103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"העולם הערבי מפחד ודואג לעצמו"

הרשות הפלסטינית הביעה ביקורת קשה באשר לפגישתם של רה"מ נתניהו ומנהיג סודן • צבי יחזקאלי ('חדשות 13'): "יש מזרח תיכון חדש אחרי חיסול סולימאני"


בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת תקף בחריפות את פגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מנהיג סודן עבד אל-פתאח אל-בורהאן, ואף טען כי מדובר לדבריו ב"דקירת סכין בגבו של העם הפלסטיני ויציאה בוטה מיוזמת השלום הערבית". צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שפך אור נוסף על הפרשה והגיב לדברים. 

"סודן הייתה בעצם חממה לארגוני טרור", אמר יחזקאלי, ופירט על כך: "הסכם ידוע לשמצה שנקרא 'הסכם ח'רטום', שמוחמד דף חתם עליו בשנת 1995, קבע שחמאס יכול לבצע פיגועים בשטחי ישראל - אז התרחשו הפיגועים הקשים בשנת 1996. סודן גם אימצה את החמאס, היא הייתה הבית הטבעי של חמאס וכמובן גם אל-קאעידה". 

עידן תהה: "אז מה השתנה, האם בעקבות המחאה הגדולה, סודן הפכה לדמוקרטיה?" יחזקאלי סקפטי, "לא, לא, בכלל לא, יותר כמו מועצה צבאית. צריך לומר שהשלטון הבין, כמו כל מדינה באפריקה, שאו שאתה עם איראן או עם הציר הסעודי. יש מלחמה על כל המדינות האלה בבחינת השותפים שלהן, והיום הם מבינים שאם הם חפצי חיים הם צריכים להיות הפוך מציר הרשע- להיות עם ציר החיים", ענה פרשן 'חדשות 13'.

סג"ל: "תנו לי לדבר בשבחו של אדם כל כך מושמץ במדינת ישראל, בסוף כל המהלך מול איראן מי שמוביל את זה ומי שמוביל את האסטרטגיה העולמית גם המערבית וגם כרגע עם מדינות ערב זה איש אחד ולכן מגיע לו הקרדיט".

עידן: "אני מוחא ל'ביבס' כפיים".

סג"ל: "הוא הולך לבית משפט לפחות נפרגן לו. אמר לי אתמול אדם שמאלני- הוא צריך עוד 4 חקירות נגדו. מה הוא עוד יביא? שלום עם מי?"

יחזקאלי התייחס לדברים ואמר: "קודם כל, צריך להגיד את זה. לי אין בעיה להגיד את זה כי אני רואה את המפה של המזרח התיכון, וזה לא הזמן שמנותק מההקשר. יש פה את עסקת המאה שהונחה פה ובח'רטום היו את שלושת הלאווים אחרי מלחמת '67 שאחד מהם הוא - לא לקיום משא ומתן. ולמרות זאת- זה קורה. ביבי שיחק אותה 'ביג טיים'".

עידן: "אני בטוח שגם גנץ יוכל להיכנס לנעליים האלה ובקלות לתמרן ככה בין כל מנהיגי העולם וכל מיני עסקאות".

סג"ל: "אל תסבך אותו, הוא פרשן לענייני ערבים לא לעניינים פוליטיים".

עידן: "אין לי ספק שאם יש מישהו שיכול לעמוד בכזה דבר הוא גנץ".

קרב סכינים

יחזקאלי לא התרשם מהצהרתו של בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, שטען כי פגישת השניים היא "דקירת סכין בגבו של העם הפלסטיני ויציאה בוטה מיוזמת השלום הערבית", ואמר: "הם אמרו סכין בגב גם על עסקת המאה, וגם על כך שהסעודים נתנו תגובה רפה לעסקת המאה. זה מאוד פופולרי בזירה הפלסטינית. הם הנבגדים האולטימטיביים עכשיו. אין מה לעשות".

בהמשך דבריו התייחס הפרשן למציאות כיום במזרח התיכון, "שום מדינה ערבית לא חילצה את הפלסטינים, רק הביעה קצת תמיכה. היום, חוץ מארדואן שתומך קצת בחמאס - אין שום מדינה ערבית שעושה זאת. גם הנייה מסתכל על התמונה ובוחר לא לחזור לרצועת עזה, הוא מבין שבסופו של דבר עזה תצטרך להילחם בעצמה. מרתק לראות את העולם שאחרי סולימאני, אסד איבד 80 חיילים בשלושה ימים בקרבות הקשים שם, קודקודים לא פשוטים. אחד משומרי הראש של סולימאני חוסל על ידי המורדים וזה אומר שבעצם אין מה לעשות, העולם הערבי מפחד ודואג לעצמו. איראן עכשיו נלחמת, ובלי סולימאני היא חלשה ומדינות ערב מבינות את הפרצה הזו ודואגות לעצמן".

לדברי יחזקאלי: "אף מדינה ערבית לא תדאג לפלסטינים - זו הסכין הכי גדולה בגב. סודן רוצה לדאוג לעצמה שיהיה לה עתיד יותר טוב והיא פונה למעצמה האזורית".

סג"ל: "מה שקורה זה שסודן צריכה את ארה"ב והיא יכולה להיעזר בנו, אנחנו פותחי הדלתות".

יחזקאלי הסכים עם כך, וטען: "מי שרוצה להתקרב לטראמפ עובר דרך ביבי. אני תמיד נותן את הדוגמה הזו - מי הציל את מוחמד בן סלמאן? ראיתם איך הוא השתמש בתוכנת ה-NSO שמכרנו לו? עצם ההפעלה שלו מספרת את כל הסיפור. מנגנוני המודיעין של מדינות ערב חוששים מדבר אחד - מהסכין בגב של אויביהם הפנימיים. נסיכים סעודיים דואגים מבני משפחתם, שלא ירו למסוק שלהם נ"ט. אנחנו לא אויב של אף אחד, ומי שקצת רוצה חיים אומר - 'טוב יאללה לעבוד עם היהודים ומהר. זה הדבר הכי מאריך חיים'".

סג"ל: "בסוף כולם 'מקריבניסטים', אתה חוזר לטקסט המכונן של הפוליטיקה, מדובר באינטרסים".

עידן: "אני רואה את בני גנץ משתלב במשחק הפוקר הזה, עושה שח-מט בקלות".

סג"ל: "כמו עם המימד החמישי, הצלחה אדירה. אגב, 314 ימים מאז פורסם דו"ח מבקר המדינה".

סג"ל: "יש לקח אחד שלמדתי, אחרי 20 שנה, מאותו אדם שעומד בראשות מדינת ישראל. נתניהו חי את ההיסטוריה. מה לומדים ממנה הוא שכל ממלכות ישראל נפלו כשהן הלכו עם המעצמות הלא נכונות, בלי בעלי ברית, והדבר הכי חשוב זה לבנות קשרים מדיניים".

סג"ל העלה דוגמה מהעבר: "בן גוריון היה מנהיג אדיר, גדול, הביא את התקומה. הוא הבין שצריך להתקרב לאמריקנים אבל טעה ועשה את השטות של מבצע קדש, יחד עם שתי מעצמות שוקעות וקיבל השפלה מאייזנהאואר. אחר כך הוא הסתבך עם קנדי ואם קנדי לא היה נרצח זה גם היה נגמר רע, ואיכשהו הוא נרצח וחמקנו ממקרה הכור. בסופו של דבר זה לדעת לתמרן".

עידן: "הופה, העלית פה קונספירציה שאני לא חשבתי עליה".

סג"ל: "היא ידועה, אמרו אותה מלא פעמים".

עידן: "באמת?"

סג"ל: "בוודאי. יש טענות עתיקות שקנדי נרצח על ידי ישראל".

עריכה: עופרי גליכמן ואמיתי דואק

04/02/2020
הישארו מעודכנים

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום מסך חדשות 13