103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"שומרים על הימין, ושומרים על בנימין"

שר החוץ ישראל כ"ץ, ראש המטה של ראש הממשלה בפרימייריז בליכוד, בשיחה על סיכוייו לזכות: "תפקידי - שהוא יקבל הבעת אמון כמקפצה לבחירות"


שר החוץ ישראל כ"ץ (הליכוד), האחראי על מטה רה"מ בנימין נתניהו לראשות הליכוד, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm לקראת הפריימריז בשבוע הבא. מה יעלה בעתיד בלוק מפלגות הימין?

אתה ראש המטה של נתניהו בפריימריז, מה הסיכויים שהוא ינצח שוב?
"הסיכויים הם טובים, התמיכה בנתניהו בתוך הליכוד היא רבה. היא פועל יוצא של התמיכה בו בקרב בוחרי הליכוד ובוחרי הימין יחד עם הסנטימנט של אנשי הליכוד שלא מניחים מנהיגים כמו בשמאל שמחליף מנהיגים ומאבד קולות. בליכוד שומרים על הימין ושומרים על בנימין".

אומרים שמעל 30% תמיכה בסער היא הצלחה בשבילו. אתה מקבל את זה?
"המספרים האלה הם פרי תדרוכים וניסיון לעורר כל מיני ציפיות. מנחם בגין אמר פעם שרוב של קול אחד הוא גם רוב. כל השאר לא רלוונטיים. מי בכלל זוכר כמה קיבלו מתמודדים מרכזיים אחרים שעמדו נגד נתניהו. השאלה היא האם נכון לטלטל את כל הימין בשביל ההתמודדות של גדעון סער, שהיא במטרה לנסות למצב את עצמו בימין. בשביל זה צריך לטלטל את כל תנועת הליכוד? יש דרכים אחרות. לכולם ברור שנתניהו ייבחר. אני שם כדי לוודא שהוא יקבל הבעת אמון נרחבת כמקפצה למערכת הבחירות הקרובות".

קצת שכחת שהליכוד הוא מפלגה דמוקרטית שמתפארת בפריימריז. מצד שני הפעם האחרונה שהתקיימו פריימריז בליכוד הייתה בערך בתקופת בן גוריון. מה רע בזה שבא בן אדם שסבור שמנהיג הליכוד פעמיים לא מביא שלטון והוא רוצה להתמודד ולהציל את שלטון הימין?
"ההתמודדות היא חוקית והיא תתבצע. כל הצדדים נערכים לזה. מבחינת הליכוד חשוב שהדבר הזה כבר יסתיים. מאחר ונתניהו הוא מועמד הליכוד חשוב ורצוי שיקבל הבעת אמון נרחבת".

ניצחון בקול אחד של נתניהו על סער יספק אותך?
"ניצחון בקול אחד זה ניצחון. אם הסיבה להתמודדות היא ניסיון של סער למצב את עצמו, אז לדעתי הסיבה הזו לא סבירה לטלטל את כל הליכוד. אני חושב שלאמץ את טיעוני הצד השני, שפוסל את נתניהו, כדי להפיל את נתניהו זה לא לגיטימי".

אבל הטבלה אינה משקרת. הווינר הגדול התגלה כבר פעמיים כלוזר שלא מצליח להרכיב ממשלה.
"אני חושב שנתניהו ניצח באפריל והוציא תיקו בספטמבר. אני מעריך שמאחר ויש בציבור רוב ימני, הליכוד והשותפים יכולים להשיג 61 מנדטים. זו לא מטרה מובטחת אך ריאלית".

פריימריז אמורים לחזק את המפלגה. מה להערכתך המועמדות הזו תפגע בגדעון סער?
"אני לא פרשן, אם הייתי כזה לא הייתי ממליץ לו לעשות זאת. אחרי נתניהו תהיה התמודדות, אני מתכוון להתמודד עם כל הרקורד שלי. אציב את עצמי עם יכולותיי והחזון שלי כפי שגדעון יציב את עצמו. אני לא חושב שההתמודדות הפעם עוזרת לו, אנשים לא חושבים שהיא מוצדקת. היא לגיטימית אך אני לא חושב שהיא מוצדקת. כרגע לקחתי על עצמי להבטיח שהמועמד שלנו הוא המועמד של הליכוד".

אתה בוחר בדרך שבחר אריאל שרון ב-99. נהייה מספר 2 של נתניהו עד שתיקח את הלפיד. גדעון עושה הפוך כשהוא קורא תיגר על המנהיג. זה יצליח לך?
"כל מתמודדי הליכוד צמחו אחרי שגיבוי למנהיגם הרבה מאוד שנים. אנשי הליכוד מצפים מהצמרת להיות מאוחדת ולגבות אחד את השני".

לאן ילך גלעד ארדן? במי הוא יתמוך?
"אני מעריך את הפעילות שלו, אנחנו עובדים הרבה ביחד והוא יקבל את ההחלטות שלו".

בכיר בבלוק אומר שלא יהיה בלוק בימין. איך אתה מקבל את זה.
"זה חלק מהתדרוכים של הפריימריז הפנימיים בליכוד, רוצים לייצר רושם שלגדעון יש סיכוי להביא יותר מנדטים לימין. ההתמודדות היא בין הליכוד לכחול לבן. נדרשת הכרעה בימין לצד השני. כל ההדלפות על הבלוק הן לא רלוונטיים. כל המפלגות שרואות את עצמן כחלק מהבלוק יתחייבו לתמוך בנתניהו לראשות הממשלה, אחרת הם יאבדו בוחרים רבים. הציבור הימני רוצה לראות את בנימין נתניהו כראש ממשלה. אנחנו רוצים ליכוד חזק וגוש שינצח. הפעם הציבור מבין שהוא לא יכול לשבת בבית. או שהוא רוצה את הימין או שהוא רוצה את השמאל. או שהוא רוצה את הליכוד או שהוא רוצה את כחול לבן, שבאופן מוצהר אומרת הפעם שבכוונתה להקים קואליציה עם הרשימה המשותפת".

עריכה: איתמר זיגלמן

15/12/2019
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90