אראל סג"ל

"מדינת ישראל לא יכולה להתקיים בגבולות 67 בהיבט האקולוגי'"

אלוף (מיל') גרשון הכהן עם הסיבות לפגעי השיטפונות מהימים האחרונים: "אנחנו מתעלמים מהגיאוגרפיה של ארץ ישראל"


אלוף (מיל') גרשון הכהן ממכון המחקר מרכז בגין-סאדאת הסביר על הסיבות לפגעי השיטפונות: "לא במקרה הערבים נתנו ליהודים את אזור הביצות. 60% מהיהודים גרים בין ראשון לציון לנתניה, ויש התעלמות מהתנאים הגיאוגרפיים שבכל מצב של שיטפון מחזירים אותנו אל המקום שעל פי טבעו הוא ביצה".  

השיטפונות בתל אביב לא קשורים רק לכמות הגשמים הגדולה שירדה בגוש דן אלא גם לכך שהגשם שזורם אל תוך הנחלים מגיע גם למרכז הארץ. אירוע שכזה כבר קרה בחורף 91.
"אנחנו מתעלמים מהגיאוגרפיה של ארץ ישראל. לא במקרה הערבים נתנו ליהודים את אזור הביצות והיהודים התיישבו על מישור החוף. זו התעלמות מוחלטת מהתנאים הגיאוגרפים כשבכל מצב של שטפון מחזירים אותנו לגשמים ולביצות".

אחרי השיטפונות הקימו ועדה והחליטו שצריך לייצר בריכות שיקלטו את המים שיורדים אך פחדו מהחוק הבינלאומי כי יש חוק שמדינה כובשת לא יכולה להקים מפעלים בשטח הנכבש לטובתה.
"היישובים שבמדרגה מעל רצועת החוף נבנו על מרחבים שהיו סופגים את המים למי תיהום, מה שמעצים את הכנסת המים דרך מערכת ניקוז מאורגנת אל נחל איילון ואפיקי הירקון. זה כמו להכניס נחל לקשית. הנחלים לא אמורים לקלוט כמות כזו של מים מטבעם. הולנד בשנות החמישים סבלה משיטפונות ובנתה מרחבי השהייה גדולים למים תוך עקירת בתים וישובים. הכל כדי שיהיה ניתן לשלוט בהצפות".

נכון להגיד שמאגרי ההתהוות הללו הם גם לטובת האוכלוסייה המקומית?
"התשובה היא כן. יהודה ושומרון הם חור שחור. ברגע שאתה לא מתייחס בשום תוכנית מתאר בתכנון הבסיסי לעובדה שהביוב של שכם מגיע לנחל אלכסנדר וההצפות באות אל הירקון... אני טוען שאת הפוטנציאל של ישראל צריך לנתח כיחידה אקולוגית אחת. את ההתיישבות הגדולה שלנו צריך לבנות על ציר אלון ומישור אדומים כשמים ילכו מזרחה לים המלח ולירדן".

זה בטח יקרה בממשלת הגנרלים הבאה.
"הייתי בדיון עם האיחוד האירופי ואמרתי להם שמדינת ישראל לא יכולה להתקיים בגבולות 67 בהיבט האקולוגי. האקולוגיה היא מכתיב קריטי בתכנון ארץ ישראל מהירדן לים".

עריכה: איתמר זיגלמן

15/01/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"יש התעלמות מהתנאים הגיאוגרפיים"
"יש התעלמות מהתנאים הגיאוגרפיים"  |  צילום: מקסים דינשטיין/פלאש90
Paris