103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"רק אתמול קיבלתי הזמנה לפורום השואה"

"זה לא עניין אישי שלי ואני לא מתכוון להתבכיין על זה", אמר השר לשעבר סילבן שלום, שיזם את ציון יום השואה הבין-לאומי


השר לשעבר סילבן שלום, שיזם את ציון יום השואה הבין-לאומי, סיפר על ההתרגשות מקיום אירוע פורום השואה הבין-לאומי בישראל: "אין ספק שזה הדבר החשוב ביותר, לקבוע יום בלוח השנתי של העולם. כולם היו ספקנים ואמרו שכל האו"ם נגדנו. עשיתי את זה למען הדורות הבאים ולמען זיכרון הנספים והניצולים".

"הייתי בקרוב לעשרה משרדי ממשלה, שמונה כנסות ושש ממשלות, אך עדיין חושב שאין ספק שהאירוע הזה היה החשוב ביותר. לקבוע יום שבו מנהיגי העולם כולו יזכרו את השואה, את הנספים והניצולים. יום שחרור גטו אושוויץ'. יום השואה שלנו, שנקבע לפי התאריך העברי, לא התאים לעניין. בחרנו ביום הזה כי הוא בעיניי היום החשוב ביותר, אושוויץ' היה סמל למחנות ולמקום שבו התרחשו הזוועות. היום הזה חשוב כי שילבנו את הנוער בעניין. זה נכון שיש כנסים והצהרות עם דיונים בפרלמנט עם הרבה תקשורת, אך בסופו של דבר עמדנו על כך שזה ייכנס גם לבתי הספר, כי מספר הניצולים הולך ויורד".

ביום כזה שאתה יזמת, איך אתה לא שם?
"אני לא הרלוונטי. אבל אני יכול לספר שאתמול בערב החליטו לשלוח לי הזמנה".

עד אתמול בערב לא קיבלת הזמנה?
"עד אתמול בערב לא קיבלתי הזמנה לטקס הזה, אך זה לא עניין אישי ואני לא מתכוון להתבכיין על זה. לא עשיתי את בשביל כבוד אלא למען הדורות הבאים. למען זיכרון הנספים והניצולים. הצלחנו לעשות כאן משהו אדיר. היום נמצאים כאן כל מנהיגי העולם, כל אחת מהמדינות שלהם מסקרת את האירוע בהרחבה ומראים את האירוע בכל פינה בגלובוס. האירוע הזה משודר לעולם כולו בזמן שיש רבים בעולם שבכלל לא שמעו על השואה. בעיקר בקרב הדור הצעיר".

מעבר לאירוע החשוב הזה, הרבה ישראלים מתעניינים בהגעתו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ובמועד שחרורה של נעמה יששכר. מה אתה חושב על הדיל הזה שנרקם עם פוטין?
"אני לא יודע את הפרטים, אך אין ספק שנעמה יושבת שם שלא בצדק. היא לא הייתה אמורה להיכנס לתחום רוסיה, היא הייתה רק במעבר. בסופו של דבר מדובר בכמות מאוד קטנה של סמים לצריכה עצמית בלבד".

היית שר חוץ ואתה בקיא ביחסים הדיפלומטיים. מה הרוסים רוצים?
"יש להם המון דרישות. בנוגע לאזרחים הרוסים אני יכול לספר לך שבעבר אזרחי רוסיה נדרשו לוויזה והיום כולם יכולים להגיע לכאן באופן חופשי. לצערנו הרב, יש גם אנשים שמנצלים את הוויזה לא למען תיירות וביקורים אלא כדי לעסוק בזנות לדוגמה, ונדרש לגרש אותם. את זה הרוסים רוצים לעצור".

אז אולי לא צריך להסכים לתנאים שלהם ולהפסיק לגרש באופן גורף את הרוסים. כמו שאמרת, חלקם לצערנו מביאים עימם פשיעה.
"אני לא נמצא שם כדי להגיד לך. אני מסתכל על הדברים מהצד וביום הזה מתרכז ביום השואה הבין-לאומי ששייך לכולם".

הרבה זמן נעלמת מהרדאר התקשורתי. למי תצביע ב-2 במרץ? תתמוך בנתניהו?
"אני אצביע לליכוד. אני גדלתי בבית בית"רי. אבי היה ראש בית"ר בעיר שבה הגיע לארץ. אצביע עבור הדרך והאידאולוגיה מתוך אמונה שלמה שזו הדרך הנכונה".

מה לגבי כתבי האישום?
"כל אדם זכאי לחזקת החפות, לא אכנס לזה מעבר לכך".

אתה מתגעגע לפוליטיקה?
"לפעמים. אירוע כמו היום למשל עושה לי משהו. אני כרגע לא נמצא בתחום הזה. אני פעיל ציבורית למען ארגונים יהודיים בעולם וגם פועל בארגונים עסקיים".

אני מבינה מדבריך שהדלת לא סגורה.
"אם תסתובבי איתי ברחוב תשמעי כמה קוראים לי לחזור. אפילו הקימו קבוצה בפייסבוק שקוראת לי לחזור, אבל כרגע זה לא על הפרק".

עריכה: איתמר זיגלמן

23/01/2020
הישארו מעודכנים

סילבן שלום
סילבן שלום  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90