103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מתנגד לביטוי ארץ ישראל"

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): "אם תהיה לי או לנו עמדת השפעה, נשאף להגיע להסדר מדיני" • והוסיף: "חושב שמרואן ברגותי מנהיג לגיטימי"


חבר הכנסת אחמד טיבי ('הרשימה המשותפת') שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על האפשרות שיתמכו בממשלת מיעוט של כחול לבן, על הדרישות של הרשימה המשותפת ועל הביקורות שמוטחות בהם הן מימין המפה הפוליטית והן מכחול-לבן. "אני מתעב מתנחלים והתנחלויות, אבל מציע לך לראות מה הייתה עמדתי לגבי הרצח באיתמר. אני עדיין מחכה למנהיג הישראלי שיגנה פגיעה בילדים פלסטינים", הסביר טיבי. 

במהלך סבב הבחירות השלישי ספג ח"כ אחמד טיבי ביקורות רבות הן כלפי חברי מפלגתו והן כליו באופן אישי, רבים טענו כי הוא וחברי הרשימה המשותפת תומכים בטרור. "הביטוי ארץ ישראל הוא ביטוי קולוניאליסטי ולא רק שאני לא מקבל אותו , אני מתנגד לו, ברור?" אמר ח"כ טיבי, והוסיף: "אני דוחה בשעת נפש את הביטוי 'יהודה ושומרון', מדובר בגדה הפלסטינית, בשטחים פלסטינים שנכבשו". אך הדגיש כי "אני מתעב מתנחלים בהתנחלויות אבל מציע לך לחזור ל'Youtube' לראות מה הייתה עמדתי לגבי הרצח באיתמר, זה דרש אומץ - ואומץ יש לי".

עוד הוסיף וטען כי "ברשימה המשותפת אין אף אחד שפגע במישהו או הרג מישהו, בצד השני יש אנשים שנפגעים שנהרגו אנשים. אני הבאתי חיים לעולם - יש כאלה שקיפחו חיים של אחרים". בהמשך דבריו התייחס גם לנאומו המפורסם, 'נאום השהידים' וטען כי "מישהו ערך את הסרטון, הוציא את השמות שהזכרתי. שמות של השהיד בטבח אל קאסם, השהיד באירועי אוקטובר 2000 והשהיד ביום האדמה". ח"כ טיבי הסביר כי "כשאני אומר שהידים, יש כאלה שמתוך בורות בחברה הישראלית בשפה הערבית ובתרבות שחושבים ששהיד אוטומטית זה רק מי שמפוצץ אוטובוס, זה לא המצב. השהידים שהזכרתי הם אנשים שנפגעו ולא פגעו".

ינון מגל הזכיר לח"כ כי הביע תמיכה בעבר באבו-ג'יהאד, על כך השיב: "יש לי עמדה לגבי המנהיגים האלה. אני אקל עלייך - אני חושב שמרואן ברגותי הוא מנהיג לגיטימי ובסכסוכים לאומיים, כמו שהיה בדרום אפריקה עם נלסון מנדלה, אנשים נכנסים לכלא בגלל האשמות כאלה ואחרות או אלימות". טיבי הפנה אצבע מאשימה כלפי אותם מבקרים ואמר: "אני עדיין מחכה למנהיג הישראלי שיגנה פגיעה בילדים פלסטיניים. לא מדובר בילד אחד או בעשרה ילדים, אלא במאות ילדים ונערים פלסטינים שנהרגו על ידי הפצצות, מלחמות או בחיסולים".

"שקר שמהווה בסיס להסתה"

חבר הכנסת דן בתוצאות הבחירות לפיהן תוכל לקום ממשלת מיעוט בראשות כחול לבן, העבודה, ישראל ביתנו ובתמיכת הרשימה המשותפת. טיבי הבהיר כי "מי שיפנה לרשימה המשותפת, שעדיין לא החליטה מה תהיה עמדתה, הוא יצטרך להקשיב לדרישות של הרשימה המשותפת ושל הציבור הערבי". לטענתו, פרסומו של ראש הממשלה בו חושף את רשימת הדרישות של הרשימה המשותפת אינו נכון. "ראש הממשלה משקר, מטעה את הציבור, מה שהוא פרסם לא קשור, לא יצא מהרשימה המשותפת כדרישות". לדבריו, ראש הממשלה פרסם ציטוטים מתוך המצע של הרשימה אך טען כי "להציג מצג שווא בפני הציבור זה נקרא שקר שמהווה בסיס להסתה".

תומא סליאמן ('חד"ש) הצהירה אתמול בתוכניתו של אראל סג"ל כי על מנת לקבל את תמיכת הרשימה המשותפת להרכבת הממשלה יש להתנגד לעסקת המאה. יו"ר הרשימה המשותפת הגיב לדברים: "אני לא רוצה לנהל משא ומתן פומבי עכשיו. יש לנו עמדות ידועות שהצגנו אותם בעבר באופן פומבי. הליכוד וכחול לבן בעד עסקת המאה, הרשימה המשותפת מאוד מאוד מתנגדת לעסקת המאה". והודה: "אם תהיה לנו עמדת השפעה נשאף להגיע להסדר מדיני, לא למלחמה. למנוע מלחמות ולהביא שלום בהסדר מדיני".

אפשרות הקמת ממשלת המיעוט קיימת לדבריו אך "יש הרבה מחסומים ומכשולים בדרך; ליברמן ,הנדל, האוזר". הוא טען כי "אנחנו במשותפת עדיין לא הכרענו, הכדור במגרש של כחול לבן". בסיום דבריו התייחס לנגיף הקורונה שמתפשט במהירות ברחבי העולם ואמר: "אני בעד שכול העולם ישתף פעולה כדי למגר את הווירוס, את המגפה הזאת".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/03/2020
הישארו מעודכנים

אחמד טיבי
אחמד טיבי  |  צילום: פלאש90