103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

סער למגל: "אתה וחבריך מהדהדים את מסרי נתניהו"

גדעון סער על ההכנות לפריימריז ולקרב מול רה"מ: "נתניהו לא יכול להקים ממשלה ואין סיכוי שזה ישתנה" • הוסיף: ביבי מוביל במספר השופרות בתקשורת


גדעון סער, המועמד לראשות הליכוד לקראת השבוע העמוס כשבסופו יתקיים הפריימריז לראשות התנועה. בשיחה עם בן כספית וינון מגל ב-103fm סבר שהוא הנכון להוביל את התנועה במקום רה"מ בנימין נתניהו. בהמשך הבהיר שהוא התנגד להתנתקות, קרא לפנות את חאן אל אחמר ואף תומך בפונקדאות בישראל לזוגות חד מיניים.

"עוד ארבעה ימים עושים שינוי. אני מציע לכולם לחכות עם כל ההערכות עד שיפתחו הקלפיות כי יש מצב שתופתעו. יש כמה נתונים מאוד ברורים. בשנה האחרונה הבנו שנתניהו לא יכול להקים ממשלה יחד עם עוד מאות אינדיקציות מהחצי שנה האחרונה שאין סיכוי שזה ישתנה בבחירות מרץ 2020. הדילמה שעומדת בפני אנשי הליכוד היא או לעשות שינוי בהנהגה שלנו או להסתכן שהציבור ישנה לנו את זה על הראש בבחירות הכלליות. אני משוכנע שהקיף אדיר מחברי הליכוד מבינים שאנחנו חייבים לעשות שינוי".

בן: אתה מדבר עם חברי הליכוד בהיגיון אך הליכוד פועל עם הבטן והלב, ואיתם לא מרימים יד על המנהיג.
"אתה טועה. אני מכיר את הליכוד יותר טוב ממך ומינון. הליכודניקים חושבים בתבונה, מנתחים את המצב ומבינים שחייבים לעשות שינוי. זה שאוהבים ומכבדים את נתניהו ואת פועלו לא סותר את העובדה שמיום ליום יותר ויותר חברי ליכוד מבינים שחייבים שינוי כדי לא להסתכן באובדן השלטון בבחירות במרץ".

ינון: זה לא מה שרואים בכיכרות.
"אני מציע לכם לראות את הקלפיות. בכנסים שלי מגיעים חברי ליכוד. הכנס הגדול ביותר היה כנס שלי באור יהודה. אני מציע להסתכל על העובדות ולדבר עם הליכודניקים. אני מבטיח לכם שביום חמישי הקרוב התמונה תראה אחרת מהערכות של חלק מהפרשנים".

בן: איפה עומדת גריעת חברי הליכוד מהמפקד? הצד שלך טוען שאלפים נגרעו כי הביעו תמיכה בך.
"נגרעו תוך כדי הפריימריז. אין בכלל שאלה. יש מאבק בכל הקשור לטוהר הבחירות. קורים דברים מטורפים. בכל מערכות הבחירות של הליכוד בעשור האחרון היה ניתן להצביע מכל אתר ברחבי הארץ. הדבר הזה הביא לכך ששיעור ההשתתפות גדל. כעת בבחירות שמתקיימות במהלך חופשת חנוכה הוחלט כלל חדש – שכל אחד יכול להצביע רק במקום מגוריו. הדבר הזה לבדו פוגע. אני בעד לאפשר לכמה שיותר חברי ליכוד להשתתף בהצבעה. למה לקפח בכוונה תחילה?".

ינון: איך זה משפיע על המחנות?
"מתנהל מסע לחצים. רוצים שכל מתפקד יצביע רק בסניף הבית תחת עינו הפקוחה של מישהו. לדעתי זה פוגע ברבבות אנשי הליכוד, ביניהם גם חברנו שיהיו בגליל או באילת לא יוכלו לממש את זכותם להצביע. למה לשנות את כללי המשחק באמצע המשחק".

