אודי סגל וענת דוידוב

"יותר מ־1,400 אנשים נמצאים בבידוד בישראל"

כך עדכן המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ששב מיפן ונתון אף הוא בבידוד • וגם: קורין גדעון, שנמצאת באיטליה, על האווירה במדינה


המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו שוחח עם אילה חסון וגולן יוכפז ב־103fm על נגיף הקורונה ועל כך שגם הוא נמצא כרגע בבידוד, אחרי שחזר מיפן: "אנחנו יודעים שנגיף הקורונה נמצא כבר אלפי שנים ביחס עם האנושות, ומדי תקופה עובר מבעלי החיים לאדם באיזו שהיא צורה".  

פרופ' גרוטו נמצא ביומו השלישי בבידוד הביתי, "מתחילים להתרגל, זה המצב כרגע. אני נמצא בחדר עבודה או בחדר השינה בלבד, יש לי שירותים ומקלחת נפרדים וכאשר אני יוצא החוצה מאחד המקומות, ויש בן בית בבית, אני שם מסכה". את תקופת הבידוד היה אמור לסיים בסוף השבוע הקרוב אך משום ש"במקריות הייתי בטיסה עם הקוריאנים שהיו בדרך ליפן" עליו לשהות שבוע נוסף בבידוד. הוא אינו חושש מהנגיף שכן היה לדבריו "במגע מאוד ממוגן איתם עם המיגון המקסימלי".

פרופ' גרוטו חשף כי נכון לנתונים שקיבל יש בישראל למעלה מ-1,400 אנשים השובים בבידוד, "ואני מניח שיש רבים שלא דיווחו אולי 2,000. צריך למלא טופס דיווח - גם אני מילאתי". גרוטו נתן את הוראות משרד הבריאות וגם חווה בימים אלו את המשמעויות של כך בעצמו. הוא מבין את הקושי בשהייה ממושכת בבידוד, "הקושי ברור, זה לא נעים".

בנוסף, הוא התייחס לדיווחים השונים לפיהם הנגיף מהונדס ולא הופץ באופן טבעי, "כשלמדתי רפואה לימדו אותנו שקודם כל חושבים 'מה שנפוץ נפוץ' ולא מניחים תיאוריות. במקרה הזה אנחנו יודעים שהנגיף נמצא כבר אלפי שנים עם האנושות, ומידי תקופה הוא יודע לעבור מבעלי חיים". והוסיף: "מבחינת הניתוח הגנטי שלו אפשר ללכת אחורה בשרשרת ולגלות את האבולוציה שלו. הוא דומה לאחרים אז סביר להניח שזה מה שקרה גם במקרה הזה".

"הבהלה בארץ יותר חמורה"

בהמשך הצטרפה לשיחה מגישת הטלוויזיה קורין גדעון ('קשת 12') השוהה כרגע ברומא באיטליה: "אף אחד לא נמצא עם מסכה, כולם ברחובות, אין אווירה של מצב חירום". והוסיפה: "נראה לי שהבהלה בארץ יותר חמורה מהדברים כאן".

אתמול שוחחו אילה חסון וגולן יוכפז בתוכניתם עם ג'ושוע קלמן שגר ברומא, הוא אכן סיפר שהשגרה ברומא נשארה כשהייתה אך בצפון יש 150 אלף אנשים שנמצאים בהסגר, המקומות ריקים, ביטלו את משחקי הכדורגל ואת פסטיבל המסכות. קורין סיפרה כי: "יש את ההנחיות בנוגע ל-7 המחוזות הצפוניים, כרגע אנחנו לא נכללים במחוזות האלה. אני ממש מקווה שזה יישאר ככה, לכאן זה לא הגיע ומקווה שזה לא יפתיע אותנו".

גולן יוכפז תהה כיצד התקשורת ברומא מתייחסת לנושא, "עוסקים פה הרבה בקורונה כמו בכל העולם, זה תפס את כולם לא מוכנים. אני חושבת שהאיטלקים אפילו קצת מאחורינו מהבחינה שהם לא יודעים איפה זה התחיל ואיך זה קרה כל כך מהר". 

פרופ' גרוטו התייחס להנחיות משרד הבריאות לשבים מאיטליה ואמר: "נכון לעכשיו הן לא יצטרכו לשהות בבידוד. ההנחיות שלנו הן רק למדידה ולעקוב אחרי המצב, אבל הדברים מאוד דינמיים. באיטליה ביום שישי האחרון היו 3 מקרים והיום יש כבר 219. זה תהליך שמתרחש מאוד מהר ויכול להיות שבעוד יומיים זה יגיע גם לרומא".

עריכה: עופרי גליכמן 

25/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"נגיף הקורונה נמצא כבר אלפי שנים ביחס עם האנושות"
"נגיף הקורונה נמצא כבר אלפי שנים ביחס עם האנושות"  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris