אודי סגל וענת דוידוב

"הביטוח הלאומי יעמוד בהתחייבויותיו"

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר על כל ההנחיות בנוגע לשכירים, וגם לפרילנסרים • והתייחס גם לבעלי עסקים עצמאיים


מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר שוחח עם גולן יוכפז ב-103fm על התמודדות הארגון והפיצויים שהם מעבירים לשכירים, פרילנסרים, וההתנהלות גם מול עצמאים. "לנגד עינינו עומדים אך ורק הצרכים של המבוטחים, שכרגע נגזר עליהם להפסיק את העבודה שלהם, ואנחנו רוצים לתת להם את מלוא הביטחון הסוציאלי", אמר שפיגלר.

"הביטוח הלאומי דואג שכל מי שזכאי לקבל דמי אבטלה כתוצאה מפיטורים ו/או יציאה לחל"ת שלא מתוך רצון, יקבל דמי אבטלה, כדי שיוכל לכלכל את צעדיו. אמנם זה לא השכר המלא, אבל זה שכר שיאפשר לו לעמוד בהתחייבויות, לעמוד בפרנסה של משפחתו והצרכים השוטפים שעומדים על הפרק מבחינתו", הסביר מנכ"ל הביטוח הלאומי.

הוא הודה כי "אין לנו רזרבה ממנה אנחנו יכולים לשאוב כרגע תקציבים", לאחר שבמסגרת המאבק בין הביטוח הלאומי ומשרד האוצר, הכסף עבר דרך קבע משנת 1980 לתקציב המדינה. הוא הדגיש כי: "משרד האוצר מחויב לכך שביטוח לאומי ייתן את מלוא הזכויות הסוציאליות של התושבים במדינת ישראל. אנחנו מסייעים לכל מי שפנה, ככל שיש יותר מעסיקים שמפסיקים לתפקד אז כפועל יוצא יש יותר עובדים שיוצאים לחופשה שלא מרצון. אנחנו כמובן מטפלים בכל אחד ואחד מהם".

בהמשך התייחס גם לסוגיית העצמאיים: "הם בעיקרון לא זכאים לקבל דמי אבטלה, לכן אנחנו נמצאים עכשיו בשיח שוטף איתם ועם משרד האוצר, לבחון כיצד ובאיזה אופן ניתן לסייע גם להם. לגבי הנושא של 'פרילנסרים', החוק בעצם מגביל את הביטוח הלאומי, למרות זאת אנחנו מרחיבים את הצוהר ומאפשרים בצורה גמישה לכל מי שעומד בצו ה'פרילנסרים' לקבל מעמד של שכיר, ומתוקף זאת לקבל כמובן את דמי האבטלה".

הוא המשיך והבהיר שמדובר ב-3 קטגוריות: "אומנים, מורי דרך ומרצים. יש פרטים באתר של ביטוח לאומי שאומרים מתי הם זכאים לדמי אבטלה. כל מה שהם צריכים לעשות הוא להיכנס לאתר האינטרנט הרשמי של ביטוח לאומי, להסתכל על המופיע שם ובהתאם לכך לנהוג. ביטוח לאומי נוהג 'בית הלל', היכן שניתן להקל, לסייע ולהושיט עזרה - אנחנו נמצאים".

לסיום, המנכ"ל התחייב כי "הביטוח הלאומי יעמוד בכל ההתחייבויות שלנו כלפי המבוטחים במדינת ישראל, ובעת הזאת - ביתר שאת. כל מי שנגזר עליו להפסיק את עבודתו המסודרת, ולהפוך למעין מובטל, יקבל את הסיוע של הביטוח הלאומי במסגרת שהחוק מחייב. לנגד עיננו אך ורק הצרכים של המבוטחים שכרגע נגזר עליהם להפסיק את העבודה שלהם, אנחנו רוצים לתת להם את מלוא הביטחון הסוציאלי. לגבי המעסיקים, יבוא היום ונבדוק את הדברים. כרגע, עומדים לנגד עיננו אך ורק הצרכים והזכויות של המבוטחים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

16/03/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris