103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"לא הולכים לסבב בחירות רביעי"

שר החוץ ישראל כ"ץ לקראת הבחירות השלישיות: "הרבה מבוחרי כחול לבן יודעים שנתניהו יותר מתאים להיות רה"מ" • הוסיף: "הליכוד לא מחליף את נתניהו"


פחות משבוע נותר ליום הבחירות השלישי מאז תחילת השנה האחרונה, ובכירי המפלגות לא מפסיקים להחליף מהלומות ולרדת לפסים אישיים כחלק מקמפייני הבחירות האגרסיביים. שר החוץ ויו"ר מטה הבחירות של הליכוד ישראל כ"ץ שוחח עם ניסים משעל ב-103fm והגיב על חילופי הדברים ותוצאות סקרי המנדטים ערב הבחירות. 

"רק אתמול בלילה התפוצצה פצצה, כאשר נחשפה קלטת בקולו האותנטי של יועצו האסטרטגי הבכיר של בני גנץ, מזה 3 מערכות הבחירות האחרונות, ישראל בכר, כאשר הוא אומר שבני גנץ מסוכן למדינה ולא כשיר להיות ראש ממשלה. אומר את זה האדם שישב איתו, עבד איתו. אין מול זה כלום, והיום פיטרו אותו בגלל שהוא אמר את האמת. תיקח את זה ותוסיף את זה לכל מה שהציבור נחשף אליו, מבחינת הספק שיש לציבור בהתאמתו של בני גנץ, אני לא נכנס בכלל לעניינים אישיים כי לגבי כל הנושא של המימד החמישי והחקירה, הרי ברור שגנץ ייחקר, הוא היה יו"ר הדירקטוריון".

אני רוצה להישאר איתך רגע בדברים שראש הממשלה רומז על כך שגנץ מעורב בפרשה רומנטית מביכה, אתה מכיר את הדברים?
"ראש הממשלה לא אמר... אני לא בקיא בזה. השיטה שלי פשוטה - דברים שצריכים להיבדק באופן פורמאלי, יש גופים מוסמכים שיבדקו אותם. מה שניסית לעשות לאחרים, יעשו לך. בני גנץ ניצל בצורה צינית את החקירות של נתניהו, את החשדות, את כתבי האישום ואת זה שהמשפט אפילו לא התחיל".

ישראל, אני באמת לא מבין אותך. נתניהו תוקף את גנץ על טוהר מידות, בשעה שעליו מרוחה כמות אדירה של חמאה במסגרת נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים.
"מה שמערכת החוק צריכה לעשות, שתעשה. נתניהו לא מתחמק, הוא אומר שהוא יתייצב. בני גנץ ניצל עם חבריו בצורה צינית את הדברים האלה כדי לפסול את נתניהו באופן פוליטי. הוא גזר גזירה פוליטית ואמר, 'האיש פסול, מוחרם, לא אשב איתו', למרות שחצי מהציבור תמך בו בבחירות האחרונות שהסתיימו תיקו, ורוב הציבור תמך בו בבחירות הראשונות. ועכשיו בני גנץ הולך להיחקר בפרשת המימד החמישי".

אבל הוא לא חשוד. היועץ המשפטי אמר בפירוש. 
"כעת הוא לא חשוד, הוא ייחקר חד משמעית. הוא יו"ר הדירקטוריון ואחראי על כל פעולות, והוא תיווך בקיום הפגישה, אבל אני לא מאחל לו שיהיה נאשם..."

אבל מי שמטיף על טוהר המידות זה אדם שנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, אי אפשר להתעלם מזה.
"בנימין נתניהו מתייצב מול הדברים שלו. מה שהוא אומר ובצדק, שאותו בני גנץ שהטיף לו ופסל אותו וחיבר בין עניין משפטי שהוא לא מוסמך לבין המערכת הפוליטית - היום בעצמו הוא הולך להיחקר, וגוף שעמד בראשו חשוד בדברים חמורים שקשורים לכספים ודברים אחרים. אני הצעתי מלכתחילה, בואו נשאיר למערכת המשפטית לעשות את שלה, אני מקווה שהיא תעשה את זה בלי אפליה. היו כאן דברים שבהחלט קוממו מבחינת תזמון וקבלת החלטות כלפי נתניהו, תמיד ערב בחירות או שהוא בוושינגטון. אבל שבני גנץ לא יתיימר לדבר בשם המערכת, שידבר על הדברים שהוא אמור לעשות וצריך לעשות, וינסה להציב אלטרנטיבה שהוא לא הצליח עד כה להציב אותה".

על פי הסקרים אין הכרעה בין הגושים, אין הכרעה בין הליכוד לכחול, הכול תיקו. אז הולכים לסבב בחירות רביעי?
"חד משמעית לא. אני כראש מטה הבחירות של הליכוד, מוביל ביחד עם ראש הממשלה מערכה מקיפה, שהיא גם ברמה של הטיעונים הציבוריים כמובן, בתחום ההתאמה של נתניהו. אנחנו מובילים 2 כיוונים מרכזיים, אחד, נתניהו ירד לשטח, הוא פוגש באופן בלתי אמצעי אלפי אנשים, מאות רבות בכל מקום..."