"לנתניהו יש את מערכת התקשורת החזקה בארץ"

ינון: איך זה להיות מחובק על ידי התקשורת?
"אני לא מחובק על ידי התקשורת. אתה וחבריך כמקהלה מהללים את המסרים של נתניהו. גם בריאיון הזה. נתניהו הוא האדם שיש לו הכי הרבה שופרות בתקשורת. אני לא הלכתי לעשות עסקאות עם מו"ל 'ידיעות אחרונות'. את ההחלטה היחידה שקיבלתי כשר פנים פגעה באינטרסים של קבוצת ידיעות. בואו נפריד את הרטוריקה מהאמת. לביבי יש את המערכת הכי חזקה בארץ בתקשורת וברשתות החבריות. הוא מוביל במספר השופרות. לי אין".

ינון: אם נסתכל על פרשני השמאל, בן כספית, אמנון אברמוביץ' ועוד – רוצים אותך.
"אתה חוזר על שקר. אני לא רואה טלוויזיה ביום שישי אך אני יודע מה קרה באולפן שישי האחרון. לפי מיטב הבנתי אברמוביץ' הוא זה שהסביר מדוע למרכז-שמאל עדיף להתמודד מול נתניהו. כל סיפורי האגדות האלה הן חלק מתעמולה שיטתית שנועדה להצמיד לשמאל כל אחד שמעז להתמודד נגד נתניהו. אני מציע להסתכל על העובדות. מי תמך בהתנתקות? מי חלש מול עזה? מי מודה שאינו מפנה את חאן אל אחמר בגלל האג? כל שיטת הדבקת התוויות יסתיימו בקרוב".

בן: הסתבר שאולי כן יהיו פריימריז לחברי הרשימה בליכוד. יש כאלה שמפרשים זאת כניסיון למחוק אותך ואת תומכיך.
"אני ממש לא מודאג מקיום של פריימריז. אותי נתניהו כבר ניסה למחוק בפריימריז בפברואר. הוא יצא נגד מועמד הליכוד באולפן הליכוד TV הממומן על ידי כספי מיסי החבר שלי ושל חבריי. זה דבר שלא היה לו תקדים בליכוד. למרות את אני נבחרתי לקדמת הרשימה".

ינון: אתה בעד פריימריז לרשימה?
"אני מוטרד משום הליך דמוקרטי. אני תומך בכל החלטה שבין הדין יקבל. יש אחרים שמוטרדים מזה".

בן: בתור מי שבעד בשלטון החוק ותומך כל החלטה של בית הדין, איך אתה רואה את מה שקורה לגבי ההתקפה על מערכת המשפט ושאתה לא אומר שום מילה ערכית בנוגע לראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום?
"ערכית מבחינתך זה הערכים שאתה רוצה בהם. המחוקק קבע איזון בין ערכים והציב את הערך הדמוקרטי של בחירת העם כגובר על הדברים האחרים כשמדובר בראש ממשלה. הסיפור עם ראש הממשלה היום הוא שאין לו את אמון הכנסת ואין שום דבר רציונאלית שהוא ישיג 61. זה הכל סיפורי אגדות. צריך לעשות שינוי היום ולא להסתכן בכך שכחול לבן ייקחו את השלטון במתנה. הציבור אחרי הרבה מאוד שנים רוצה שינוי בהנהגה".

אחרי שאבחר לראשות הליכוד אשקול לתבוע את ריקלין

ינון: ריקלין פרסם שהלכת לשרון ב-2003 והצעת לו תוכנית לפינוי נצרים תחילה.
"לא היה ולא נברא".

ינון: למה אתה לא תובע אותו?
"יש הרבה אנשים שאני יכול לתבוע ולבלות את כל ימי בבתי המשפט. אני אשקול את זה אחרי שאבחר לראשות הליכוד. אם כל הכבוד לריקלין, הרקורד שלי כל כך חזק. אריק שרון השקיע בי שש שיחות לפני שיצא עם תוכנית ההתנתקות. אני אמרתי לו 'לא' ואמרתי שאני מסרב לשרת בממשלה שהוא הקים ב-2005".

