הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"שר הביטחון פוגע בשב"כ לסכל טרור"

סגן ראש השב"כ לשעבר, יצחק אילן התייחס לחתימתו של השר בנט על ביטול צו מנהלי לפעיל ימין: "צעד אנטי ממסדי אנטי ממשלתי ואנטי ביטחוני"


השר נפתלי בנט הורה על ביטול צו מעצר מנהלי של פעיל ימין קיצוני. יצחק אילן לשעבר סגן ראש השב"כ הביע את דעתו בצורה נחרצת נגד המהלך. "אני לא רואה מניע מלבד מניע פוליטי" אמר יצחק, "זה צעד מוזר. צעד אנטי ממסדי, אנטי ממשלתי, אנטי ממלכתי ואנטי ביטחוני. באינתיפאדה השנייה היו מאות עצורים כל חודש, והם קיבלו צו מעצר מנהלי. לפלסטינים זה טוב וליהודים זה לא טוב?".

 אילן הוסיף להתייחס לסערה התקשורתית סביב החלטתו של שר הביטחון ואמר: "כל מיני מצקצקים אומרים שזה בלתי דמוקרטי לשלוח אדם לכלא מבלי להעמיד אותו למשפט, זה שקר וכזב. הדבר הזה מופיע בחוק, עובר את בית המשפט המחוזי תוך 72 שעות, צריך להביא את כל החומר לשופט ומי שמאשר בסוף את המעצר המנהלי הוא שופט מחוזי במדינת ישראל. באינתיפאדה השנייה כשהייתי מפקד שב"כ בשומרון, אנחנו השתמשנו בזה למאות מעצרים בכל חודש. לפלסטינים זה טוב וליהודים זה לא טוב?"

השר בצלצול סמוטריץ' הגיב על החלטת שר הביטחון אתמול (ד') ואמר: "פקידים שהיו רגילים לחשוב שהם מנהלים את המדינה, פשוט כי שרי ביטחון קודמים היו חלשים ונתנו להם, מתקשים להתרגל לכך שבאנו לשנות את הכללים ולמשול. תפנימו, ישראל היא מדינה דמוקרטית ובדמוקרטיה אתם עובדים אצלנו ולא אנחנו אצלכם. לא מתאים לכם? תחזירו את המפתחות". 

על הגיבוי של חברו של בנט, סמוטריץ', אמר: "מה שנשאר לו זה להמליץ למחבלים משני הצדדים לנהוג כמוהו, לשמור על זכות השתיקה בחקירה. אין לי בעיה ששר הביטחון לא יחתום על צווים מנהלים, אבל שיתן פתרון לשב"כ, כשהם רוצים לעצור פיגועים זה מה שנשאר לו. הוא צריך לתת את הדין כי שינה את הרף, כל אדם שעיניו בראשו מבין ששר הביטחון פוגע בשב"כ לסכל טרור, גם טרור יהודי ועוד יותר טרור ערבי כי בפעם הבאה יבואו פלסטינים שנעצרים על פי מעצר מנהלי וידרשו את אותו סרגל שהרשויות בישראל יטפלו בהם כמו במחבלים יהודים. בושה וחרפה" סיכם בכעס.

אילן ביקר את התנהלותו של שר הביטחון, נפתלי בנט, "אין לי בעיה ששר הביטחון לא יחתום על צווים מנהליים אבל שייתן פתרון לשב"כ שכשהוא רוצה למנוע המשך פיגועים, והברירה היחידה שנותרה לו היא להכניס אדם למעצר מנהלי. הוא צריך לאפשר את זה" והמשיך: "הבעיה היחידה שהוא צריך לשקול היא האם החומר שמובא בפניו עובר את הרף של המעצר המנהלי, בשביל זה יש לו יועצים משפטיים. איך יכול להיות שלפני יומיים החומר עבר את הרף, ואחרי יומיים הוא לא עבר את הרף? על זה הוא צריך לתת את הדין לא על שום דבר אחר".

"השב"כ לא מקבל גיבוי"

"כל אדם שעיניו בראשו מבין ששר הביטחון פוגע אנושות ביכולת של השב"כ לסכל טרור, גם טרור יהודי ועוד יותר טרור ערבי. פעם הבאה יבואו הפלסטינים שנעצרים על פי מעצר מנהלי וידרשו את אותו סרגל. יבקשו שהרשויות בישראל יטפלו בהן כמו ששר הביטחון מטפל במחבלים יהודים. בושה וחרפה" התרעם אילן .

בהמשך התייחס גם למקרה היסטורי, "בשנת 1988 כשהלובים הפילו את מטוס פאן-אמריקה בסקוטלנד, האמריקאים חשפו סוכן כפול כדי להעמיד לדין את האחראים. אנחנו לא אמריקה, אנחנו לא מעצמה, ואין לנו את האפשרות לבוא ולחשוף בסיטונאות מקורות שלנו כדי להעמיד אנשים לדין. הטרור היהודי מנצל את זה". והוסיף: "אין ספק שמדובר בהחלטה דרמטית, השב"כ לא מקבל גיבוי. ניחא אם השר לא היה חותם מלכתחילה, והיה מסביר שהחומר לא מספיק כדי לעבור את הרף ולא מאשר מעצר מנהלי. אבל הוא חתם. ברגע שהוא חתם, הוא אישר שהחומר מספיק למעצר מנהלי ואז הוא חזר בו. איזה מסר זה מעביר ללוחמים ולאנשים שנלחמים נגד טרור? להילחם נגד טרור ערבי זה טוב ונגד טרור יהודי לא?"

עריכה: עופרי גליכמן

13/02/2020
הישארו מעודכנים

שר הביטחון נפתלי בנט
שר הביטחון נפתלי בנט  |  צילום: פלאש 90