103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"לא נפקיר יישובים שיישארו בתוך מדינת טרור"

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיב לתוכנית המאה: "ממשלת ישראל צריכה להחיל את הריבונות בלי הסכמת האמריקנים"


תוכנית המאה, שחלק מפרטיה פורסמו אמש (ה'), חשפה כי ההצעה תוסיף למדינה עוד 30% של שטח לחזקתה ותאפשר החלת ריבונות על היישובים באזור יהודה ושומרון, זאת לצד ירושלים שכולה תעבור לשטחיה של מדינת ישראל. 

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיב על הפרסומים והביע את דעתו על הפרשה: "אין ספק שיש בהצעה הזו גם דברים טובים מאוד, למשל אמירה ברורה על החלת הריבונות על היישובים, זה דבר היסטורי וחשוב. אם כי אנחנו קצת התבלבלנו ביממה האחרונה, הממשלה שלנו יושבת בקריית הממשלה בירושלים ולא בקפיטול בוושינגטון. כשמנחם בגין החיל ריבונות על רמת הגולן, הוא לא שאל את האמריקנים - וכתוצאה מכך, גם בוטל ההסכם הביטחוני שבין ישראל לארצות הברית".

אז מה אתה רוצה להגיד בזה?
"לצד השמחה הגדולה שיש על האמירה של המעצמה החשובה בעולם - הכדור נמצא בכלל בירושלים. ממשלת ישראל יכולה להחיל את הריבונות עם ההסכמה של האמריקנים ובלי ההסכמה שלהם. אין ספק שזו רוח גבית מאוד חשובה, לכן אני אומר שמצד אחד צריך לשמוח, ומצד שני ההחלטה היא אצלנו, אנחנו מדינה ריבונית".

אתה בעד התוכנית הזאת או לא?
"אני חושב שיש בה חלקים טובים שצריך לקבל את הרוח הגבית ולאמץ - יחד עם זאת, בימים שנותרו עד להצגת התוכנית, אני חושב שעל ראש הממשלה והממשלה שלנו להבהיר להם, שאנחנו בפירוש לא נקים פה מדינת טרור על 70% מיהודה ושומרון, כמו שמתפרסם. אנחנו לא נפקיר יישובים שיישארו בתוך מובלעות, בתוך מדינת טרור. לא נביא אדמות נוספות כשראינו כמה דם קיבלנו. אני חושב שצריך להודות לאמריקנים על ההכרה בזכותנו על ארץ ישראל..."

אני לא מאמין למה שאתה אומר. אם קראת את הדברים - ההצעה שתהיה להם מדינה פלסטינית תלויה בכל כך הרבה תנאים - הכרה בישראל כמדינה יהודית, פירוז עזה, פירוז החמאס, הכרה בירושלים כבירת ישראל, ואתה יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, לא חוטף את זה.
"אני חוטף כל דבר שטוב למדינת ישראל, וכל סעיף שהוא לא טוב, אני חושב שצריך להתווכח עליו ולומר שהוא איננו מקובל, וכן, להקים מדינת טרור ב-70% מיהודה ושומרון - זה לא מקובל, חד משמעית..."

למה 70%? התוכנית הזאת מוסיפה לישראל עוד 40% משטחי C.
"אנחנו לא מכירים את התוכנית. אם היא מחייבת אותנו להצהיר או לומר שאנחנו נתמוך בהקמה פלסטינית על 70% מלב המולדת..."

בתנאים האלה שקראתי לך.
"אני חושב שהתנאים האלה לא כל כך מעשיים לביצוע. כמו שאמרתי, שזאת תוכנית טובה, אבל אני רוצה לחדד, אני חושב שממשלת ישראל צריכה לומר שאנחנו לא נסכים למדינת טרור בלב ארץ ישראל. עכשיו אפשר להגיד טקטיקות כאלה וכאלה, אבל אסור לנו בוודאי להסכים לעיקרון, כי אנחנו מכירים את הדינמיקה במזרח התיכון, עוד שנה-שנתיים שוכחים מהתנאים ונשארת ההסכמה העקרונית".

