103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"כנראה שהשר ארדן לא מבין מה זו משטרה"

המפכ"ל לשעבר רב ניצב בדימוס שלמה אהרונישקי: "ארגון לא יכול להיות דקה במצב זמני וארעי, אתם מתארים לכם שבצבא הייתה דקה בלי רמטכ"ל"


המפכ"ל לשעבר, רב ניצב בדימוס שלמה אהרונישקי, והמפכ"ל לשעבר, רב ניצב בדימוס משה קראדי, דנו עם דורון הרמן וגלעד שלמור ב-103fm בסיטואציה בה כבר שנה שלמדינת ישראל אין מפכ"ל וכיצד זה משפיע על תפקודה של משטרת ישראל. 

אהרונישקי: "המשטרה היא גוף היררכי שעובד לפי דפוסים מאוד ברורים. ברגע שמשדרים למשטרה שהיא זמנית – כאן מתחילה הבעיה. השר יכול למנות ולא רוצה. הבעיה בממלא מקום היא שהוא אינו מפכ"ל. מפכ"ל נמדד לא רק במה שהוא עושה היום אלא במה הוא משאיר אחריו, כמו תוכניות ל-5 שנים קדימה וחשיבה על תהליכים חדשים, את זה ממלא מקום לא יכול לעשות. בכך יש פגיעה במשטרה לאורך זמן".

באיזה אופן המשטרה נפגעת כשאין מפכ"ל?
קראדי: "תארו לכם סיטואציה שמקבילכם, הכתבים הצבאיים, היו מראיינים רמטכ"לים לשעבר ושואלים אותם איך הצבא מתנהל שנה עם ממלא מקום. כף רגלו של חייל או לוחם שירות ביטחון לא תדרוך מעבר לגבולות המדינה ללא שיהיו מעורבים בה שר הביטחון וראש הממשלה יחד עם מעטפת שלמה שתיתן לו גיבוי. סיטואציה בה מתנהלת חקירה כנגד אישיות פוליטית בכירה וראש האגף החקירות מגיע למפכ"ל ומספר לו שצוות החקירה ביצע תקלה. לא מדובר בתקלה של עבירה על החוק אלא שעומדת בשיקול הדעת. אם יוחלט לסגור את החקירה ויום אחד יסתבר שכך עשית, תואשם בכך שאולי היית חבר קרוב לאותה דמות פוליטית וכנראה שגם אתה מושחת. אם לא תעשה זאת, ביום שיוגש כתב אישום, אתה תעביר את העובדה הזאת לצד השני ולהתמודד עם הביקורת. עם מי המפכ"ל אמור להתייעץ בסיטואציה הזו? עם השר הממונה עליו, שהוא גם חבר מפלגה של אותה אישיות שנבחרת? מפכ"ל חייב להיות בעל עצמאות. כשהוא ממלא מקום הוא אינו בעל עצמאות אלא עם האות ל' על הגב ונדרש לרצות כל מיני אנשים. לכן יש סיטואציות שהן לא ביטחוניות אך הם לא פחות רגישות מהסיטואציות הביטחוניות".

השר אומר שהוא רוצה למנות מפכ"ל אך זה לא יהיה פייר כלפי הממשלה הבאה שתקום אם הוא ימנה עכשיו מפכ"ל ויהיה שר שלא מרוצה מהמינוי.
אהרונישקי: "זה חלק מהבעיה. אם זה מה שהוא אמר, זה מראה שהשר לא מבין מה זאת משטרה ומה זה ארגון. הוא לא מבין שארגון לא יכול להיות דקה במצב זמני. אתם מתארים לכם שהצבא היה נותר לדקה בלי רמטכ"ל? ארגון כזה צריך כל הזמן להרגיש עם רגליים על הקרקע והראש בשמיים. כשהמפכ"ל זמני, לכל הארגון יש תחושה של זמניות. המשטרה לא יכולה לתפקד במצב כזה".

כשיש קפאון בראש, מה הדבר הראשון שנפגע?
קראדי: "קחו בחשבון שלא רק המפכ"ל יודע שהוא ממלא מקום, גם פקודיו יודעים זאת ומתייחסים אליו ככזה".

כתבת בספרך שברגע שהמפכ"ל מתמנה לתפקידו הוא הופך להיות חזק יותר מהשר הממונה עליו.
קראדי: "יש הבדל גדול בין היחסים בין הרמטכ"ל ושר הביטחון לבין המפכ"ל ושר לביטחון פנים. לשר הביטחון יש סמכויות שאין לרמטכ"ל. הוא אחראי על פיקוד העורף, אחראי על מה שקורה ביהודה ושומרון וכולי. זה לא קיים במשטרה. המפכ"ל עצמאי לחלוטין, לשר לביטחון פנים אין כמעט סמכויות. הסמכות היחידה שלו היא לאשר מינוים מדרגת סגן ניצב ומעלה ולמנות מפכ"ל. המפכ"ל לא עוסק רק בדחוף אלא גם בחשוב. כשמפכ"ל מתמנה לשלושה חודשים הוא לא יכול לתכנן תוכניות ארוכות טווח. אזכיר לכם שהשר לביטחון פנים דאז רצה למנות את צ'יקו, מינוי שלא צלח את וועדת גולדברג. לאחר מכן היו שני מועמדים שגם הם נפלו ואז מוטי מונה כממלא מקום. השר אז גם בחן מינוי של מועמד חיצוני מצה"ל אל מול ניצב במשטרה ולנוכח העובדה שהוכרזו בחירות חדשות הוא החליט לא למנות מפכ"ל. אף אחד לא ידע שנגיע לקראת בחירות שלישיות. אני מאמין שאם אכן יוכרזו בחירות שלישיות, השר לא יחכה לבחירות הבאות וימנה מפכ"ל".

מוטי כהן, ממלא המקום של המפכ"ל, הוא מבואס שהוא נמצא באמצע?
אהרונישקי: "אין לו זמן להיות עצוב או להתבאס. אין לו דקת פנאי. אין ספק שכשהוא הולך לישון בלילה הוא חושב על הסיטואציה המוזרה הזאת ומצד שני לא נותנים לו לנהל את המשטרה כפי שהוא חושב ומבין. גם מבחינתו זו סיטואציה מאוד מורכבת וזה מקרין גם כלפי מטה".

קראדי: "לא נותנים לו את הדרגה, לא את השכר, לא את המעמד – נותנים לו את האחריות. אם מחר תהיה תקלה במשטרה יאמרו שהוא המפכ"ל בפועל".

עריכה: איתמר זיגלמן

20/11/2019
הישארו מעודכנים

גלעד ארדן
גלעד ארדן  |  צילום: רוי אלימה/פלאש90