103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"אני עומד מאחורי מה שכתבתי"

סגן שר הביטחון ח"כ אבי דיכטר על דברים שצייץ בטוויטר נגד בני גנץ: "אני איש של עובדות, ואני מבקש התייחסות עניינית ולא שמעתי אותה מגנץ עצמו"


סגן שר הביטחון ולשעבר ראש השב"כ ח"כ אבי דיכטר התייחס לציוצים שכתב בטוויטר כנגד בני גנץ: "זה לא מקרה שבימים האחרונים כחול לבן מאבדת גובה בגלל גנץ". והביע את דעתו על הראיון שהתקיים עם רה"מ לשעבר אהוד ברק, בתחילת תוכנית הקבינט ב-103fm: "אהוד ברק מנסה תקופה די ארוכה להוריד את נתניהו מכס השלטון - לא כל כך הולך לו".

יואב לימור תהה מדוע בחר דיכטר להצטרף לקמפיין 'הביבים' ותקף את יו"ר כחול לבן בני גנץ. על כך השיב: "אני איש של עובדות וכשאני קורא עובדות אני מבקש התייחסות עניינית, אני לא רוצה התייחסות אמורפית שלחלוטין לא מחוברת לעובדות אלא רק מילים. אני חושב שכשאני שומע התייחסות לא עניינית וקורא עובדות אני מבקש התייחסות עניינתי, לא שמעתי התייחסות עניינית מבני גנץ עצמו ולכן כתבתי את מה שכתבתי".

לדבריו, כחול לבן "מקדמים להתמודדות לראשות הממשלה אדם שלא עוסק בבעיה מצד אחד, ומצד שני מגיע להתמודדות הזו עם אפס ניסיון בכנסת, אפס ניסיון בממשלה" ותהה: "איך יכול להיות שמוציאים עצומה פוליטית לא למנות לראשות הממשלה את נתניהו בגלל המשפט, ומצד שני אין שום מילה על זה? זה לא מקרה שבימים האחרונים כחול לבן מאבדת גובה בגלל גנץ".

עוד הוסיף ואמר: "אני הייתי מצפה מאותם אנשים שפנו לנשיא המדינה, אם הם באמת לא פוליטיים, לומר לו – 'אנחנו קוראים לך, 300 האנשים של סיירת מטכ"ל והשייטת ו-500 האנשים של הטיס, אל תטיל את הרכבת הממשלה על אדם חסר ניסיון'. כשאדם מתמודד לתפקיד ראשות הממשלה אתה מצפה שמרכולתו תנוח על השולחן. כשאדם לא מתייחס לדברים מוצקים שמוטחים בפניו זה מעלה שאלות" אמר דיכטר. לדעתו, חברי כחול לבן "מזהים שהעומד בראשם הוא לא מה שהם חשבו בתחילת הדרך".

"הרגשתי חובה להאיר את עיני הציבור"

בציוצו התייחס דיכטר לטענות לפיהן האירנים מחזיקים בחומר שיכול להוות בסיס לסחיטתו של יו"ר כחול לבן לאחר שנחשף כי הצליחו לפרוץ לו לנייד. בני גנץ שב וטען בתוקף כי אין בחזקת האירנים חומר שיכול להוות בסיס לסחיטה וכי מדובר ב'פייק ניוז'. דיכטר הסביר: "אני לא איש מודיעין אני איש פוליטי אבל אני יודע לקרוא דברים בעין מודיעינית. כשאני קורא את העובדות ושומע התייחסות שלא מחוברת לעובדות, או לא נוגעת לעובדות אני מבין שיש בעיה. עד שלא יטפלו בה בדרך רצינית היא נשארת מבחינתי בעיה".

והוסיף: "אתה רואה התחמקויות, שומע מילים, משפטים כלליים, אתה לא רואה התייחסות עניינית לדברים שמתפרסמים. כחול לבן מזהה את העובדה שהעומד בראשם הם לא בדיוק מה שהם חשבו בתחילת הדרך ומנסים לחזק אותו מכל כיוון עם עצומות פוליטיות, ושמעתי שאהוד ברק עסק בחלק מהם, עצומה פוליטית של יוצאי טייס, סיירת מטכ"ל ושייטים. הייתי בעברי בתקופות קודמות בפוליטיקה, אני זוכר שניסו לתאר כל מיני אנשים נקיים ולאט לאט התברר שהסיפור לא כך".

