אילה חסון

"ניצול של חסרי ישע שעלה בחיי אדם"

אילה חסון תקפה את קמב"ץ 'שובו בנים' אהרון שוורץ על מעצר אליעזר ברלנד: "אני מציעה שהרב לא יחליט שהוא אלוהים ושיגיד לחולים ללכת לרופא מומחה"


בעקבות תחקיר 'חדשות 13' נעצר הבוקר (א') אליעזר ברלנד, הרב לשעבר, יחד עם רעייתו ובכירים נוספים בקהילת 'שובו בנים'. זאת בחשד לעבירות עושק וקבלת דבר במרמה. על פי החשד, הנעצרים ניצלו מאות אזרחים ובני משפחותיהם אשר הגיעו כדי לקבל סיוע בטיפול במחלות קשות, ואז נדרשו מהם עשרות אלפי שקלים, ולא סופקה להם כל תמורה. כמו כן, הם חשודים בעבירות מס בהיקף מאות מיליוני שקלים שהלבינו, על פי החשד, בחשבונות בנק שונים. 2 שוטרים נפצעו קל בעימותים עם חסידי הרב, שזרקו לעברם אבנים וחפצים כדי למנוע את המעצרים.

אילה חסון שוחחה בתוכניתה ב־103fm עם הקמב"ץ בחצרו של ברלנד 'שובו בנים', אהרון שוורץ, על אודות המעשים המיוחסים לראש החצר. שוורץ, שנכח באירוע המעצר הבוקר (א'), הביע ביקורת כלפי השוטרים, וכינה את מעשיהם במילים אלימות, השפלה וביזוי, שהזכירו לו, לדבריו, מעשים מ"ההיסטוריה הכי כואבת של היהדות": " אנחנו נמצאים כבר חודשיים בחקירה גלויה, אמרנו להם 'מתי שתרצו את הרב ברלנד אנחנו קשובים, תעשו טלפון ואנחנו מגיעים תוך רבע שעה'. לשלוף את הרב באמצע שיעור תורה מול התלמידים שלו? ככה, לבוא לפנות בוקר ולעשות את זה בצורה הכי מבזה ומשפילה?"

חסון לא התרגשה מטענותיו של שוורץ והביעה ביקורת נוקבת כלפי החשדות, שלפיהם במשך השנים הגיעו אל הרב אנשים חולים כדי לקבל ברכה, וכדי שהוא ירפא אותם ממחלות ומחולי חשוך מרפא. כפי שפורסם בעבר, הם שילמו עבור כך מאות אלפי שקלים. בתמורה, הביא להם הרב כל מיני כדורי פלסיבו (ונטען שבחלק מהמקרים גם סוכריות מנטה). "איפה הכבוד של אותם מסכנים, חלשים ועשוקים? איפה הם בסיפור הזה?" התרעמה חסון.

"אנשים שבאים לרב או לצדיק ומבקשים פתרון לבעיה רפואית שקיימת להם, יודעים שהם באים להשתמש או לבקש, שאותו רב או צדיק יפעילו את הכוחות הרוחניים שלהם, בין אם זה בתפילה או בפדיון נפש, בכדי להמתיק את גזר דינם. 'צדקה תציל ממוות' זו לא המצאה של הרב ברלנד", השיב שוורץ.

בהמשך דבריו התייחס לרבנים נוספים שפעלו בשיטות דומות, "הבעל שם טוב כתב על פתקים 'אליעזר בן שרה' ונתן אותם לאנשים בתור קמע, הבאבא סאלי נתן כוסית ערק. הרב יכול להחליט שהרפואה תגיע דרך חתיכת לחם, כוס מים, כוסית ערק או שלושה כדורי מנטוס - זה לא משנה".

"רק טיפולים כימותרפיים יכולים לעזור?"

