אילה חסון

"הבעיה אינה בערבים אלא בדעות שלהם"

השר ישראל כ"ץ על וירוס הקורונה ועל הבחירות הקרבות: "טיבי וחבריו קראו בתקשורת לרצוח, ולפגוע בחיילי צה"ל, במתנחלים וביהודים" • חה"כ טיבי הגיב


שר החוץ וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כ"ץ (הליכוד) התייחס למצב ולמדיניות הישראלית בכל הנוגע לווירוס הקורונה. בהמשך הביע את דעתו על הסיכויים לתיקו נוסף בבחירות 2020 והגיב לשאלה אם לדעתו יו"ר ישראל ביתנו ישתף פעולה עם הרשימה המשותפת. כ"ץ: "ליברמן אמר שביבי פסול והוא ילך עם גנץ".

נפתח בקורונה. יש ויכוח בין משרד החוץ למשרד הבריאות בצורת ההתייחסות לסוגיה הזו.
"ההנחיה שלי הייתה ברורה – לא מסכנים אזרחים. יחסים דיפלומטיים זה דבר חשוב והיחסים עם סין הם דבר חשוב ביותר, אך קודם כול אנחנו מחויבים לשמור על מרחב ביטחון גדול ביותר כנגד ההידבקות מהנגיף בישראל. אני מצדיע לדיפלומטים שלנו בסין שעושים עבודה נהדרת. אנחנו צריכים לשמור על הבריאות ולעשות כל שאפשר שלא תהיה כאן הידבקות. מציאות שבה יהיו כאן עשרות נדבקים היא מציאות שונה ואנחנו ננסה למנוע זאת בכל דרך".

יש דרכים שבהן ישראל יכולה לסייע לסין?
"הוריתי למנכ"ל המשרד לפנות לגורמים המתאימים בסין כדי לייצר להם מסכות, אך ראשית אנחנו צריכים לוודא שיש לנו כאן מספיק ציוד היערכות אם הנגיף יעשה את דרכו לארץ".

מה הצפי שלך לאחרי הבחירות? שוב תיקו מטלטל ומבוי סתום?
"אם לא הייתי מאמין באפשרות לנצח לא הייתי נענה לבקשת ראש הממשלה לעמוד בראש מטה הבחירות של הליכוד לבחירות לכנסת. בחנתי את המצב וגיליתי נתון די ידוע שלא הופנם מספיק, מאות אלפי אנשים שתומכים בעמדות הליכוד לא באו להצביע".

למה? מי אומר לך שהם יבואו להצביע?
"המאמץ שאנחנו עושים הוא לפנות לאנשים לצאת ולהצביע. בבית שאן לדוגמה היה בבחירות האחרונות אחוז הצבעה נמוך. פניתי לראש העיר, חברי ג'קי לוי, והבהרתי לו שמדובר ב-6,000 איש שלא יצאו להצביע. אנחנו נרד לשטח ונשכנע. יש הזדמנות לאפשר לליכוד להמשיך ולשלוט".

הוא לא שולט כאן כבר עשר שנים?
"צריך לאפשר לו לחזור לשלטון. צריך להפסיק את הדשדוש הזה. הפעם גנץ לא יכול להרכיב ממשלה בלי הרשימה המשותפת. גם עם ליברמן, העבודה גשר ומרצ - אין לו 61".

הם יכולים לעשות ממשלת מיעוט בתמיכה שקטה של הרשימה המשותפת וכעבור זמן הם יפרקו את הליכוד.
"זה יהיה אסון למדינת ישראל. זה לא בגלל שהם ערבים, זה בגלל הדעות שלהם. רק אתמול בג"ץ אפשר ברוב מצומצם להיבא יזבק להתמודד. זה נורא. בזמן האינתיפאדה השנייה הייתי חבר כנסת צעיר ואחמד טיבי וחבריו קראו בכלי התקשורת כל הזמן לפגוע בחיילי צה"ל, במתנחלים וביהודים".

אחמד טיבי אמר זאת בקולו? נבקש ממנו תגובה.
"חד-משמעית. אני יזמתי אז חקיקת חוק, תיקון לסעיף הבחירות לכנסת, והכנסתי סעיף שאומר שסיעה או יחיד שתומכים במפורש או במשתמע במאבק מזוין של ארגון טרור או מדינת אויב נגד מדינת ישראל – לא יוכלו להיבחר לכנסת. נאלצתי להתנות את הפסילה בהסכמת בג"ץ כדי לזכות לתמיכה מהשמאל. גנץ, עם כל הכבוד לרקורד שלו, יהיה מוגבל לחלוטין, הוא לא יוכל ליישם ריבונות או מאבק אמיתי כשיהיה תלוי באנשים האלה. אם נצליח להוציא מהבתים שלושה מנדטים של אנשי ליכוד – תהיה לנו ממשלה".

ביבי או טיבי?

יכול להיות שברקע הדברים יש את כתב האישום שהוגש נגד נתניהו.
"הסתובבתי עם נתניהו בפריימריז לבחירות לכנסת והקהל מקבל אותו באהדה עצומה. אני רוצה לראות מנהיג אחר שמגיע ואלף איש ממתינים לו בחוץ בקור של החורף. יש כאן אהדה אמיתית. אני רואה את האנשים והתבונה שלהם. אנחנו רק מחדדים להם את האלטרנטיבות".

אתה מאמין שליברמן יֵשב עם אחמד טיבי?
"הוא אמר שביבי פסול והוא ילך עם גנץ. בסופו של דבר בלי הרשימה המשותפת ואחמד טיבי - אין לגנץ ממשלה. אם אנחנו נביא עוד שלושה-ארבעה מנדטים אנחנו נקים ממשלה. אני עובד על כך יומם ולילה. נפנה לכולם לבוא ולהצביע".

בסבב הקודם של הבחירות כחול לבן הציעו עימות, אתה תומך בעימות שכזה?
"נתניהו יודע לשקול את שיקוליו יותר טוב ממישהו אחר".

הוא לחוץ?
"לא. האיש קר רוח ומנוסה. אני מחשיב את עצמי אדם חרוץ, ואני לא יכול להתחרות עם כושר העבודה שלו".

מה אתה אומר על גדעון סער שמאז הפריימריז נעלם?
"זו הייתה התמודדות לא נכונה והתוצאות היו חד-משמעיות. האמון שנתניהו קיבל יבוא לידי ביטוי גם בבחירות".

לסיום על המתיחות בדרום, מדובר בטפטוף שלא פוסק. בואו תאמרו לאזרחים שקשה להתמודד עם המציאות הזאת. כל מי שרוצה להיות שר ביטחון אומר שיעשה דברים, מגיע לתפקיד ומגלה שדברים שרואים משם לא רואים מכאן.
"אני לא אשלים עם מציאות מהסוג הזה כשיש אזרחים סוג א' וסוג ב'. יזמתי את רעיון ההיפרדות מיד אחרי ההתנתקות שהייתה לא נכונה. זה הגיע לשיא בעימות עם ליברמן. התוכנית האמריקאית כוללת את האי שיוקם מול רצועת עזה. רק ברגע שהקהילה הבין-לאומית תבנה את האי וישראל תוכל לפקח על הים והנמל הכללים יהיו אחרים. בכללים הקיימים צה"ל פועל".

תגובתו של חבר הנכסת אחמד טיבי:

השר כ"ץ משקר במצח נחושה. שקר שפל ונבזי. אני מביא חיים לעולם וכ"ץ וחבריו מקדמים תרבות  של מוות וגזענות.

עריכה: איתמר זיגלמן 

10/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris