אראל סג"ל

"אלאור עזריה הוא הגפרור שנשפט והצית להבה"

אראל סג"ל ואיתמר פליישמן בחרו את פרשת אלאור עזריה לזו ששינתה את העשור האחרון מן הקצה אל הקצה • על ההשפעות רחבות ההיקף שעשה סרטון אחד קצר


את סמל אלאור עזריה אנחנו מכירים משנת 2016, כאשר סרטון אחד של חייל כפיר היורה במחבל שביצע פיגוע דקירה הצליח להפוך את מדינת ישראל על פיה. אלאור, החייל המצולם בסרטון נשפט על המעשה, ולצד ההדים התקשורתיים הרבים והסבך המשפטי, אירוע הירי הזה שינה את המפה הפוליטית והגדיר מחדש מהו ימין, מהו שמאל ומתי הדע הפוליטית הופכת לקטלנית. 

אראל סג"ל ועורך התוכנית איתמר פליישמן בחרו את פרשת אלאור עזריה כמשמעותית ביותר בעשור האחרון, והסבירו את התמורות הרבות שעורר הסרטון הזה ברגע אחד של חוסר תשומת לב. אראל הדגיש: "הסמל האסטרטגי באופן כמעט מושלם, חיל בחטיבת כפיר בעצם משנה את כל המפה הפוליטית במדינת ישראל". 

לא מדובר בחייל גיבור 

איתמר ביקש להעמיד את הדברים על דיוקם, והסביר מדוע בכל זאת נבחר סיפורו של אלאור לסיפור העשור: "תקרית אלאור עזריה היא בעצם הכל חוץ מאלאור עזריה. צריך להדגיש שהוא לא גיבור, הוא חיל שעשה טעות באופן מבצעי ולא היה צריך לשפוט אותו כמו ששפטו אותו אבל הוא לא גיבור; הוא השפיע הרבה מעבר לאלאור עזריה". 

השד העדתי 

אראל סיכם את דבריהם בתזכורת קצרה למתח העדתי, שגם הוא הושפע מפרשת עזריה, והצליח ליצור עוד פילוג פנימי בנוסף לאין סוף החוצצים בחברה הישראלית: "המתחים בין אשכנזים לספרדים, הכל בסוף מתמצע לתוך הסיפור של אלאור עזריה. לכן המשמעות שלו בהיסטוריה של מדינת ישראל ובהיסטוריה הפוליטית של מדינת ישראל היא עצומה". 

כל סיכומי העשור שלנו מחכים לכם כאן.
29/12/2019
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm, Ingram Images