אמא ל־3 ילדים הגיעה לרב ברלנד כשהיא חולה במחלת הסרטן בכיס המרה. מתחקיר 'חדשות 13' עולה כי הרב הורה לה לא לקבל טיפולים רפואיים. במקום זאת, היה עליה לתרום מאות אלפי שקלים לחצרו של הרב. האם אפשר היה להציל את חייה? שוורץ טען שלא. "סרטן של כיס המרה הוא סרטן מהיר, קטלני, אגרסיבי וידוע מאוד שיעילות הטיפולים הכימותרפיים במקרה הזה היא אפסית", אמר הקמב"ץ, והוסיף: "המשפחה התייעצה עם המון גורמים רפואיים, שלא קשורים לרב ברלנד, והם הביאו לפני הרב את שלל הדעות הרפואיות. חלקן הגדול אמר לא לעשות טיפולים כימותרפיים. יש כאלו רופאים, תתפלאי לשמוע. מה לעשות שאנשים מקובעים בתפיסה אחת לפיה רק טיפולים כימותרפיים יכולים לעזור?"

מנגד, גם התרומה בסך מאות אלפי השקלים, 700 אלף שקלים לדיוק, לא סייעה להציל את חייה של האישה. שוורץ חשף בפני חסון כי התרומה המדוברת היא למעשה "הלוואה", שאותה הרב מחזיר בימים אלה. אילה חסון תמהה מדוע ברלנד, אשר נוסע בריינג' רובר של מאות אלפי שקלים, זקוק להלוואה מחולת סרטן על סך 700 אלף שקלים? על פי שוורץ, "ההלוואה הזו ניתנה כדי לשמור על הכסף. בני המשפחה 'אכלו' את הכסף. זה כסף שנועד לצורך מסוים, הרב אמר להם שהוא ישמור עליו ובאמת הוא שומר עליו".

 תגיד, אתה נשמע לי בן אדם נבון, מר שוורץ. אתה חושב שמישהו מאמין לכל ההלוואות וסיפורי הפוגי האלה? אני לא רוצה לזלזל אבל מדובר כאן בניצול של חסרי ישע שעלה בחיי אדם.
"את מערבבת שני דברים, בואי נטפל נושא נושא. את מדברת על כסף ומערבבת חיי אדם, מה הקשר בין הכספים לחיי אדם עכשיו? תחליטי על איזו טענה את מדברת כרגע".

אני קושרת את שתי הטענות יחד.
"אז זו טעות".

אני אומרת שלעשוק אנשים במצוקתם, לקחת מהם את הכסף - זה עוול אחד. להחליט עבור חסידה שלך שאתה לא מאפשר לה את כל המהלכים הרפואיים, או לפחות את האופציה הזאת, ואמה באה ומתחננת אליך, האמן לי שאם זה לא היה מתועד בצורה כזו דרמטית הייתי אולי חושבת שהסיפור הזה מוגזם, אבל עיני חזו בתיעוד של האמא והרב. לכן אני נרעשת.
"גברת חסון, אני חייב לומר לך: הרב ברלנד ראה את כל שלל הדעות הרפואיות שהובאו בפניו. הראו בפניו דעות שטיפולים כימותרפיים עלולים לדרדר את המצב של הגברת המנוחה כמו שבאמת קרה".

אדוני, הוא רופא? אתה רופא? אם חס וחלילה מישהו מהמשפחה שלך היה חולה, הייתם סומכים על מה שהרב אמר?
"הרב ברלנד קיבל בפניו חוות דעת רפואיות של המון יועצים שהמשפחה הביאה בפניו, זה דברים מקובלים שנעשים בכל הציבור הדתי והחרדי. באים עם חוות דעת רפואיות ושואלים את הרב. במקרה הזה הטיפולים הכימותרפיים הזיקו לגברת וקיצרו את החיים שלה. שלא כמו שאמה טוענת. הפוך, הגברת התחילה תהליך טיפול חיסוני. אתם לא מקבלים את זה - מה אפשר לעשות?"

אי אפשר לדעת כיום האם מהלך אחר היה משנה את התמונה הרפואית, אבל אין ספק כי יחד עם המעצר המתוקשר עולות גם שאלות מוסריות מורכבות וחוצות מגזרים בחברה. חסון טענה כי מדובר בתופעה נוראית שיש לגדוע. "אנחנו רוצים להאיר את עיניהם של האנשים בציבור החרדי, שלא יהיו פראיירים. שיאמינו - אבל שלא תתבצע העברת כספים כזאת. מילא לקחת מהעשירים, אבל מאנשים שאין להם?"

 
עריכה: עופרי גליכמן

09/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אילה חסון
אילה חסון
Paris