103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

לבנת על החוק נגד נתניהו: "מהלך חמור ופרסונלי"

השרה לשעבר לימור לבנת נגד החוק שימנע מנתניהו להקים ממשלה • עם זאת הודתה: "הניסיונות שלו להימנע מאימת הדין פסולים מכל וכל"


שרת החינוך לשעבר מטעם הליכוד לימור לבנת הביעה את דעתה על האפשרויות העומדות בפני בנימין נתניהו בעקבות תוצאות הסבב השלישי של הבחירות: "התיקו הנורא שנכפה עלינו כבר מערכת בחירות שלישית, הופך מסוכן יותר ויותר. המדינה לא מתפקדת. בעיקר עבור מי שזקוק למערכות הרווחה, הבריאות והחינוך". בנוסף, התייחסה לאפשרות של ממשלת אחדות ולסירוב של כחול לבן לרוטציה בסבב הבחירות הקודם.

עבור לימור לבנת המוצא היחידי למצב בו נתונה מדינת ישראל הוא ממשלת אחדות. לדבריה, "היא נחוצה לא רק כדי לשקם את כל מה שצריך, אלא גם כדי לרפא את 'הדם הרע' הזה שהולך ומתגבר מסבב לסבב, ההשמצות, ההכפשות, ההאזנות. מה שצריך זה דווקא לנסות להנמיך את הלהבות, לקרב, לאחד ולרפא את הפצעים האלה".

הדרך בה ניתן יהיה להקים ממשלת אחדות לטעמה היא "שכולם ירדו מהעצים שהם טיפסו עליהם" והודתה כי "כולם טיפסו על עצים מאוד גבוהים. הוא לא יושב עם ההוא וההם פוסלים את ההם". אין ברירה, כולם צריכים לרדת מהעצים שטיפסו עליהם ולהנמיך את הלהבות". היא הציעה לבנות מנגנון שיאפשר להקים ממשלה וטענה כי היו דברים מעולם בממשלות ישראל. "אנחנו חוזרים על ההיסטוריה. לא יכולה לקום ממשלה של הגוש הימני ועריקים זה לא יקרה. אני חושבת שנתניהו מבין את הדבר הזה היטב, אני לא חושבת שהוא רוצה ללכת לסיבוב בחירות רביעי.

בימים האחרונים מנסים גורמים שונים לקדם חוק שימנע מראש ממשלה לכהן במידה והוגשו נגדו כתבי אישום. במידה והחוק יעבור, הוא לא יאפשר לבנימין נתניהו להרכיב ממשלה, זאת על אף שמפלגת הליכוד, שהוא עומד בראשה, היא המפלגה שקיבלה את מספר המנדטים הגבוה ביותר. "על אף כל הדברים הקשים שאמרתי על נתניהו במהלך השנה האחרונה, והביקורת הקשה שהייתה לי עליו, אני סבורה שמהלך מהסוג הזה הוא מהלך שאין לו מקום. הוא חמור ביותר משום שמדובר בחקיקה פרסונלית ורטרואקטיבית שהיא גניבת הדמוקרטיה" אמרה לבנת.

אלון בן דוד תהה האם ייתכן שנתניהו מעוניין להקים ממשלה שתחלץ אותו מענייניו המשפטיים ולא יהיה באמת תהליך של אחדות ופיוס. לבנת הודתה כי "זה נכון שזה מה שנתניהו ניסה לעשות" וטענה בתוקף כי "כל הניסיונות האלה ואחרים הם פסולים בעיני מכל וכל". אך ציינה כי בעוד פחות משבועיים יעמוד ראש הממשלה בפני בית המשפט כנאשם, "יש תאריך. זה לא תהליך שניתן כבר לעצור אותו".

בהמשך דבריה התייחסה לסירוב כחול לבן להסכם הרוטציה שהוצע להם בסבב הבחירות הקודם ואמרה כי "זו הייתה שגיאה אבל אין כבר מה לבכות על חלב שנשפך". והפנתה אצבע מאשימה כלפי התומכים בחוק: "זה לא יכול להכשיר את הצדקנים והטהרנים שפתאום עכשיו, אחרי שהם מבקרים את נתניהו ואומרים איך הוא עושה ולמה הוא עושה, הם באים ומנסים לעשות בדיוק מעשה - מהסוג הזה שהוא פסול מבחינה דמוקרטית"

 

עריכה: עופרי גליכמן

05/03/2020
הישארו מעודכנים

לימור לבנת
לימור לבנת  |  צילום: פלאש90