איריס קול

רפי גינת מצדיע ללאונרד כהן

רפי גינת במופע מחווה למיטב הלהיטים בשיתוף הביג בנד: "נולד מתוך ההערצה של עשרות שנים" • "עד שלאונרד הלך למנזר הוא היה מסומם לגמרי"


בליווי תזמורת חיה, רפי גינת שר את מיטב הלהיטים של לאונרד, מספר כיצד נולד כל שיר ומגלה את הכוונות והמשמעויות הנסתרות של המילים. בשיחה עם איריס קול רפי חשף חלק מהעובדות הלא ידועות וסודות נסתרים על חייו ויצירתו של המשורר האגדי. המופע יעלה לבכורה ב־22.11 בהיכל התיאטרון בקרית מוצקין.

"הקשר נוצר די במקרה. עשיתי בניו יורק אלבום של שירי לאונרד כהן עם מיטב המוזיקאים. זו הייתה הפקה גדולה. יהודה כהן, שהוא הדיקן בקריה האקדמית אונו שמע את האלבום והתלהב והציע שאעשה כמה שירים עם הלהקה של הקריה האקדמית למופע סוף שנה. הקהל קיבל את זה נפלא, הוא כל כך התלהב שהחלטנו לרוץ עם זה".

מלבד השירים אתה גם מעשיר את המופע בסיפורים על חייו של לאונרד כהן.
"מסתבר שהקהל היה מרותק מהסיפורים לא פחות מהשירים. במופע אני מגלה דברים חדשים עליו. דברים שלא יודעים איך השירים נכתבו. כולם מופתעים שאין שיר בלי סקס".

בסיפורים שאספת היו דברים שהפתיעו אותך?
"המון. כולם מכירים את השיר Dance me to the end of love. כולם חושבים שזה על זוגיות אינסופית בעוד שמדובר בכלל בשיר על אשוויץ' והתזמורת היהודית שהוכרחה לנגן כל הדרך לתאי הגזים. בטקסט נכתב על כינור שנשרף והעדים שנעלמו".

וואו. אנשים לא תמיד מבררים מה עומד מאחורי השירים ולוקחים את השיר למקום אחרים ממה שהתכוונו.
"נכון. אנשים חושבים שהשיר 'הללויה' הוא שיר דתי לדוד המלך. מה פתאום! זהו שיר על סקס ואהבה. לאונרד במשך כל חייו הוא היה מסומם, הוא אהב נשים והן אהבו אותו מאוד. הוא סיפר פעם שבילה במלון צ'לסי בשלוש בלילה, איפה שהנשים היו מסתובבות ומחפשות סקס זמין וכתב שיר על הסקס האוראלי הכי טוב שהיה לו בחיים, כשמתברר שלבחורה קראו ג'ניס ג'ופלין".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

18/11/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רפי גינת
רפי גינת  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris