גולן יוכפז וענת דוידוב

חוזרים ללימודים, מרחוק - שנת הלימודים תוארך

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב הביא את הפרטים הראשונים, ולפיהם חופשת הקיץ תתקצר ב־9 ימים • עדכן: הגיוס לצה"ל יידחה כדי "להציל את הבגרויות"


מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב שוחח עם ענת דוידוב וגולן יוכפז ב-103fm על ההסדר שאליו הגיעו עם המורים לגבי הלמידה מרחוק, ואמר: "המורים ילמדו מרחוק, חופשת הקיץ תתקצר ב-9 ימים", והוסיף כי "אנחנו מוציאים השבוע מערך חדש של כל בחינות הבגרות, משום שהגענו להבנה עם צה"ל שדוחים את מועד הגיוס, מה שיאפשר לנו לעשות מאמץ גדול מאוד עכשיו להציל את הבגרות".

בישיבת הממשלה שהתקיימה אמש (ג') נקבע כי הלימודים מרחוק יחזרו לפעילות. מנכ"ל משרד החינוך סיפר כי לפי ההסדר החדש, חופשת הקיץ תתקצר ב-9 ימים ויהיה מערך חדש של כל בחינות הבגרות. הוא סיפר כי "אנחנו עובדים כרגע ב-3 ערוצים. ערוץ אחד, המורים עובדים מאוד קשה ומלמדים אותם. הערוץ השני, הקמנו 24 אולפנים, נכנסים ב-8 בבוקר ורואים שיעורים מכוונים לסדר יום של לימודים, ובתוך כך מרתונים לבגרות. המרכיב השלישי, מרכיב של אתרי למידה. 11 אתרים שילדים יכולים להיכנס, בתוך כך אנחנו מעניקים שיעורים פרטיים".

הוא ציין כי "יש העדפה לפריפריה" בעניין השיעורים הפרטיים, "יש העדפה לתלמידים שבאים מאוכלוסייה במצב סוציואקונומי נמוך יותר", בהמשך, הבהיר כי "אנחנו עושים הכול, בתנאים המאוד מורכבים שבהם כולנו מצויים, ובעיקר להעביר מסר שאנחנו יוצרים שגרת לימודים גם בתנאים הכל כך קשים".

אבואב התייחס לסוגיית הבגרויות והסביר מדוע הוחלט לבנות מערך חדש של כל בחינות הבגרות: "יש 200,000 תלמידים שצריכים להיבחן, יש 80,000 מקומות שבהם צריך לדאוג למשגיחים ולתלמידים שיבחנו, יש 270 בחינות שונות. ב-1,400 בתי ספר יש כספת ובכל כספת יש 6 תאים, כל תא מתחלף כל יומיים עם בחינה שמגיעה עם רכב 'ברינקס'".

הוא הוסיף ואמר כי הדבר התאפשר לאחר שהגיעו "להבנה עם צה"ל, שדוחים את מועד הגיוס לצבא והוא גולש לתוך אוגוסט, לא בסופו של חודש יולי, מה שיאפשר לנו לעשות מאמץ גדול מאוד עכשיו להציל את הבגרות". הוא סיפר כי "עשינו מיקוד ביום ראשון, לקחנו את כל 270 הבחינות, הוצאנו מהכספות, עשינו מיקוד, דהיינו - כיוונו את התלמידים לרכז מאמץ לימודי בחומר עליו יבחנו, מתוך ההיקף כולו. אנחנו נשלים פרק נוסף ביום חמישי".

להערכתו, עוד היום יחזרו התלמידים ללמידה מרחוק, אך סייג זאת ואמר כי "זה צריך לעבור הבוקר במוסדות של ההסתדרות. יום אצל הילדים לאו דווקא נפתח בבוקרו של היום, לעיתים נגרר לערבו של היום". עוד ציין אבואב כי "אנחנו עושים כל הזמן את כל המהלך הזה בתיאום עם האקדמיה", והסביר כי "אנחנו נקבל את ההחלטות שלנו אבל אם לא יהיה להם תוקף במכללות האקדמיות והם לא יקבלו את זה כסטנדרטיזציה של מבחן בעל תוקף ומקובל הם ירימו את רף הפסיכומטרי. תמיד אנחנו צריכים לשמור על איזון".

"השלמה לימודית, אופי פעילותי הפגתי כמו בקייטנות וחופשה"

מנכ"ל משרד החינוך הודה כי "מעולם לא היינו במצב כל כך מורכב ולוט בערפל" ולכן החליטו לבנות 3 תרחישים. "אחד – אפשר לדחות את הבחינות ולקיים אותן, מדוע ניתן? הצבא נאות לדחות את הגיוס ואנחנו צריכים להתאים את עצמנו מיד, בצורה מאוד מדויקת, לאפשרות הזאת. אפשרות אחרת, אי אפשר לבצע את כל הבחינות, חלק מהבחינות. אפשרות שלישית, אולי נהיה במצב שמשרד הבריאות לא ייתן גם ל-10 להיבחן" והדגיש כי "אנחנו ניתן תשובה לכל תרחיש".

הוא הבהיר כי "יש מצב מורכב אז צריך להכפיף את עצמך לתנאים החדשים, אבל כשאתה לא יודע גם מה יקרה, אתה צריך להיערך לתרחישים אחרים ולחלופות שונות. להתאים את עצמך ולא להגיד אין בגרות ולבטל את הבגרות. המסר צריך להיות מאוד ברור, בחלופה א, ב, או ג - מתכוננים לבגרות, גם אם יהיה מצב שלא נוכל לקיים פיזית את הבחינה".

בהמשך דבריו התייחס לנושא הלמידה מרחוק ואמר: "להערכתי יש אלפים מקרב המורים שלקחו את האפשרות שנתנו להם וזה מרחב פדגוגי. מה זה מרחב פדגוגי? כל מורה שרוצה נכנס היום לפורטל עובדי הוראה, פותח את הדף של למידה מרחוק, יש לו 6 אפשרויות באמצעותן הוא יכול להקים מרחב פדגוגי. הוא לא הבין כי הוא לא אמון על התחום, הוא לא יודע מה לעשות? יש לו קישור למוקד והוא מסייע. לא הצליח גם להגיע למוקד? בכול בית ספר יש אדם שהוא איש תקשוב שמסייע. הרעיון הוא להקים יותר ויותר מרחבים פדגוגיים".

אבואב סיכם באופטימיות זהירה, ואמר: "התשובה לבוקרו של יום זה היא - אנחנו נערכים לפתיחת שנת הלימודים. כאשר שערי בתי הספר יפתחו, הם ייפתחו בפרק אחד של השלמה לימודית. הפרק השני זה התכוננות לפעילות בקיץ - האם נפעיל במתכונת של קייטנות? האם נשלים חודש שלם? המרכיב השלישי, מה יהיה היקף חופשת הקיץ לכשתהיה? אלה שלושת השלבים: השלמה לימודית, אופי פעילותי הפגתי כמו בקייטנות וחופשה. לשם אנחנו נערכים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

25/03/2020
הישארו מעודכנים

שמואל אבואב
שמואל אבואב  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90