בן: סער הצביע נגד ההתנתקות.
"הצבעתי נגד ההתנתקות בכל ההצבעות והפלתי את חוק יישום ההתנתקות בוועדת החוקה. דבר שעורר גם את זעמו של ראש הממשלה. אני הייתי היחיד שסירב להיות חבר ממשלה ערב ההתנתקות. לכן הרקורד שלי חזק. אני בניגוד לאחרים מעולם לא תמכתי בפינוי יישובים. העמדות שלי ברורות. שכתוב ההיסטורה מוכיח את מה שטענתי, שלנתניהו יש שופרות שהאמת לא מעניינת אותם. הרקורד המוכח שלי הוא ימין יותר ממנו".

"כ"ץ בפריימריז קיבל 5% מהמתפקדים, אני יכול להצליח יותר"

בן: השר ישראל כ"ץ אמר הבוקר (א') שההליכה לפריימירז שלך שחכם לא נכנס למקומות שפיקח ינסה לצאת מהם. להערכתו אתה תספוג מפלה והתרסקות.
"אני לא מתווכח עם ישראל כ"ץ. אני מתמודד מול רה"מ נתניהו. ישראל כ"ץ שהתמודד נגד נתניהו ב-2005 קיבל 5% מהמתפקדים וסיים אחרון מבית ארבעת המתמודדים. אני חושב שאני יכול להצליח יותר".

בן: היית בחאן אל אחמר. אם היית ראש הממשלה היית מפנה את הפחונים?
"תראו לאן מוביל כל השיתוק שמגיע מהאג. כל שקרא בהאג הוא כישלון של המדיניות הישראלית שלא הפעילה שום מנופים שיכלה להפעיל על הרשות הפלסטינית ב-2015. זה מראה את אוזלת היד בכל החידלון מול ההשתלטות הפלסטינית על שטחי C. מי שמפחד מהאג לא יוכל לקבוע את עתיד יהודה ושומרון כפי שאנחנו במחנה הלאומי רוצים. ברור שצריך לפנות את חאן אל אחמר. הפלסטינים רוצים להשתלט על שטח ולצערי במשך כל השנים האחרונות לא נעשה דבר כדי לבלום את זה. לא בחאן אל אחמר ולא בכל המרחב. ראיתי שהשר בנט מתכון לקחת את הנושא הזה לידיים, ואני מקווה שיחול שינוי".

בן: מה יש בך במטריף כל כך את היושבים בבלפור?
"לא יודע. כל השנים עבדתי בשיתוף פעולה גדול מאוד עם נתניהו. לאורך כל הדרך מ-99 עבדנו בשיתוף פעולה וכבוד הדדי. בשלב מסוים זה השתנה ולא על ידי. אני מכבד את ראש הממשלה אך היחסים שלי עמו מעולם לא התבססו על חנופה והתבלטות".

ינון: האייטם הבא שלנו יהיה על בית ספר שהחליט לחגוג את חג 'חנוקריסמס' המשלב את חנוכה עם הקריסמס. היית שר חינוך, מה דעתך על זה?
"אני לא מכיר את המקרה הספציפי. אני כשר חינוך פעלתי להנחיל ערכים יהודים בכל בתי הספר, כולל בתי הספר הממלכתיים. נושא הזהות היהודית הוא מאוד חשוב לי".

ינון: ואיך אתה רואה את כל חגיגות הקריסמס ועצי האשוח בתל אביב?
"בישראל יש גם ציבור נוצרי וצריך לכבד את המנהגים שלהם. מעבר לזה אני לא רואה".

ינון: אתה בעד פונדקאות ללהט"ב?
"אני בעד. ברגע שאפשרת פונדקאות לנשים – צריך לאפשר זאת גם לגברים חד מיניים".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

22/12/2019
הישארו מעודכנים

גדעון סער
גדעון סער  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90