סגן שר הביטחון התייחס גם לפרשת המימד החמישי במרכזה עומד בני גנץ ששימש כיו"ר החברה. "הוא היה כסומא באפלה בסוגיה שמצביעה על יכולות ניהול ומנהיגות בעולם האזרחי. לכן, אני חושב שבנושא הזה הרגשתי חובה להאיר את עיני הציבור, לא נכנסתי לפרטי הפרטים ואני לא חושב שזה תפקידי". הוא מבסס את דבריו על החלטת ממלא מקום פרקליט המדינה לחקר לאתר את 'המימד החמישי': "הוא לא היה מורה לחקור את זה לאלתר אם לא היה משתכנע שיש שם בשר לחקירה".

רוני דניאל ביקר את דיכטר וטען כי אינו מתבסס על עובדות כפי שטוען אלא על דברים של עיתונאי שייתכן ואינם נכונים. "אין משהו מוצק שעליו אתה נשען באמרך שאתה דורש הבהרות חד משמעיות, זה לא שם בכלל". דיכטר השיב לביקורת כלפיו ואמר: "כאיש פוליטי אני שם את זה על השולחן של הציבור ומול כחול לבן – שימו לב את מי אתם מקדמים לראשות הממשלה, בעוד שבוע לא תוכלו לבוא ולומר 'לא תרמנו למהלך ההזוי הזה'. בנושא הזה אני שם את הדברים על השולחן עם כל הכוח, העוצמה וכל האמת המודיעינית שאני יכול לגייס".

"89% מאזרחי ישראל מרוצים מהחיים בישראל"

בהמשך דבריו הביע את דעתו על ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק: "לא מפתיע שמה שאהוד מנסה כבר תקופה די ארוכה זה להוריד את נתניהו מכס השלטון וזה לא כל כך הולך לו, תסכול זה חלק מהחיים שלנו. מאחר וזה סלט שלם של דברים, אהוד איש רציני יש לי אליו הרבה כבוד והרבה הערכה, אבל צריך לזכור שאנחנו בעידן הפוליטי ובו הוא מחזיק בשיא שלילי, כשהיה ראש הממשלה שכיהן לתקופה הכי קצרה של מדינת ישראל". והוסיף: "כשאהוד ברק אומר שהוא מודאג, אני מודאג מחבירה של גנץ למרצ, מפלגה שבהשבעה על חוק לאום בכנסת אומרת - 'אנחנו מבקשים להחליף את המנון התקווה'".

על פרשות נתניהו אמר: "יש חוק והוא קובע מה מותר ומה אסור". הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת מידי שנה דו"ח שנתי, דיכטר התייחס לנתונים העולים מהדו"ח ואמר: "89% מאזרחי ישראל מרוצים מהחיים בישראל בעשור האחרון תחת בנימין נתניהו" ותקף את חברי הקבינט: "עם כל מה שאתם ואהוד ברק ניסיתם לתאר, 9 מכל 10 ישראלים אומרים ללשכה המרכזית לסטטיסטיקה – אנחנו מרוצים מהחיים בישראל".

יואב לימור הזכיר לדיכטר כי בזמן שהיה ר' השב"כ, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) נחקר באגף החקירות בחשד שתכנן לבצע פעולות טרור. כיום הם שותפים בממשלה ולימור ביקר את דיכטר על כך שלא העביר ביקורת גם על סמוטריץ'. "אני לא מכיר את הסיפור שלו. אני זוכר את גליק שעשה לנו צרות צרורות בהר הבית, לימים כיהנתי בכנסת לצידו של יהודה גליק, אתה רואה את האיש ואתה מקבל פרופורציות אחרות על אדם אוהב ישראל ואוהב ירושלים" סיכם דיכטר.

 

עריכה: עופרי גליכמן

27/02/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ אבי דיכטר
ח"כ אבי דיכטר  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90