גדעון אוקו

"יש לנו פתרונות יצירתיים למקרה שבג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה"

ח"כ דוד ביטן במסר מאיים לשופטי העליון • עוד הוסיף: "אם הקבוצה של סער תתנגד לחסינות - הם גמרו את הקריירה בליכוד"


חבר הכנסת דוד ביטן שוחח עם ניסים משעל ב-103fm, והתייחס לניסיון לאחד את המפלגה אחרי הפריימריז הסוערים שהסתיימו בניצחון גדול של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"פעילי הליכוד עובדים על פי אמוציות ותקפו את סער, אבל זה לא ביבי, הוא לא תקף אותו כמעט. מי שתקף את ביבי זה יותר סער. אתה לא מבין מה קורה בקבוצות הליכוד ובאינטרנט? כל אחד כותב מה שהוא רוצה. גם כשאני אומר משהו שלא מוצא חן בעיני האנשים, אז תוקפים אותי בלי הפסקה, זה המצב. זה לא קשור לנתניהו בכלל, זה קשור לאנשים".

מחנה סער יכול למרר את חייו של נתניהו.
"זה נכון, למרר את חיי הליכוד בכנסת. זאת בדיוק הבעיה שנוצרה כתוצאה מהבחירות האלה שאני התנגדתי להן - גם מתקפות שמשאירות משקעים וגם קבוצה שמתאחדת סביב הבחירות שלה, המאבק שלה, ועכשיו סביב זה שהפסידו. לכן אחרי הבחירות יבוא סער לביבי ויגיד לו 'אני רוצה א', ב', ג' בשביל הקבוצה שלי'".

זאת תהיה קבוצת לחץ חזקה שתוכל להוציא מביבי מה שהיא רוצה.
"נכון".

בקשר לחסינות למשל?
"אני לא סבור ככה. שים לב, אם הקבוצה הזאת תנסה למנוע מנתניהו חסינות, היא גמרה את הקריירה בליכוד, אז לכן הם לא יעשו את זה".

אתה רוצה שהם יצביעו נגד מצפונם?
"כולנו מצביעים נגד מצפונינו בהרבה מאוד דברים".

אבל פה זה משהו ערכי.
"זה לא ערכי, אם הם יתנגדו לחסינות אז הם גמרו את הקריירה בליכוד, כולל גדעון סער, לכן הם לא יעשו את זה. שונה הדבר כשמדובר בתפקידים. יכולים לבוא אליו, ולהגיד, 'אדוני הנכבד, יש לנו מספר מנדטים, אנחנו רוצים שר לזה, סגן לזה, יו"ר ועדה לזה', זה כן יהיה. זה בדיוק מה שקרה פעם בשיטת המחנות בליכוד, ובעצם זה מה שיקרה".

גדעון סער בעצם עם ניצחון מרשים בכך שהוא יצר קבוצת לחץ שתלחוץ את נתניהו, ואתה יודע שנתניהו הוא סחיט, היא תסחוט ותקבל תפקידים ככל העולה על רוחה, ראה בנט ושקד.
"לא ככל העולה על רוחה, באופן סביר, זה לא אותו דבר, זה לא מישהו שבא מבחוץ. הוא הצליח לייצר לעצמו קבוצת לחץ, היא לא תהיה שישה אנשים, אבל ארבעה יהיו - זה הרבה, שניים זה הרבה, לא צריך יותר משניים".

"אני אומר לשופטי העליון הבוקר, אל תתערבו"

שופטי בית המשפט העליון ידונו האם לאפשר לנשיא להטיל הרכבת ממשלה אם יש לו כתבי אישום, מה אתה אומר על האפשרות שבית המשפט העליון יתערב כאן?
"זה כבר מעבר להתערבות הקיימת של בית המשפט העליון, לכן אני לא מאמין שבאמת בית המשפט העליון יעשה את הטעות הזאת כי הוא תמיד הולך על חבל דק ולא קורע את החבל. פה זו קריעת חבל וזה גם יגרום לזה שהציבור יבין שנתניהו צדק ושיש איזושהי הפיכה משפטית, מדוע? כי לפחות אחד או שניים מכתבי האישום שקשורות לפרשיות הן תקדימיות והם אומרים את זה גם, עכשיו פתאום אחרי זה, באים ואומרים לו, 'אתה לא יכול להרכיב ממשלה', כשהחוק הוא ברור. לדעתי זה לא יקרה".

אני מזכיר לך שאהרן ברק לקח את החוק וקידם אותו עוד צעד בהלכת דרעי-פנחסי.
"יש הבדל. לגבי דרעי-פנחסי לא היה חוק שאומר ששר יכול להמשיך לכהן בתפקידו אז הם נכנסו לנישה הזאת והחליטו את מה שהחליטו. פה יש חוק ברור שראש ממשלה יכול לקיים את תפקידו, עכשיו מה קורה פה? הרי אף פעם הכנסת לא חושבת על כל הסיטואציות האפשריות, אז מהדלת האחורית, הם אומרים, 'החוק מדבר על ראש ממשלה מכהן, לא על מי שצריך להרכיב ממשלה', עזוב. מה שקובע זו מהות החוק והרעיון המרכזי בו".

מה אתה אומר לשופטי העליון הבוקר?
"אני אומר להם, אל תתערבו. להתערב במי יהיה ראש הממשלה במדינת ישראל, זה דבר מאוד חריג. תעשו חושבים ותנהגו באופן נכון, וסביר. בלי קשר לזה, לא אלמן ישראל, גם אם הם יחליטו, יש לנו פתרונות גם לעניין הזה".

איך?
"אני לא אגיד עכשיו מה הפתרונות, אבל כשזה יגיע, יהיו פתרונות".

פסקת ההתגברות?
"לא, אני בניגוד לחבריי חושב שאם אנחנו נחוקק את פסקת ההתגברות, בית המשפט העליון יבטל אותה בטענה שזה פוגע בדמוקרטיה".

אז איזה פתרונות? תפגינו מול בית המשפט העליון?
"לא, פתרונות מאוד יצירתיים. אבל עזוב את זה עכשיו, זה לא רלוונטי. אני לא מאמין שבית המשפט העליון יעשה את הטעות הזאת". 

חבר הכנסת ביטן גם התייחס לניסיון של הגוש שלהם להגיע ליותר מ-61 מנדטים: "יש הרבה מאוד קולות שחוזרים לליכוד עכשיו. לאט לאט זה יצטבר גם בסקרים. אנשים מדברים איתי, ואני אומר לך שהפעם בניגוד לעבר יש לנו סיכוי".

עריכה: אמיתי דואק

27/12/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ דוד ביטן
ח"כ דוד ביטן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris