103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"העימות נועד להסיט את סדר היום מהמשפט"

יו"ר כחול לבן בני גנץ על פרשת 'המימד החמישי': העיתוי לא תמים • על הצעת העימות של רה"מ: "לא ראוי" • הוסיף: או שננצח - או שיהיו בחירות רביעיות


יו"ר כחול לבן בני גנץ דחה אתמול (ד') את קריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיע לעימות טלוויזיוני וטען כי מדובר בספין ובחר לא לקחת בו חלק. גנץ שוחח עם חברי צוות הקבינט ב-103fm על הצעת העימות, על סוגיית ההסדרה עם רצועת עזה ועל פרשת 'המימד החמישי' שעלתה לאחרונה לכותרות. 

בפתח השיחה שאלו חברי הקבינט מה עמדתו של גנץ לגבי הפרסומים על תחילתה של הסדרה עם עזה. גנץ הודה כי "שמח על כל כיוון חיובי" אך סייג זאת והדגיש: "אסור להתפשר בחצי הסדרה, צריך להגיע להסדרה מוחלטת, שיש מאחוריה שקט מוחלט והשבת הבנים". והוסיף: "אם לא תהיה ברירה, נצטרך ללכת למהלכים יותר דרמטיים. אני מאמין שלמלחמות ומערכות נרחבות הולכים כשאין ברירה. אם לא מתקרבים להסדרה מוחלטת, אולי מתקרבים לחצי השני של המטבע - של אין ברירה".

גנץ לא מקל ראש בנושא ההסדרה, "צריך לנהוג באחריות, מדובר פה בחיי אדם". וביקר את התנהלות הממשלה בעניין עד כה: "ממשלת נתניהו אף פעם לא יוזמת. יש מין פרדוקס, שטוב ולא יורים  - למה לעשות משהו? וכשיורים – איך אפשר לעשות משהו"? ביקר יו"ר כחול לבן.

במבצע 'צוק איתן' שהתרחש לפני כשלוש וחצי שנים גנץ שימש כרמטכ"ל, "הגענו להישג מצוין בסוף צוק איתן שהיה צריך למצות אותו ולהבשיל הסדרות מלאות. במהלך שלוש וחצי שנים זה לא קרה". והוסיף: "לא סביר בעיני שגננת בגן ילדים בעוטף עזה מתדרכת את הכיתה שלה כמו שמתדרך מ"כ בצנחנים, אם יש אזעקה קופצים לפה ואם יש אירוע כזה עושים את זה. אני חושב שהגיע הזמן שאנשים יחיו חיים נורמליים - באחריות מדינת ישראל לספק להם את זה".

הקרב האחרון?

גנץ התייחס לטענות לפיהן הוא חושש מעימות עם ראש הממשלה: "אני לא חושש מעימות, אני חושב שהעימות הזה לא ראוי". עוד טען כי: "הוא בעצמו 10 שנים נמנע מעימותים, שלא יספר סיפורים ויטיף לאחרים דברים שהוא לא עומד בהם בעצמו. הוא הולך למשפט, לעימות עם 333 אנשים. אני מדבר על כל נושא התוכן איתכם, עם רשתות אחרות ועם הציבור כל יום". וסיכם: "אני לא צריך להתכופף למקום של נאשם עם 3 כתבי אישום ועם תאריך משפט של ה-17 למרץ".

על הפרסומים שעתידה להיפתח חקירה בעניין החברה שעמד בעבר בראשה, 'המימד החמישי', טען כי מועד הפרסום "אינו מקרי לחלוטין" ואמר: "אני חושב שזה בעיקר לחץ פוליטי, שבסופו של דבר גרם להוצאה של ידיעה תקשורתית. אני אינני נרגש מזה, הפעילות שלי הייתה פעילות תקינה לחלוטין. אני סומך על רשות אכיפת החוק ואני פתוח לכל בדיקה שמישהו ירצה לעשות בעניין".

למה אתה מתכוון שאתה אומר אינו מקרי לחלוטין?
"אני חושב שמפעילים לחצים ממערכת משרד המשפטים ומהמשרד לביטחון הפנים על הרשויות הרלוונטיות באופן שזה מספיק חזק בשביל שתצא ההודעה".

מי זה מפעילים? השר אוחנה וארדן?
"לא, רוח הקודש. וודאי שזה אנשים שפועלים באירוע הזה. שוב, אני לא מכיר את השיחות הפרטיות והמיניסטריאליות השוטפות בין הגורמים השונים. אין מאחורי הסיפור הזה שום דבר אמיתי. אני סומך על המערכת שתעשה את הבדיקות שלה כפי שהיא רוצה לעשות, ונתקדם קדימה".

במקום שנעסוק בבעיות - אנחנו מתעסקים עם כותרות

יו"ר כחול לבן התייחס גם לפרסומי ההקלטות בפרשת הרפז, הנוגעות לחבר סיעתו, גבי אשכנזי, כמו גם ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט: "בית המשפט הכריע בעניין וקבע שאין לפרסם את ההקלטות כי אין בהם עניין לציבור. מה שיש שם - ראוי שיישאר סגור בתוך החדר. בסופו של דבר מה שהיה צריך לצרכי חקירה נבדק ונמצא שאין בו עניין. כל השאר נמצא שאיננו רלוונטי.

"אנחנו רוצים שלשכות הבכירים שלנו לא יצטרכו להתנהג ככאלה שצריכות ל'כסת"ח' את עצמן כל הזמן. שאנשים יוכלו לדבר באופן חופשי ברמה העקרונית של העניין. השיחות של גבי אשכנזי נסרקו ב'מסרקות ברזל' במשך תקופה ארוכה. בסופו של דבר נמצא שהוא לא חשוד בשום דבר, אין אשמה בשום דבר". ותהה: "אם אני לא אסמוך על בית המשפט אז על מי אני אסמוך? על מי שיש כנגדו כתב אישום עם שלושה סעיפים חמורים?" והוסיף: "אני מכבד את בית המשפט".

הרמטכ"ל לשעבר סבור שמועד פרסום ההקלטות הוא ספין מתוכנן: "תראו איזה יופי, במקום שנשוחח על אחדות במקום פיצול במדינת ישראל, על התמודדות עם האתגרים האמיתיים של מדינת ישראל, מהניקיון הציבורי, דרך המסירות הציבורית וסדרי העדיפויות הלאומיים. במקום שנעסוק בבעיות במהות של מדינת ישראל - אנחנו מתעסקים עם כותרות שמחזיקות יום-יום וחצי".

ממשלת אחדות על הפרק?

"אין לליכוד ממשלה עם נתניהו, תסתכלו על המספרים. בלי נתניהו יש אחדות. נתניהו ממילא כבר לא יכול להיות שר לפי הלכת 'דרעי-פנחסי', ולכן אפשר להקים ממשלת אחדות" אמר גנץ, וטען: "או שאנחנו מנצחים בבחירות הקרובות או שאנחנו מוצאים את עצמנו נגררים לבחירות רביעיות. הציבור לא רוצה את זה ולכן אני מאמין שיצביע ויכריע כחול לבן, בשביל להימנע מבחירות רביעיות".

בשבוע שעבר חתמו מפלגות הימין על נאמנות לממשלה בראשות בנימין נתניהו והליכוד, והוא מבין שהקרב על הקמת ממשלה לא יהיה פשוט: "מנהיגי המפלגות מבינים שבסופו של דבר הבחירות האלה צריכות להיות בחירות של הכרעה. אני מקווה שהם יהיו נאמנים למדינה ולא רק למפלגתם, לא יגררו ויגדילו את עלות הבחירות מ-8 מיליארד שהגענו עד עכשיו, לאזור ה-10 או 11 מיליארד שקלים אחרי מערכת בחירות נוספת שתהיה פה".

על השאלה הבלתי נמנעת האם יהיה מוכן להקים ממשלת מיעוט בתמיכת החרדים השיב גנץ בביטחון: "אני לא אצטרך את זה", לדבריו: "אני מאמין שאני אהיה מספיק גדול, ובשותפות עם שותפים אחרים - אני אוכל להגיע גם לרוב ביחס לבלוק השני. יש ים של נושאים שחייבים לטפל בהם" טען גנץ והפנה אצבע מאשימה: "אנחנו עסוקים כל היום בפוליטיקה צרה ולא במדינאות ובמדיניות לשמה. אנחנו חייבים לשנות את זה, אני מתכוון לשנות את זה". 

גנץ הודה שבחירה בחיים הפוליטיים לא תמיד קלה, "אני אוכל את כל הקש שמתלווה לעניין הזה, אבל אני עושה את זה באהבה גדולה". למרות שטען כי הוא "לוקח את זה באווירה טובה", נדמה לעיתים שהלחץ נותן את אותותיו. גנץ משוכנע: "גם אם מידי פעם יוצא לי איזה גמגום, או אני טועה באיזשהו תאריך, אני לא שדרן או פרשן והשפה היא לא המקצוע שלי". והוסיף: "המקצוע שלי זה המדינאות, המנהיגות, זה המקצוע שלי. אני מסתכל לאנשים בגובה העיניים, אומר את דברי האמת שלי, משתדל לא לרדת נמוך ולא ללכלך".

יו"ר מפלגת כחול לבן שאל את חברי התוכנית שאלה: "לתוכנית שלכם קוראים קבינט, תשוו קבינטים פוטנציאליים, נסתכל על הצמרת שכחול לבן מסוגלת להעמיד בקבינט, מול זו המתנהלת היום. תגידו לי אתם - איזה קבינט אתם רוצים שתוביל את המדינה?"

עריכה: עופרי גליכמן

 

20/02/2020
הישארו מעודכנים

בני גנץ
בני גנץ  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90