אבל יוסי אתה שוכח שאתה לא לבד במשחק הזה, יש את האמריקנים ואירופה והפלסטינים. תפסת מרובה לא תפסת.
"תראה, התוכנית היא מאוד טובה. אני יכול לומר לך שאני גם מסכים עם מה שאמרת, שאנחנו לא לבד, למרות שאנחנו מדינה ריבונית, אבל אנחנו צריכים לשאוף להסכמה וזה דבר חשוב ומבורך מאוד. אני יכול לומר לך שביומיים האחרונים הגיעו אליי ולעוד כמה חברים, הפרטים שפורסמו אתמול. אני בקשר עם גורמים בכירים מאוד בארצות הברית, עם גורמים אוונגליסטים שתומכים במדינת ישראל בכל הכוח וגם בטראמפ, ומה שאמרתי לך - אני אומר להם, תדע לך שיש קשב. אני חושב, מתוך זה, שאנחנו לא צריכים לעשות כל מה שארצות הברית אומרת, גם כשאנחנו רוצים לתאם ולהגיע להבנה, אפשר להשפיע, ואם אנחנו נציב קווים אדומים ברורים, אני חושב שהממשל..."

על התוכנית הזאת יש לך עוד קווים אדומים?
"אני חושב שכל בר דעת, אחרי 20 ומשהו שנה מדממות של אוסלו, אגב לא רק ליהודים, גם לערבים, מבין שהפרדיגמה של נסיגה, והקמת מדינה, בוודאי שמסכן את עצם קיומה של מדינת ישראל. רק שלשום נחתו בנתב"ג כל כך הרבה מנהיגים מכל העולם, דבר מדהים. אני פרסמתי בפייסבוק שלי תמונה מפדואל של מסלול ההמראה והנחיתה בנמל התעופה, וכתבתי בפייסבוק, 'רק מדמיין, שחלילה היו מצליחים להקים פה מדינה פלסטינית', תאר שפלג סורר כלשהו היה יורה שני טילים ומוריד נשיא אחד ושני מלכים, מה היה קורה למדינת ישראל? זה לא קורה כי במקום שתהיה מדינה פלסטינית, יש שם את היישוב פדואל עם 400 משפחות, מכינה קדם צבאית, וקולטים עולים חדשים".

אתה אומר שממשלת ישראל יכולה להחליט עצמאית על החלת הריבונות, בלי הסכמת האמריקנים. אז למה היא לא עשתה את זה? נתניהו נמצא בשלטון מעל 10 שנים. מי הפריע לו לספח ולהחיל ריבונות על יהודה ושומרון?
"קודם כל אתה צודק. אני חושב שבנימין נתניהו ראש ממשלה מצוין, אני גם תומך בו, הוא טוב למדינת ישראל, אבל איך אומרים, עדיף מאוחר מלעולם לא. טוב שראש הממשלה החליט לאמץ את הדבר הזה. אין עם שיש לו קשר למולדתו כמו היהודים לארץ ישראל. כשהייתי לפני חודשיים בכנס של הפרלמנט האירופי ונאמתי שם, אז אמרתי להם, 'מה זה יהודה ושומרון? מה זה יהודי? יהודי זה יהודה'. שאלתי אותם, 'איך יהודי יכול להיות כובש ביהודה?' והם התפוצצו מצחוק ואמרו לי 'אתה צודק'. אז זה שבנימין נתניהו באמת עושה את זה אחרי כל כך הרבה שנים ולא לפני, זאת שאלה טובה - אבל עדיף מאוחר מלעולם לא, ואנחנו צריכים לחזק את ראש הממשלה, עם או בלי הסכמה של טראמפ, ועם או בלי הסכמה של אבו מאזן, צריך להכריז ריבונות על כל מרחבי ההתיישבות כי זה שלנו, פשוט הארץ שלנו".

עריכה: אמיתי דואק

24/01/2020
הישארו מעודכנים

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90