ולמרות זאת, אתם לא מתקרבים ל-61. בואו נראה את האמת.
"הדבר השני שעשינו, אנחנו איתרנו מראש כ-300 אלף בוחרי ליכוד שלא יצאו להצביע, ואנחנו מקיימים איתם מגע ישיר בדרכים שונות, זה דבר מרתק, מדהים. אלפי אנשים, בכל ערב, הולכים בין בתיהם, נוקשים על הדלת, פוגשים אנשים שלא הצביע, ואחרי שיחה קצרה הם מבטיחים שיבואו להצביע".

אבל לא רואים את זה בסקרים.
"אנחנו נמצאים במצב טוב בסקרים, ובחלק עוברים כבר את כחול לבן או צמודים. אבל המגמה יותר חשובה מהכמות, והמגמה היא לטובת הליכוד והליכוד הולך לנצח. אנחנו לא צריכים טובות מאף אחד, שמי שתומך בנו יבוא להצביע, הליכוד תהיה המפלגה הגדולה ותנצח".

נתניהו פעמיים לא הצליח להקים ממשלה. לא הגיע הזמן, אם עכשיו הוא לא יצליח להקים ממשלה, שיפנה את מקומו למישהו אחר?
"אנחנו לא שם, אני חושב שהתהיות יהיו בכחול לבן וכבר התחילו להיות, מה קורה עם גנץ ואם יחליפו אותו לפני או אחרי, לפני כבר לא, אז אולי אחרי. הליכוד לא מחליף את נתניהו, היה גם פריימריז".

מה פירוש? לנצח? כלומר גם למערכת בחירות רביעית וחמישית ושישית? כי טוב המצב הזה מבחינתו.
"יש מערכות דמוקרטיות, היה פריימריז בליכוד, אני הייתי ראש המטה, הוא ניצח ניצחון מוחץ. אז כל אלה שאמרו, שזה ובליכוד יחליפו, זה כבר נגמר. אנחנו בדרך לניצחון, אנחנו בכלל לא עוסקים בסוגיות מהסוג הזה. אנחנו נביא את האנשים ואנחנו נרכיב את הממשלה הבאה, וזה הדבר שהציבור רוצה בו. הדבר היחידי שכדאי לשים לב אליו בסקרים, למרות שהם מחמיאים לנו, זה הפער בין בנימין נתניהו לבני גנץ בנושא ההתאמה לראשות הממשלה שהולך וגובר. הרבה מבוחרי כחול לבן יודעים שנתניהו יותר מתאים להיות ראש ממשלה, יש להם התנגדות אליו, הסיתו אותם, אבל לדעתי, אנחנו רואים גם פעם ראשונה ב-3 מערכות הבחירות מעבר ישיר מכחול לבן לליכוד של אנשים שהתלבטו ועכשיו מבינים שעדיף שנתניהו יוביל את המדינה".

איפה אתה רואה את כל זה? אני עובר על הסקרים מדי יום. אני לא מבין באמת איך אתה רואה את הדברים שאני לא מצליח?
"חד משמעית. כל הסוקרים טוענים שלפחות יותר ממנדט ולכיוון השני עוברים מכחול לבן לליכוד. לכן הגוש של הליכוד גדל".

אם כך, אתה אומר שאתם בדרך ל-61?
"אני אומר שאנחנו פועלים כדי שזה יהיה. מה שחסר לנו כרגע זה כשני מנדטים, שבן גביר 'שותה' חלק מהם, ואם אנשים יצאו החוצה ויצביעו, הם יצמצמו את הפער הזה. כרגע אנחנו נמצאים בדיוק במקום הזה. הסוקרים הגיעו היום למה שאנחנו רואים כבר שבועות ארוכים, רואים את המגמה הזאת של חזרה הביתה. אני מדבר עם האנשים האלה, אלפי אנשים מדווחים לי, מדווחים לאלה שמנהלים אותם, ואני מדווח כל בוקר על תוצאות הפגישות, דברים מרתקים".

אתה גם שומע מהציבור שנמאס לו כבר מהשיתוק הפוליטי, שנמאס לו כבר מהמצב הזה שיש איזה מנהיג שאוחז אצל כולם בגורגרת.
"לציבור נמאס מהמצב הפוליטי והוא רוצה הכרעה, אתה הובלת לכיוון המנהיג וזה בכלל לא תואם, להיפך, אני חושב שהציבור מבין שצריך הכרעה. אנשים מבינים שהם צריכים לקבל החלטה, לעזוב את המפלגות המטפחות, להחליט אם זה נתניהו או גנץ והם מבינים שאסור להם לשבת בבית. אנחנו טוענים את הטיעון שלנו, שיש את הליכוד בראשות נתניהו ויש את גנץ עם הרשימה המשותפת שהוא לא יכול בלעדיה להרכיב ממשלה. אגב, הציבור מבין הטיעון הזה שהוא מאוד מעוגן ומנומק ומאוד רציונלי, והוא מבין שיש כאן בעיה, וזה מה שמשכנע חלק מהם להצביע לליכוד ולגמור את הסוגייה הזאת, לתת, לפחות, לנתניהו להוביל את המדינה. זה אחד הטיעונים הכי חזקים, הכי לוגיים והכי נכונים שאנחנו משמיעים וקשה לכחול לבן להתמודד עם זה".

עריכה: אמיתי דואק

28/02/2020
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90