103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות 2020

בן כספית נגד חיים רמון: מהלך נתניהו - לא מוסרי

השר לשעבר תקף: "פסלו איש, לא היה דבר כזה, למה הערכים שלך, עולים על ערכי 2.2 מיליון אנשים?" • כספית: "מולם יש אחרים"


שר המשפטים לשעבר חיים רמון שוחח עם בן כספית וינון מגל בתוכניתם ב-103fm והעביר ביקורת נוקבת על בכירי כחול לבן, כשטען שנמנה עם האנשים שפנו ליו"ר כחול לבן בני גנץ לקבל את הצעת הרוטציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר בחירות ספטמבר 2019: "יותר אנשים, יותר בוחרים, רצו את ביבי ראש ממשלה למרות הכול - יותר מגנץ".

"חודשיים התחננו לגנץ לעשות רוטציה עם ביבי בין חצי שנה לשנה. היועץ האסטרטגי ישראל בכר יחד עם אריה דרעי נתנו את כל הערבויות, ואז הופיע יאיר לפיד ואמר 'לא ניתן לו יום'" סיפר רמון, והוסיף: "לא נתנו לו לצאת בכבוד, רצו לרמוס אותו, אבל לא אותו - את בוחריו. אז ביבי אמר להם – 'אוקיי, אני אלך לבוחריי ואני אגיד להם שזה מה שהם עשו לי'. הוא הוציא אותם מהבתים והביא את ההישג הזה, וכל ההישג של ביבי רשום על האחד בצד של המעשה שזה יאיר לפיד והשני במחדל – גנץ".

במידה וגנץ לא היה מסרב להצעת הרוטציה היום הוא היה מכהן כראש ממשלת ישראל. לדבריו של רמון, הבחירה של כחול לבן לסרב להצעה היא שהובילה למהפך בתוצאות היום, זאת בניגוד לתחזיות שצפו דווקא עליה במספר המנדטים של כחול לבן. הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי כחול לבן וטען: "לא פסלו את מפלגתו של ביבי, פסלו איש. לא היה דבר כזה, בן גוריון הגדול פסל מפלגות - הוא לא פסל את בגין. יותר אנשים, יותר בוחרים, רצו את ביבי ראש ממשלה למרות הכול - יותר מגנץ".

והוסיף: "באו 2 מיליון אנשים בפעם השלישית ואמרו – 'נכון, בן כספית חושב עליו ככה, וזה חושב עליו ככה, אבל אנחנו בוחרים למרות המשפט'. צריך לבוא ולכבד, להרכין ראש לדמוקרטיה, אני לא אוהב את התוצאות, אבל אני תמיד מכבד את העם שבוחר. חלק גדול מ'פסיכוזת ביבי' לא מכבדים". לטעמו, הסיבה לכך נעוצה גם במצב הכלכלי ובתחושת הגאווה שנתניהו העניק לציבור בוחריו, "לכן הם בחרו והרגישו שהוא שלהם. אין להם טיפת אמון במערכת המשפט. הם אומרים – אנחנו לא מאמינים".

בן כספית הודה כי בדיעבד הוויתור של כחול לבן על הסכם הרוטציה היה טעות, אך טען כי מעבר לחוק היבש שמאפשר לנתניהו להמשיך ולכהן כראש ממשלה לעת עתה, יש היבט ערכי וחשוב. רמון התרעם והשיב: "זה הערכים שלך, זה לא הערכים של 2.2 מיליון בני אדם. למה הערכים שלך עולים על הערכים שלהם?"

המערכת החליטה להעמיד אותו לדין - אין מנוס מזה

ויכוח נוקב ניצת בין השניים, בן כספית הדגיש כי אל מול 2.2 מיליון האזרחים בחרו להצביע לבנימין נתניהו, על אף כתבי האישום שהוגשו כנגדו על ידי מדינת ישראל על שוחד, מרמה והפרת אמונים, עומדים כ-2 מיליון אזרחים נוספים שחושבים אחרת ורוצים אחרת. רמון המשיך לתקוף את בן כספית וקרא - "תכבד אותם, למה אתה לא מכבד אותם?"

כספית הוסיף להביע תמיכה בהחלטת כחול לבן שלא לשבת בממשלה כשהוגשו נגב היושב בראשה כתבי אישום חמורים, וטען: "קודם שיבואו נתניהו ואנשיו ויכבדו את מערכת המשפט שלנו שהאשימה ושלחה לכלא ראש ממשלה - אז אני אכבד אותם". על כך השיב רמון: "המערכת הזאת החליטה להעמיד אותו לדין, אני מכבד את זה וכולנו מכבדים את זה, אין מנוס מזה". ותהה האם בן יהיה מוכן להרכין ראש בפני החלטת רוב הציבור בישראל לבחור בראש ממשלה על אף שיש כנגדו כתבי אישום והוא עומד למשפט.

תשובתו הייתה חד משמעית – "לא", והסביר כי "בספטמבר האחרון היה את הפתרון הכי פשוט, הכי הגיוני, הכי מתבקש ונכון היה, מכיוון שקיבל מנדט פחות והיו לו 55 מנדטים, להגיד מה שפטריוט ישראלי היה אומר: 'בוא נקים רוטציה זה מה שהמדינה צריכה, אני אהיה שני'". עוד הוסיף בן והזכיר לרמון כי בעת שעמד הוא למשפט, הוא הלך לנהל אותו ורק לאחר שסיים את עניינו המשפטיים חזר והפך להיות משנה לראש הממשלה. הוא שיבח אותו על כך וקבע: " אתה לא תשכנע אותי בחיים שזה לא נכון. לעולם לא אתפשר על ערכיי".

רמון השיב על כך כי "אפשר היה להגיע לפשרה הוגנת בעבר, לא מדובר בערכיך". הוא הדגיש כי אינו מנסה לשכנע בצדקת דבריו, אך חזר וטען כי "בשקלול שלהם, 2.2 מיליון אזרחים אומרים היום, לפי הערכים שלהם, כי הם רוצים ככה", וסיכם: "יש ציבור שלם שבחר ואתה צריך לכבד אותם".

עריכה: עופרי גליכמן 

גרף תוצאות האמת

03/03/2020
הישארו מעודכנים

חיים רמון ובן כספית
חיים רמון ובן כספית  |  צילום מסך: 'ערוץ 20', צילום בן כספית: 103fm