרת ותורם כי הוא ציוני. בתוך הרוב הזה יש גם מחלקות אחרות. יש קבוצה גם של האליטות הישנות, שחלקים גדולים ממנה הפכו לפוסט ציוניים. יש להם הגמוניה ברורה על חלקים גדולים באקדמיה, חוגי התרבות, עם נוכחות לא פרופורציונאלית בתקשורת ובמערכת המשפט. אני אשמח לשמוע האם יש לך את היושר האינטלקטואלי להודות בכך שבאקדמיה הישראלית אין שוויון הזדמנויות".

יואב: יש כשל בדרך בה אתה מציג את הדברים. אם אני לא אסכים איתך אני לא אהיה ישר אינטלקטואלית? מותר לי לא להסכים איתך ולהיות הגון וישר לא פחות ממך. ואכן אני לא מסכים איתך. 42 שנה היה כאן שלטון ימין והבכי שלך על המינויים הוא קשקוש מקושקש. האקדמיה מלאה אנשי ימין. אם יש משהו אחד שהוא מובנה בה זה חירות המחשבה. אתה מציג את יחידת 8200 כיחידה ששייכת לאליטת שמאל קיצונית למרות שיש בה ציבור גדול של חובשי כיפות וראש הממשלה בעצמו מתגאה בה בכל הזדמנות כמנוע הכי גדול של מדינת ישראל.
"לוגיקה בסיסית. אני טוען את מה שטוענים עוז אלמוג וגיל לוי, שכתבו ספרים על כך שבחוגי הספרות וסוציולוגיה, בהם סיפרו כיצד לא מדברנים להתגייס לגולני או לצה"ל בפרט. כשאני מבקר את הלכי הרוח בחוגים הללו אני לא מבקר את 8200. בחוגים מסוימים יש ירידה בנכונות לשרת שירות משמעותי או לתרום והטענה שלי היא כלפי החוגים הללו".

יואב: "ינון הראה לי שמתוך 15 יישובים הבולטים לגיוס הצבא, 11 הצביעו לכחול לבן בבחירות האחרונות". ינון: "אם מודדים את הפרמטרים בין אשכנזים ומזרחים, מרכז ופריפריה, עשירים ועניים, הנתונים הם מובהקים". יואב: "זו תוצאה של מערכת חינוך, מערכת חינוך היא תוצאה של השלטון. השלטון נמצא 4 עשורים בידי מפלגות הימין, תפנה את האצבע המאשימה לבלפור".
"כתבתי ספר שלם על השאלה מדוע אתה מצביע ימין ומקבל שמאל, וסיפרתי על כך שהימין נכשל מול אליטות שאוחזות בכוח במערכת המשפט, בתקשורת ובאקדמיה ובתרבות. אפשר לגלגל עיניים עד מחר ולטעון שיש באקדמיה חופש המחשבה. זה קשקוש מקושקש".

יואב: "אם אתה אומר למי שמדבר איתך שזה קשקוש מקושקש אז אין לנו בסיס לדיון. אמרת דברים שבעיני הם על גבול ההסתה של ציבור שלם".
"יואב אתה מפחד לשמוע את האמת".

יואב: "אל תחנך אותי, תאמר את דעתך".
"כשאני באוניברסיטה עם 200 אנשים, המרצה משמיע עמדות שמאל ויש קריאות הסכמה בקהל - זה ניצול של מעמד המרצה. כשאני משמיע עמדה שונה ומשיב למרצה איכשהו מוצא את עצמי בדיון נגד מרצה שיעור אחרי שיעור. אתה עשוי לחשוב שאתה איש הימין היחיד בכיתה. אך כשאתה יוצא בהפסקה בין ההרצאות באים לומר לך כל הכבוד. אנשי ימין שמגיעים לאקדמיה מבינים תוך שנייה מה הקוד שעובד בה. אין חופש הזדמנויות באקדמיה – יש משטרת מחשבות. זה גם מה שקורה במערכת המשפט בישראל".

ינון: מסכים איתך חד משמעית.

עריכה: איתמר זיגלמן

04/11/2019
הישארו מעודכנים

ינון מגל ויואב לימור
ינון מגל ויואב לימור  |  צילום: 103fm