103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"מפלגת כחול לבן חטפה את הכנסת"

השר יובל שטייניץ (הליכוד) האשים את כחול לבן בסערת החסינות של רה"מ: "המפלגה הפכה תהליך שיפוטי לכלי ניגוח בתקופת בחירות"


לאחר דיונים וחילופי דברים רבים בנושא, הוחלט ברוב של 16 חברי כנסת כי הועדה המסדרת תאשר את הקמת הועדה שתעסוק בחסינות נתניהו: "לא זכור לי שכנסת שהתפזרה שלושה שבועות לפני בחירות הקימה ועדה חדשה". השר ד"ר יובל שטייניץ, חבר הקבינט המדיני ביטחוני (הליכוד), שוחח עם אילה חסון והגיב על הדברים. וגם: על החיבור במחנה השמאל, מועד הגשת הרשימות לכנסת ה-23, שיחול היום ועל נישוב אסדת לוויתן. 

"הגענו למקום שלא זכור לי כמותו. מפלגת כחול לבן חטפה את הכנסת והפכה תהליך שבית המשפט העליון קבע שצריך להיות כמו שיפוטי לפארסה שלא הייתה כדוגמתה ולכלי ניגוח בתקופת בחירות עם הדגל היחידי שיש להם, 'רק לא ביבי'".

ראש הממשלה הוא זה שביקש את החסינות. אם אתם הייתם באופוזיציה הייתם קורעים את גנץ אם היה מבקש חסינות.
"אני כבר 20 שנה בכנסת. לא זכור לי אי פעם שכנסת שהתפזרה הקימה ועדה חדשה שישה שבועות לפני בחירות לצורך דיון בחסינות. זה מצב שלא היה כדוגמתו".

גם העובדה שראש הממשלה עם כתב אישום זה תקדים.
"אבל דיונים על חסינות היו גם היו. עובדה שחיים כץ הגיש בקשה לחסינות לפני חודשים ארוכים ואיש לא הזדרז להקים ועדה. כשזה ראש הממשלה נתניהו, שאין נגדו שום טענה אחרת כי הוא ראש ממשלה מעולה..."

הם אופוזיציה שרוצה להזיז אותו מהשלטון והם עושים כל שביכולתם להחליש אותו. זה המגרש. אני חושבת שהטענות שלך לא צריכות להיות לכחול לבן. הם ביקשו להקים את הוועדה ובקשתם נענתה.
"זה שהם אופוזיציה שרוצה להחליף את נתניהו זה לגיטימי. זה שהם עושים מעשה חסר תקדים ולוקחים דיון שבית המשפט העליון הבהיר שצריך להיות בסטנדרטים אחרים ותופרים תקדים שהופך את הכנסת לבדיחה ופארסה..."

מכיוון שאתם יודעים שלנתניהו אין סיכוי להתמודד עם זה והקליע כבר יצא מהתותח, יש מצב שהוא יבטל את בקשת החסינות שלו?
"לא יודע. מעולם לא שוחחתי איתו על זה. השמאל נאחז במפלגת הגנרלים הזאת, כששלושה מראשיהם רבי אלופים לשעבר כדי להציל את הדמוקרטיה. זו בדיחה שאין כמותה. אנחנו כבר רואים את ההתנהלות הכוחנית והאנטי-דמוקרטית בשיבוש התהלכים ויצירת תקדים שלא היה כמותו על ידי כחול לבן".

המדינה הזו מחולקת לשניים, אלו שחושבים שבלי נתניהו זה הסוף ואלו שחושבים בדיוק ההפך. כל אחד עושה את מלחמתו עד הסוף.
"מותר להיות נגד נתניהו ולא לראות את ההישגים העצומים ואת ההתקדמות של המדינה. מותר גם לא לחשוב כמוני. אני סבור שבלי נתניהו לאיראן הייתה היום פצצת אטום. אסור לקחת את הכנסת שהתפזרה וליצור תקדים כזה שיפגע בדמוקרטיה. זה לא מעולם".

אמון הציבור נפגע בגלל הביקורת החריפה שלכם על רשויות החוק. כל מי שנוגע בנתניהו מיד מאשימים אותו ויש עליו ביקורת. זו גם סכנה לדמוקרטיה.
"הייתי מראשוני המבקרים של בית המשפט העליון והאקטיביזם השיפוטי. יחד עם זאת השתלחות אישית היא לא במקום. אני חושב שאיל ינון עשה טעות נוראית אך לא בזדון".

איך עבר סיפור האסדה?
"עבר מצוין. לא היה לנו ספק בכך. בארה"ב, בקנדה ובמדינות אירופה יש כ-12 אלף מתקנים דומים לטיפול בגז ורובם ביבשה ליד ישובים ומעולם לא היה צורך לפנות יישובים".

הייתה חרדה גדולה שמישהו ייפגע.
"יש ארגון עם סממנים של כת שהבהיל את התושבים פעם אחר פעם בשילוב עם גורמים בתקשורת שיצרה פאניקה מיותרת. כל תחנת דלק בזיכרון יעקב לבדה פולטת יותר מזהמים מאשר האסדה הזאת הרחק בים".

לא כל כך רחוק, עשרה קילומטרים.
"זה רחוק מאוד. בתוך זיכרון יעקב יש ארבע תחנות דלק. בתוך חדרה יש גם תחנות דלק רבות".

האחיין שלי הוא דוקטור לפיזיקה, הוא לקח את המשפחה שלו וברח משם.
"מה אני אגיד לך. האנשים שברחו לתל אביב באותו יום ספגו זיהום אוויר גבוה יותר מאשר בחוף דור".

ועכשיו הכול שקט והאסדה תביא פרנסה למדינה?
"זה נס למדינה. נכס בלתי רגיל. בעשרים השנים הקרובות נקבל מעל 100 מיליארד דולר רק בזכות מאגר לוויתן. בזכות האסדה הזאת נוכל לסגור את התחנה הפחמית בחדרה שבאמת מזהמת. בכל העולם ידוע שהפחם הורג והגז מציל חיים. רק בזיכרון יעקב ובחוף דור ניסו לטעון ההפך, זה עורר צחוק בכל העולם".

עריכה: איתמר זיגלמן

14/01/2020
הישארו מעודכנים

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90