103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות 2020

"קמפיין 'עוד מנדט אחד' לא היה ספין"

השר ישראל כ"ץ: "לפי התוצאות, רק אדם אחד יכול להרכיב ממשלה, וקוראים לו בנימין נתניהו" • שב והדגיש: החוק הצרפתי - לא על הפרק


ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם אמש (ב') במטה מפלגת הליכוד לאחר פרסום תוצאות המדגמים. בנאומו הודה לשר החוץ ויו"ר מטה הבחירות בליכוד ישראל כ"ץ על המהפך שהניעו יחדיו ושהוביל לבסוף לניצחון. השר כ"ץ שוחח עם אילה חסון וגולן יוכפז ב-103fm על הישג הליכוד בבחירות האחרונות, על ההחלטה לרדת לשטח ולהיפגש עם המצביעים ועל היום שאחרי: "זה היה כוחו של הליכוד, מפלגה שצמחה מהעם ונוגעת בעם. הרעיון היה שבנימין נתניהו, שאהוד בצורה בלתי רגילה על שכבות רבות בציבור, יבוא ויפגוש ישירות את הציבור באמצעות כנסים". 

"יצאנו לבתים והגענו למאות אלפי תומכי ליכוד שלא יצאו להצביע, דיברנו איתם, פנינו אליהם באמצעים רבים", אמר כ"ץ. בשבוע שעבר עתרו עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם לבג"ץ במטרה למנוע שימוש באפליקצית אלקטור, ששימשה בין היתר את מפלגת הליכוד. עתירתם נדחתה על הסף על-ידי השופט אלכס שטיין. כ"ץ טען כי "זה אמצעי טכני, את רוב העבודה עשינו בדרכים המקובלות על ידי מגע ישיר עם אותם אנשים", והוסיף: "אגב, משתמשות בו הרבה מאוד מפלגות".

מהתוצאות שהתפרסמו עולה תמונה לפיה לגוש הימין בראשות נתניהו אין 61 מנדטים אשר דרושים להקמת הממשלה. "הניצחון הוא ניצחון, אף אחד לא ייקח אותו. נתניהו ניצח - הליכוד ניצח. כמובן כל מנדט לכאן או לכאן בעצם יאפשר עוד אופציות להרכבת הממשלה או עוד דרכים, לכן ודאי שהספירה חשובה ביותר" אמר השר. אומנם התוצאות דומות לתוצאות הבחירות הראשונות שהתקיימו באפריל 2019, אך לדבריו "זה שונה מבחינת ההיסטוריה הפוליטית שהתהוותה מאז של כמה מערכות בחירות". 

והוסיף: "הציבור הכריע להכריע, הציבור יצא מהבתים, הכריע לשמחתנו לכיוון שלנו, והבינו שאם רוצים שהמדינה תתנהל כמו שצריך אז צריך לא להתפנק ולצאת החוצה להצביע". השר התייחס גם לאפשרות שכחול לבן תרכיב ממשלת מיעוט בתמיכת ליברמן והרשימה המשותפת: "אין אפשרות מעשית לתמרן בין תמיכה פסיבית, אקטיבית ועוד. הדבר הזה נגמר. לפי תוצאות ההצבעה רק אדם אחד יכול להקים ממשלה בכנסת הזאת - קוראים לו בנימין נתניהו".

כ"ץ חשף כי "בימים האחרונים היו לי מדדים ברורים שהתוכנית מצליחה, שאחוז ההצבעה של תומכי הליכוד עומד לעלות בוודאות ושיש פלח של אנשי שבחרו כחול לבן ועומדים לחזור הביתה". בימים האחרונים 'הליכוד' יצא בקמפיין הקורא לציבור לצאת ולהצביע עבורם בטענה שחסר רק מנדט אחד לממשלת ימין, רבים טענו שמדובר ב'ספין' בחירות ותו לא, התוצאות הוכיחו אחרת. "זה לא היה 'ספין' - זאת הייתה קריאה לאנשים – 'בואו תנו יד'", הבהיר כ"ץ.

והוסיף: "אני חושב שהליכוד נהג בחוכמה שלא קשר קשר לבן גביר, זה דבר שהיה יכול להפריע ולהכשיל את הכיוון שהלכנו בו של התחברות למעוזי הליכוד ולליכודניקים". כמו גם התייחס לאפשרות של ישיבה משותפת עם מפלגת 'ישראל ביתנו' בראשות אביגדור ליברמן, זאת למרות שחזר בו מתמיכתו בנתניהו לראשות הממשלה בסיבוב הבחירות הראשון: "אם היו יודעים מראש שהוא לא יהיה - היו מקימים ממשלה אחרת".

"אני מבטיח שלא יהיו בחירות רביעיות. הציבור הכריע שני דברים, שנתניהו יהיה ראש ממשלה ושלא תהיינה בחירות רביעיות וכל המערכת הפוליטית צריכה להתאים את עצמה. אף אחד לא מחרים, אף אחד לא קובע קביעות נגד האחר, והאיש שמקבל את המנדט הוא בנימין נתניהו", אמר יו"ר מטה הבחירות בליכוד.

בהמשך דבריו הכחיש כ"ץ את האפשרות שראש הממשלה בנימין נתניהו ירצה לחוקק חוק צרפתי: "אני לא רואה שהוא הולך לחוקק את הדברים האלה. הוא צריך כרגע להרכיב ממשלה ולתת למדינה להתנהל. ברגע שיוטל המנדט, אני מבטיח לכם שתהיה ממשלה טובה, חזקה, ויעילה במהירות". והתייחס לאפשרות שבג"ץ ימנע מנתניהו את הרכבת הממשלה: "החוק הוא כל כך ברור. כל הדברים היו ידועים לפני ההצבעה, הכול היה מונח על השולחן והציבור החליט. זה לא אומר שזה משנה את החוק אבל זה אומר שהנורמות שנקבעו כאן הן אלה שמנחות גם את מי שיושב בבג"ץ. בג"ץ קיבל כבר פנייה והם דחו אותה על הסף. למה שעכשיו יעשו דבר אחר?"

כ"ץ התייחס לבחירות שהתקיימו בבריטניה במקרה מבחן שיש ללמוד ממנו. "כאשר בוריס ג'ונסון ניצח יריביו הודיעו לו – 'מכבדים את ההכרעה, שלום, תקים את הממשלה'. זה מה שצריך להיות כאן, אי אפשר להמשיך עם הדברים האלה". והפנה אצבע מאשימה כלפי מספר 2 בכחול לבן: "יאיר לפיד אמר בעבר כשהוא נכנס לפוליטיקה – 'מי שישיג רוב אני מכבד את זה שיקים ממשלה - הוא ניצח'. אני לא שומע את זה כבר".

לדבריו, גנץ לא יוכל להקים גוש חוסם. "בני גנץ נכנס לפני שנה ומשהו לפוליטיקה, היו לו הישגים מרשימים מבחינה אלקטורלית והוא קרא תיגר, בחר לסרב להצעה המדהימה שקיבל להיות ראש ממשלה ברוטציה. אני אמרתי – 'בני גנץ, אתה לא תהיה יותר ראש ממשלה, הייתה לך הזמנות - לא תהיה'. עכשיו הוא צריך להראות נורמה פוליטית ולומר את הדברים שאני אומר כאן", התרעם כ"ץ.

לסיום, השר התייחס גם לאפשרות של רוטציה בין נתניהו לגנץ וטען שכבר לא מונחת על השולחן: "יש דברים שאם אדם מחמיץ הוא לא יכול לקבל אותם", ותהה: "נתניהו גילה תכונות עמידות, מנהיגות ומאבק וקיבל את אמון הציבור. מה פתאום שהוא יבזבז את הדבר הזה?"

 

עריכה: עופרי גליכמן

03/03/2020
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: גילי יערי/פלאש90