אילה חסון

"הגיע הזמן שהערבים יהיו שותפים בממשלה"

חה"כ ניצן הורוביץ (העבודה-גשר-מרצ) לא פסל אפשרות להקמת ממשלה עם הרשימה המשותפת: "רוצים שותפות יהודית-ערבית"


חבר הכנסת ניצן הורוביץ (העבודה-גשר-מרצ) הסביר איך הוא רואה את הממשלה לטענתו: "חשוב שבסיס הממשלה יהיה העבודה-גשר-מרצ וכחול לבן, ככל שנצטרך נוסיף שותפות. אנחנו לא פוסלים אף אחד כל עוד באים עם הדרך החברתית והמדינית שלנו. ככל שאנחנו נהיה יותר משמעותיים בממשלה הבאה לצידו של גנץ, ניקח אותו ואת כחול לבן לכיוון הנכון של משא ומתן לשלום, צדק חברתי ושותפות יהודית-ערבית". 

בהמשך דבריו הוסיף: "יש אצלנו הבנה שצריך להקים ממשלה בראשות בני גנץ, העבודה-גשר-מרצ, זה יכול להיות בתמיכת הרשימה המשותפת או בשותפות עם הרשימה המשותפת. לי אין שום התנגדות, להפך, אני חושב שהגיע הזמן שהערבים אזרחי ישראל יהיו שותפים בממשלה. אין בזה שום רע, אם יהיה שר בריאות ערבי או שר כלכלה ערבי, מה זה משנה? למה לא? עמיר פרץ מינה בזמנו את ראלב מג'אדלה ממפלגת העבודה לשר הערבי הראשון, והיו גם שרים דרוזים. אפשר לחשוב על מי מדובר, זה הרי אזרחים ישראלים, אלו מפלגות לגיטימיות".

אתה עושה הבחנה בין אזרחים לחברי הכנסת שמייצגים אותם?
"יש אזרחים ערבים שלא מצביעים לרשימה המשותפת, למשל, אנחנו העבודה-גשר-מרצ מקבלים הרבה קולות בחברה הערבית.. אני לא בעד להדיר מפלגות רק על סמך בסיס המצביעים שלהם, כמו שבליכוד מסיתים - 'הערבים הערבים', הרי הם עושים את זה בלי קשר לרשימה המשותפת כל כמה שנים".

אבל עכשיו בני גנץ, שאתם תומכים בו, אומר 'לא נשב איתם בשום פנים'.
"נכון, זו טעות מבחינת כחול לבן, אנחנו אחרים - אנחנו מרכז שמאל. אנחנו לא אומרים את הדברים האלה, להפך, אנחנו רוצים שותפות יהודית ערבית ואנחנו תומכים בזה. אני חושב שהגוש שלנו עולה באופן משמעותי על גוש הימין, כבר בסקר האחרון הגוש היה עם 59 מנדטים ויחד עם ליברמן כמובן שזה יותר".

אז אתה תומך בגישה של ליברמן שתומכת בהעתקת הגבול במשולש?
"ודאי שלא, זה טרנספר נאלח".

טרנספר זה כשמעבירים אוכלוסייה, אתה קורא לתוכנית הזאת טרנספר?
"ודאי, מעבירים בכפיה אזרחים של מדינה אחת למדינה אחרת. זה גם לא חוקי אגב, אני לא חושב שאפשר לעשות את זה על פי חוק, זה גם כמובן לא יהיה".

אתהה רואה ממשלה עם ליברמן, מרץ וכחול לבן בתמיכה של הרשימה המשותפת?
"אני מקווה שיהיה לנו מספיק ללא ליברמן, אני לא מחסידיו של ליברמן. אנשים לא חייבים להיות חברים בתוך הממשלה, הם יכולים לתמוך בה מבחוץ או להימנע יש כל מיני תרחישים אני לא יודע מה יהיו תוצאות הבחירות זה תלוי בתוצאות שיהיו ב- 2.3  כמובן שהיו מגעים כבר פעמיים בעבר בניסיון להקים ממשלה, חשוב שיהיה כאן שינוי - שנתניהו והמדיניות שלו יוחלפו. זה מה שאנחנו מתכוונים לעשות בממשלה הבאה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

12/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ  |  צילום: פלאש90
Paris