איפה הכסף
עם ענת דוידוב

חשד: רב החזיק 50 נשים בכת בתנאי עבדות והזנחה

מומחית לטיפול בכתות אפרת שרעבי סיפרה פרטים על כך: "ברוב המקרים, הילדים שנמצאים בכת מונחים להתנתק טוטאלית מהמשפחות שלהם"


המשטרה איתרה הבוקר 50 נשים שחיות בירושלים בתנאי עבדות, ושהן וילדיהן עברו התעללות על ידי רב אחד שהוארך מעצרו. אפרת שרעבי, סגנית מנהלת מחוז ירושלים במשרד הרווחה ומומחית לטיפול בכתות, שיתפה בפרטי המקרה.

"מדובר בכ-50 נשים בנות 30-20 שגרות במדרשה לבנות מתוך צורך להתחזקות רוחנית. אנחנו ראינו הבוקר תנאי צפיפות נוראיים של 12 נשים הגרות יחד בחדר במיטות של שלוש קומות. 50 נשים שגרות יחד מצריכות לוגיסטיקת צפיפות עם המון ארונות ומטבח כמעט תעשייתי שכולל המון אלתורי בנייה. אנחנו כבר בסבב שני בסיפור הזה, ב-2015 כבר נעשתה פשיטה בין-משרדית כשלא הצלחנו לשים את האצבע על העבירות האמיתיות. אנחנו יודעים שבכתות רב הנסתר על הגלוי ורק כשנשים שיוצאות ומספרות על מה שהן עברו אפשר לבחון את הדברים באור אחר".

אני מבינה שחלק מהנשים שיתפו פעולה עם הרב וממשיכות לתמוך בו.
"בכת יש מעגלים מסביב למנהיג. יש כאלו שקרובות יותר אל הרב ופוקדות על אחרות מה לעשות. אלו נעצרו ואני מניחה שהמשטרה תמשיך איתן את התהליך. רוב הבנות לא נעצרו אלא ברחו. המבנה לחלוטין לא בטוח וממתינים לצו סגירה של המבנה. מצאתי את עצמי עם נערה ואמרתי לה שזה לא המקום בשבילה ושצפויים לה חיים טובים יותר. היא הסתכלה בי במבט מזוגג. לא דיברנו באותה השפה. היא חשבה שאני בחושך והיא באור".

כשמדובר בכתות לאותו מנהיג יש שליטה חזקה על הנשים, הוא מהפנט אותן כמו סמים. אנחנו מכירים את הסיפורים מפרשת גואל רצון.
"כל הבנות שם לא מבינות מה לא תקין באורח החיים שלהן. גם הנשים של גואל רצון לגלגו על גורמי החוץ והבהירו שכך הן רצו לחיות. היום הן שואלות איפה היו הרשויות. כשאנחנו באים להושיט את היד לבן אדם בגיר ואומרים לו שהוא חי בצורה בעייתית ומזיק לעצמו, כשהוא לא מסוגל לקבל החלטות בזכות עצמו, ונמצא כחומר ביד היוצר של זה המהנדס אותו, הם מלגלגים עלינו ואומרים שאנחנו חיים בחושך. זה משחק כמעט אבוד מראש".

יש עוד הורים בתמונה?
"ברוב המקרים הילדים שנמצאים בכת מונחים להתנתק מהמשפחות שלהם. כל זמן שהילד נמצא בכת האפשרות היחידה לנסות ליצור עימו קשר בבוא היום הוא לשמור איתו על קשר במהלך השהות שלו בכת. לא להשמיץ ולהמשיך לכבד את האמונה שלו".

אפשר לשקם נשים שעברו את זה?
"זו עבודה מאוד קשה. צריך לבנות סוציאליזציה מאפס. כל הערכים והנורמות שלהם נהרסו כשהשתילו להם משהו חדש. צריך ללמד אותן את מה שנמחק להן בעבר וזה גורם להרבה טראומות שצפות. אותה אישה יוצאת לוואקום וזקוקה לחלופה לכל הריק שהיא יוצאת אליו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן 

13/01/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב
ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris