103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

תסבוכת פוליטית: בין פארסה לפרודיה

עורך 'מעריב' דורון כהן: "אין באמת הבדלים אידיאולוגים. אם את מסירה את נתניהו מהמשוואה אפשר לאחד את כחול לבן והליכוד" • ומה יעשה ליברמן?


עורך 'מעריב' דורון כהן על התסבוכת הפוליטית: "מהי הסיבה שלא הורכבה ממשלה באפריל? הציבור הראה שהוא רוצה פחות או יותר את מה שהיה. אני לא מבין איך הגענו עד הלום". מה היה המשקל של חוק הלאום בשינוי בין תוצאות הבחירות במרץ לאלו שבספטמבר?

"זה על הגבול הדק בין פארסה לפרודיה שכבר הפסיקה להיות מעניינת. זה כמו קשקושים של בנים בכיתה א'. השאלה הבלתי נמנעת שצריך להעלות אותה היא מאיזו סיבה לא הורכבה ממשלה אחרי הבחירות באפריל? איזו סיבה הייתה להיכנס למשחק הזה עד עכשיו. תוצאות הבחירות באפריל הראו שהציבור פחות או יותר רוצה ממשלה כפי שהייתה בין 2015-2019, אמנם זו הייתה ממשלת ימין אך היא לא התנהגה ככזו. היא לא סיפחה את יהודה ושמרון, לא חוקקה את פסקת ההתגברות ולא יצאה למלחמות. אני באמת לא מבין איך הגענו עד הלום".

חוק הלאום עשה צרבת להרבה אנשים. לא הייתה בו תבונה ובפגע באזרחים שומרי חוק שמרגישים חלק מהמדינה. הוא היה מיותר.
"זה עניין של ניואנסים. נתניהו לא עשה את האבחנה בין המפלגות הערביות לאזרחים הערבים ולכן המסר שלו לא עבר. אנחנו חיים עם האזרחים הערביים כל יום. יכול להיות שאחרי עשור כראש ממשלה הוא קצת התנתק ולא רואה את זה. הציבור לא מתחבר למסרים נגד הערבים. הוא היה צריך להקפיד לדבר על המפלגות הערביות ואישים מסוימים".

כשמדובר באזרחי המדינה זה בוודאי לא ראוי לתקוף ציבור שלם באופן גורף. מה ליברמן יעשה לדעתך?
"אין לי מושג ולדעתי גם הוא כבר לא יודע מה לעשות. במובן מסוים זה מצב אסוני. בעיקרון אין הבדלים אידיאולוגים בין נתניהו לגנץ. אם מורידים את גנץ ונתניהו אפשר יהיה לאחד בין שתי המפלגות ולא לראות הבדל. אם לא היה את מגנט המנדטים שנקרא 'רק לא ביבי', גנץ היה נכנס עם ביבי לממשלה כבר מזמן. לצערנו הוא יודע שאם הוא יעשה זאת הוא יימחק מהמפה הפוליטית. כל אחד מחפש מי ימצמץ ראשון ופוחדים לאבד מנדטים בבחירות הבאות".

אני רוצה לדבר קצת על צביעות ואג'נדות. כולנו זוכרים איזו רוח סערה נוצרה כאן אחרי מקרה סלומון טקה שהצית את המחאה האתיופית. מעבר לכאב של הציבור האתיופי, לאירוע היה רוח גבית ציבורית ועיתונאית. למה עכשיו כשהחליטו על כתב אישום נגד השוטר שלא כולל הריגה יש שקט?
"הלחץ הציבורי קובע בהרבה תיקים משפטיים וזה לא תמיד ענייני. רואים זאת גם בתיקים של נתניהו.

מה השתנה? עכשיו אסור לתקוף את הפרקליטות והמשטרה? איפה הצדק למשפחת טקה? איפה הצדק לשוטר? צבועים – נמאסתם.
"אין צדק, אין שום דבר, יש רק פוזיציה. רואים זאת בבירור בטוויטר. אומרים שבית המקדש הראשון והשני חרבו בגלל שנאת חינם – אנחנו שם בדיוק".

כשאתה נוסע בארץ ופוגש את האנשים מחוץ לטוויטר אתה רואה שיש מחלוקות אך רוב האנשים טובים ואכפת להם ממה שמתרחש במדינה.
"כשאתה יוצא אתה מתרשם שמצב החברה הישראלית מצוין בעוד שהמצב בתקשורת נורא ואיום. הפוזיציה חדרה בצורה מאסיבית לתוך התקשורת. אתה כבר יודע מראש מה כל אחד יגיד וזה מצב מאוד קשה".

כשאתה מביא תחקיר לשידור הכל תלוי בפוזיציה של מי שמפרש אותו. כדי להיות כבשה בעדר לא צריך כל כך הרבה כבשים. כל הכוח העוצמה הם בעובדות ותחקירים.
"הגענו למצב שהעובדות לא מעניינות אף אחד. גם אם תציגי סרט וידאו שיוכיח חד וחלק משהו מסוים – אף אחד לא ישתכנע וכל אחד יישאר בדעתו. זה כמו דת, דת פרמיטיבית ביותר. אפילו בכדורגל אצל האוהדים אין דברים כאלה. המצב של השיח הפוליטי נהיה גרוע יותר מאשר השיח בכדורגל. זה נורא".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

20/11/2019
הישארו מעודכנים

אילה חסון
אילה חסון