אילה חסון

"למפלגה אין מאיפה להחזיר את הכסף"

חשב הכנסת דרש מהתנועה הירוקה בראשות סתיו שפיר להחזיר הלוואה בהיקף של כ־3.9 מיליון שקלים • צבי זרחיה ('כלכליסט') עם הפרטים


פרסומים של 'כלכליסט' חשפו כי בעקבות התפרקות המחנה הדמוקרטי, הכנסת דורשת מהתנועה הירוקה וממפלגת העצמאות לכסות חובות בהיקף של כ־4 מיליון שקל כל אחת.

צבי זרחיה ('כלכליסט') הגיב על הדברים והביע את דעתו על הפרשה: "הכסף יכול היה ללכת לזקנה במסדרון". 

"חשב הכנסת פנה אל יו"ר תנועה הירוקה חברת הכנסת סתיו שפיר, בבקשה שתשיב לקופת המדינה כ-3.9 מיליון שקלים, כסף שהתנועה הירוקה לקחה בחודשים האחרונים", סיפר זרחיה והוסיף: "3.5 מיליון שקל לקחה התנועה הירוקה לפני הבחירות בספטמבר ועוד מיליון שקל לאחר הבחירות בספטמבר, זאת אומרת בחודש אוקטובר, וסתיו שפיר צריכה להחזיר את הכסף הזה לקופת המדינה. גם אהוד ברק, יו"ר מפלגת עצמאות, נתבע על ידי הכנסת להחזיר 4 מיליון שקלים שנטלה סיעת עצמאות בבחירות שנערכו בחודש ספטמבר. הסיבה שפנו אל סתיו שפיר ואל אהוד ברק היא שאין לשתי המפלגות הללו מתמודדים לכנסת ה-23 ובעצם אין מאיפה לגבות את החוב. החזר החוב אמור היה להיות משולם מכספי מימון המפלגות בסך של 166 אלף שקלים בחודש לכל מפלגה, לכל אורך הקדנציה".

רק למען הסר ספק, הכסף הזה הוא של הציבור. מימון המפלגות זה מהכסף שלנו, אנחנו מממנים מהמיסים שלנו את כל כספי הציבור האלה.
"נכון, וככה צריך להיות".

למה? למה בסכומים כאלה גבוהים? אני לא מסכימה איתך צבי.
"אני אומר שצריך לממן את המפלגות כדי שלא ייקחו תרומות או יטפלו לאילי הון, אבל הבעיה היא שיש קלות בלתי נסבלת בנתינת כספים למפלגות - בעצם מה שקורה עכשיו זה שלמפלגות הללו אין מאיפה להחזיר את זה. סתיו שפיר אומרת: 'את הכסף אני נתתי למחנה הדמוקרטי בבחירות של ספטמבר. שמרצ, שאחראית על פירוק המחנה הדמוקרטי, תחזיר את החוב'. בעצמאות אומרים, חבר הכנסת יאיר גולן קיבל את הכסף כי הוא התמודד במסגרת עצמאות-המחנה הדמוקרטי, עכשיו יאיר גולן עזב את המחנה הדמוקרטי עבר למרצ ואין לעצמאות מאיפה להחזיר את הכסף. זאת אומרת אם מפלגה או רשימה מקבלת כספי מימון מפלגות היא צריכה להחזיר את זה. זה שאחר כך חברי כנסת עוברים ממפלגה למפלגה, זה רק פוגע באינטרס הציבורי כי אין להם בעצם מאיפה להחזיר את הכסף וזוהי שערורייה גדולה".

לא יכול להיות שאנשים שמדברים כל היום על ניקיון כפיים ועל הציבור וכו' יהיו חייבים כמות כסף כזאת למדינה. הדבר הזה ממש מרגיז.
"נכון, במיוחד כשעכשיו אין מאיפה לגבות את הכסף הזה כי לעצמאות אין כסף להחזיר את זה, וסתיו שפיר כבר לא בכנסת. אולי מהמיליון שקל שקיבלה באוקטובר נשאר לה כסף, אבל זוהי שערורייה גדולה בכספי מימון המפלגות".

קודם כל מצופה מסתיו שפיר ומאהוד ברק לדאוג להחזיר את הכסף או לדאוג שמישהו, שהם חושבים שאחראי על החזרת הכסף, יחזיר אותו, זה לא דבר שאפשר לעבור עליו. תחשוב כמה דברים אפשר לעשות בכסף הזה. דבר שני, המון מהכסף הולך על קמפיינים ועל טינופת ברשתות, לא רוצה להתייחס ספציפית לכסף הזה, כשאתם רואים הכפשות על עיתונאים או על פוליטיקאים ברשתות זה מהכסף שאתם משלמים. אנחנו מממנים את הקמפיינים של הרוע והרשע והטינוף...
"והם לא מחזירים את הכסף".

גם מטנפים, גם מעלילים עלילות כזב וגם משתמשים בכסף הזה שהוא של הציבור. אני חושבת שצריכה לקום קול צעקה גדולה בציבור על מימון המפלגות הזה, זה נמאס כבר, במיוחד כשיש בחירות שלישיות, זה דבר נורא ואיום, וכל המפלגות לא חפות מזה, נכון?
"נכון. בוודאי את זוכרת שלפני הבחירות, המפלגות מיהרו להגדיל את יחידת מימון המפלגות לבחירות כדי שהם יקבלו עוד כסף".

העיקר הם כולם מגלגלים עיניים ומדברים על כל מיני ערכים.
"המפלגות חייבות היום לכנסת 180 מיליון שקל מימון מפלגות והכסף הזה יכול היה ללכת לזקנה במסדרון".

עריכה: אמיתי דואק

11/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סתיו שפיר
סתיו שפיר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris