בן כספית ואריה אלדד

גנץ: "יש לתת עליונות למערכת המשפט"

יו"ר כחול לבן התייחס למעמדה של מערכת המשפט, וטען: "כמי שרוצה את כל הכוח אצלו בידיים אני אומר שיש לרסן את המערכת הפוליטית"


הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף (מיל') יו"ר כחול לבן וחבר הכנסת בני גנץ שוחח עם אריה אלדד ובן כספית נוכח העובדה שמפלגתו יורדת בסקרים. בהמשך הביע את דעתו על התבטאותו החריפה של ראש הממשלה נתניהו כלפיו, ולא שכח להתייחס גם למעמדה של מערכת המשפט בישראל.

"אנחנו כבר שנה בתוך קמפיינים", סיפר גנץ, "יצאנו לאוויר כשהסקרים היו יותר טובים ועכשיו הם יותר מטרידים", הודה. לדבריו ישנה סכנה גדולה שלא יצליחו במשימתם להביא את השינוי למדינת ישראל. "אנחנו עומדים בפני סכנה לשלטון הדמוקרטי החוקי. זו סכנה מאוד גדולה ואני מתכוון לזה בשיא הרצינות", הכריז גנץ, "אני אומר דברים מאוד חמורים, אבל רק בגלל שאני מאוד חרד". לדבריו, האחריות לעניין מוטלת גם על כלל אזרחי מדינת ישראל, "אני מקווה שהציבור בבית מבין שהאחריות מוטלת גם עליו, והוא צריך לצאת להצביע על פי תפיסתו. אני כמובן ממליץ על כחול לבן, אבל אכבד את כל האזרחים ובלבד שאחוז ההצבעה יהיה גבוה. אני ממליץ שיקרה שינוי במדינה. הגיע הזמן".

כשנשאל אם גודל הגוש חשוב לו או גודל מפלגתו קבע גנץ שרק מפלגת כחול לבן גדולה יכולה לייצר שינוי אמיתי. "בלי נתניהו יש אחדות ב־10 דקות. החשיבות העליונה היא שנהיה הכי גדולים כדי שנוכל להוביל את ממשלת האחדות. זה המפתח ביכולת שלנו לשנות. הרי נתניהו נאשם, יש לו משפט ב־17 במרץ. לא ניתן לשבת תחתיו כראש ממשלה, והציבור חייב להבין את זה. אם לא, תהיה סכנה גדולה בעם ישראל. נתניהו צריך להתפנות לטיפול במשפטו, ואם יצליח, וכאדם אני מאחל לו שיצליח, הוא יוכל לחזור".

בהמשך הזכירו צמד השדרנים כי היום (ג') במהלך ועידה של עיתון 'בשבע' אמר נתניהו כי גנץ הוא חיקוי עלוב מעלי אקספרס. כשהתעניינו מה דעתו של גנץ על הדברים, הוא אמר שדיבר באותה ועידה כמה שעות לפני שהגיע נתניהו, ודיבר על האחדות שחייבים לנסות לייצר בעם, ועל הקשר לפרשת השבוע 'תרומה'. "אני מבין שהוא משסע, מפצל, מדבר בשפה נמוכה והולך למקומות נמוכים. אני אשתדל להישאר אני. יש לי שמונה שנים של חינוך דתי, ומתוכם שנתיים בכיתה תורנית, ואני מאוד שמח גם על הצד הזה של החינוך שלי, אבל גם על הזמן שבו למדתי ב'כפר הירוק'. אני יודע לאחוז את כל קשת החברה הישראלית משני צדדיה. עובדה שאני מדבר איתכם מכפר דרוזי אחרי ביקור בדלית אל כרמל ועוספיה, ורואה אזרחים נאמנים שנהיה חייבים לשפר את מעמדם החוקי. הדרוזים ניזוקו מחוק הלאום, ואנחנו נצטרך לתקן את השוויון שלהם מבחינה חוקית. אני מסתכל על כל החברה הישראלית - זו שמצביעה לי וזו שלא".

בהמשך התייחס גנץ למעמדה של המערכת המשפטית בישראל, ואמר: "אני חושב שאנחנו כפופים לשלטון החוק. בית המשפט העליון הוא הסמכות הראשונה. אם לא ננהג לפי החוק לאן אנחנו הולכים? אם רוצים לעשות רפורמה באיזונים שבין הרשויות ראוי לעשות זאת בצורה אחראית. אפשר להגיע למערכת איזונים שבודקים מחדש, אבל אם תשאלו אותי עם הגב לקיר, כשאין שום ברירה, אז מה קובע - אז זה החוק. אני חושב שאנחנו צריכים לנקוט התנהגות מאוד זהירה, זה בנפשנו. ואין לי מילים לתאר מה יקרה פה אם המערכת הפוליטית תהיה חזקה מהמערכת החוקית. זו תהיה סכנה".

עוד הוסיף: "במקומות שבהם יש מתח צריך לתת עליונות למערכת החוק והמשפט, ואני בעד שנשב יחד בוועדות מיוחדות, ואני אומר לכם, כמי שמתמודד לראשות הממשלה ורוצה את כל הכוח אצלו בידיים, אני חושב שצריך לרסן את המערכת הפוליטית. הנה, אני שם על עצמי ריסונים מראש. חשוב מאוד שניתן עליונות לחוק".

נושא נוסף שנגע בו גנץ הוא תפקודה של מערכת הבריאות במדינת ישראל. בשיחה תיאר כיצד מערכת הבריאות נפגעה אנושות במהלך השנים האחרונות, "יש הון אנושי רפואי מצוין, צוותים רפואיים פנטסטיים, אבל מעט מדי תשתיות. מערכת הבריאות איננה מאוזנת, היא הוזנחה וחייבים להשקיע הרבה יותר בהגדלת צוותים רפואיים ותוספות של מיטות אשפוז. מגיעה לציבור מערכת רפואה ציבורית איכותית ונגישה לכולם. נשמע לי לא הגיוני שבסורוקה הוסיפו רק 150 מיטות בעשור. זה נשמע לי לא הגיוני". לדבריו, מדינת ישראל חייבת לאזרחיה שירותי חוק, ביטחון, ושירותי רווחה הוגנים, "אני מצפה מהאנשים להתעורר. או שיתעוררו עכשיו או שיתחרטו אחר כך".

25/02/2020

ישראל במלחמה - 103fm


בני גנץ
בני גנץ  |  צילום: גילי יערי/פלאש90
Paris