103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"בני גנץ - הפרזנטור של הפקידות"

אראל סג"ל וד"ר גדי טאוב על הדברים שאמר ב־103fm על מערכת המשפט • וגם: מי לא מדייק בפרטים על המימד החמישי - גנץ או משרד הביטחון?


סבב הבחירות השלישי ברצף עומד להגיע לקיצו בעוד 5 ימים, אראל סג"ל רואה בכך "דיני נפשות ממש", ולטענתו "אנחנו הולכים לבחירות גורליות על עתידה של מדינת ישראל". סג"ל וד"ר גדי טאוב שוחחו בפתח התוכנית על הדברים שאמר אתמול (ג') בני גנץ כאן ב־103fm. סג"ל ניסה להסביר כי על פי גנץ, כשיש מתח בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת - הוא נותן את ההכרעה למערכת המשפטית. עם זאת הדגיש: "הריבון הוא זה שקובע את החוקים, וזה מבאס אותי שאנשים לא יודעים את הדבר הזה".

סג"ל הביע את דעתו על הריאיון של יו"ר כחול לבן בני גנץ, שהתקיים אתמול: "ראיון טוב, רהוט. אני חושב שזה ראיון של פוסטר, אבל סך הכול יחסית בסדר". ד"ר טאוב אמר את הדברים בטון אחר לגמרי. לדבריו, כשגנץ אומר כי לא תהיה אצלו הסתה נגד מערכת המשפט, הוא למעשה עושה צעד ראשון של התרפסות בפניה. "בני גנץ הוא הפרזנטור של הפקידות. הוא רוצה להשתחוות בפני פקידים ובפני שופטים, ההתגלמות של הכניעה", הטיח, והוסיף כי יו"ר כחול לבן אימץ את "כל הרטוריקה של מה שכונה 'כנופיית שלטון החוק'".

השניים התייחסו לעקרון הפרדת הרשויות לפיו קיימות שלוש רשויות, רשות מחוקקת שהיא הריבון, רשות שופטת ורשות מבצעת, ויש ביניהם איזונים. "רק אצלנו יש סידור כזה מופרע, גם יש להם וטו על מינוי עצמם וגם אני רואה שאהרון ברק ממשיך לנהל את העניינים" התרעם ד"ר טאוב. סג"ל סיפר כי קרא הבוקר בעיתון 'הארץ' כי אהרון ברק, נשיא בית המשפט העליון לשעבר שוחח עם דן אלדד, והזהיר אותו שאסור לו לקבל את תפקיד ממלא פרקליט המדינה. 

"תראה מה קורה, יש ממשלה ריבונית, מבקשת למנות אדם על פי דין, בהחלט בסמכותה,  ואהרון ברק בשבתו כאדמו"ר הגדול של התפיסה, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, ירום הודו, אומר לו 'אל תיקח את התפקיד', מה זה?" התקומם סג"ל. טאוב התייחס לדברים ואמר: "יש הרגשה שאהרון ברק ממשיך להשפיע בתוך זרועות השלטון על ידי הדוקטרינה שאומרת שהמשפט הוא כאילו נטול פנויות".

ותקף: "האנשים האלה אחראים לרעיון השערורייתי מכולם שזה 'מבחן הסבירות', פעם בית המשפט היה יכול לפסול חוקים אם באופן מנהלי החוקים היו לא תקינים. הם הכניסו את מבחן הסבירות שדרכו נעשה מקובל שהשופט יכול לשפוט אם תוכן ההחלטה מוצא חן בעיניו, ברגע שהם הכניסו את מתחם הסבירות הם הפכו את בג"ץ ל'ממשלת על' שיכולה להתערב בכל עניין ודרך כל עניין לכפות את הערכים של מי?"

עוד הוסיף טאוב כי "אהרון ברק כתב בספר 'שופט בחברה דמוקרטית' שהשופטים ישפטו, לא לפי זה שהם יושבים בתוך עמם, אלא על סמך דעת הציבור הנאור, זאת אומרת האליטה". לטענתו, האליטה היא הקובעת "וגנץ זה התגלמות הכניעה בפני הדברים האלה. הוא אמר 'לא תהיה אצלנו הסתה נגד מערכת המשפט' - הוא מתחיל את הכניסה שלו בזה שהוא משתחווה. הם חושבים שהם עדיין מנהלים את העניינים והם צודקים".

"יש גבול ואני חושב שהוא נחצה"

הבוקר (ד') גנץ התראיין שוב, הפעם ברשת ב', והתייחס לפרשת המימד החמישי. בראיון טען גנץ כי "החברה נרשמה במאגר של משרד הביטחון". לפני כמה חודשים פנה סג"ל למשרד הביטחון בשאלת 'המימד החמישי' וזו התשובה הרשמית שקיבל:

"'חברת 'המימד החמישי' אינה רשומה כיצרן ביטחוני באגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני אפ"י כך גם לא עובדיה ומנהליה, החברה לא רשמה מוצרים באפ"י. באשר לשאלותייך הנוספות, משרד הביטחון פועל לפי חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני והצווים מכוחו, המבוססים על הסדר ואסנאר שמגדיר אלו מוצרי סייבר נדרשים בפיקוח וברישיונות משרד הביטחון, אינו נוהג לפרט באשר למדיניות הייצוא הביטחוני הנקבעת ביחס למדינות'".

"הבוקר ביקשתי מהם תגובה נוספת, לאור הדברים שאמר גנץ. אני מחכה לתשובה", אמר סג"ל והזכיר כי גנץ עצמו אינו חשוד בדבר. "יש גבול ואני חושב שהוא נחצה, ואפילו מזיק למחנה הימין. על נתניהו אומרים את הדברים הכי מבחילים בעולם. עוברים פה כל גבול, אבל למה אני צריך להיות כזה?", שאל. טאוב השיב: "אנחנו חיים בעולם של השמצות אישיות. מהוויכוחים ברשתות זה נראה לי מדהים, כשהייתי בשמאל, שכל הדיונים הם מהפוזיציה, בלי קשר לטיעון עצמו". וסיכם: "או שמשרד הביטחון משקר או שבני גנץ משקר. אחד מהשניים".

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברים: "החברה פעלה על פי כל ההנחיות והנהלים". ממשרד הביטחון נמסר: "אין שינוי מתשובתנו הקודמת בנושא".

 

עריכה: עופרי גליכמן

26/02/2020
הישארו מעודכנים

בני גנץ
בני גנץ  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90