103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"עזה היא האויב, ועם אויב עושים הסדרים"

האלוף (מיל') גיורא איילנד על האירועים האחרונים ברצועת עזה, וטען: "יש לחזק את החמאס, הם כתובת יותר טובה לשיח"


האלוף (מיל') גיורא איילנד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי וראש אגף מבצעים בצה"ל, התייחס להתנהלותו של ארגון הג'יהאד האיסלמי וגם: האם האינטרסים של חמאס וישראל חופפים?

"כבר שנים שאני טוען שהאינטרסים הם חופפים, חמאס אומר בצורה ברורה שמה שמטריד אותו הוא האינטרס הכלכלי ואני מקווה שישראל תדע לנצל את זה. חמאס לא מקבל את הנוסחה של שקט תמורת שקט. זה לא מספיק טוב מבחינתו. הוא מצפה ליותר והשאלה אם ישראל תהיה מוכנה לתת לו יותר".

לפני הבחירות ישראל התחילה לדבר על רכיבים של בית חולים גדול שיוקם מדרום למחסום ארז. במקביל מתחילים להיכנס אלמנטים של הקמת מפעל התפלה. למה חמאס משתוקק שיוכל להבטיח מציאות שונה בדרום?
"אתה צודק, יש הקלות ישראליות בתחום הזה. יש מפעל טיהור שפכים שנמצא כרגע בתהליך בנייה. חמאס אומר שאת כל הפעולות שישראל רוצה לבצע, היא צריכה לעשות בתיאום עמו, כי הוא הריבון והממשלה בעזה. לזה ישראל לא הייתה מוכנה עד היום. שיקום הרצועה לא יכול להיות בטיפין טיפין אלא ברמה של מבצע גדול לשיקום הרצועה.

השגיאה הגדולה של ישראל היא כשנעתרים לצרכים של חמאס, עושים זאת במסורה. הגיע הזמן לפתוח את הדלת ולאפשר לתושבים שם לקבל כאן עבודה. מי שנואש – הרתעה לא עובדת עליו.
"אני מסכים עם ההגדרה שלך. עזה היא סוג של מדינה שכנה. היא אויב ועם אויב עושים הסדרים. כשאנחנו משווים בין מה שקורה בעזה למה שקורה בגבול לבנון אז הסיבה העיקרית שגבול לבנון שקט הוא כי חיזבאללה פועל בתוך מדינה פעילה ומשגשגת ומבין מה יקרה בעת עימות עם ישראל. חמאס לא רואה את המחיר הזה ולכן מבחינתה בכל מקרה המצב רע. צריך לתת להם הרבה יותר ובנדיבות ולא להיתקע עם הסיסמא שמדובר בארגון טרור ואין לנהל עמו משא ומתן".

הג'יהאד האיסלמי מוצא את עצמו כעת אחרי מכה קשה ומוצא את עצמו מבודד. איך הוא ישקם את עצמו?
"כשהג'יהאד ביצע את הירי הראשוני הוא ידע להיות ערוך היטב להגנה. כשזו הייתה פעולה יזומה שלנו הוא הופתע ומלבד אותו פעיל שחוסל, ישראל הצליחה לחסל באלגנטיות די הרבה פעילים אחרים. הוא הבין שהוא התחיל את המערכה הזאת ברגל שמאל ועדיף לו להגיע לעת עתה לשקט שיאפשר לו ללקק את הפצעים".

נזכיר שבכיר בג'יהאד איבד את בנו בניסיון התנקשות שיהיה כנראה טעון ברגש נקמה. האם האיראנים יתפסו את האירוע הזה כפגיעה בהם?
"איראן חושבת הרבה יותר בגדול ממה שאנחנו רוצים לחשוב. לא כל אירוע מקומי של מי שפועל נגדנו האיראנים חוגגים עליו. המחשבה האיראנית היא ליצור מעין טבעת חנק על ישראל ולייצר לראשונה מצב בו האירוע הבא יהיה דו חזיתי. אחת הסיבות לעיתוי הפעולה בעזה היא משום שחיזבאללה נמצא במשבר פוליטי קשה בלבנון והיה ברור שלא ייכנס למערכה. האיראנים יחפשו את התאריך בו הכוכבים שלהם יסתדרו כדי שיוכל להיות ירי גם של ג'יהאד האסלמי מעזה, של חיזבאללה ושל מליציות מסוריה ויש להם סבלנות לחכות לזה".

אחרי אירוע כזה, מה קורה למעמדו של הג'יהאד?
"לפני שנתיים חמאס יכל למנוע מהג'יהאד להשתולל כפי שהוא השתולל. עכשיו יש הזדמנות לחזק את האחיזה של חמאס, שזה נשמע מצחיק אך הוא כתובת טובה יותר".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

14/11/2019
הישארו מעודכנים

יואב לימור
יואב לימור