103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

מרידור: "תמיד יהיו אנשים שיחשבו שזה לא מספיק"

אתמול (ב') פורסמה תוכנית הסיוע הכלכלית להצלת המשק • שאול מרידור: "זו תוכנית שלא היה כמוה בהיקף. צריך לאזן בין כלכלה לבריאות, זה מאוד קשה"


התוכנית הכלכלית שהציגו אמש (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר (הפורש) משה כחלון נאמדת בכ-80 מיליארד שקל המתחלקים ל-47.5 מיליארד שקל תקציב, מענקים וקצבאות ו-32.5 מיליארד שקל באשראי ובמענה תזרימי לעסקים. שאול מרידור, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, הביע את דעתו על התוכנית הכלכלית, ואמר: "תמיד יהיו אנשים שיחשבו שזה לא מספיק".

אמש (ב') אמש שר האוצר (הפורש) משה כחלון כי "התוכנית שהבאנו היום היא התוכנית הגדולה והרחבה שידעה הכלכלה הישראלית אי פעם. סך הכול 80 מיליארד שקלים. המצב הזה לא יימשך לנצח, אני מאמין שמיד לאחר חג הפסח המשק יחזור לתפקד, אומנם בהדרגה אבל הוא יחזור". שאול מרידור התייחס לדברי השר והודה כי על אף שנאמר שמיד לאחר הפסח המשק יחזור לתפקד בהדרגה, "אנחנו לא יודעים להגיד מתי".

הוא הסביר כי "אנחנו רוצים לנצל את השבועות הקרובים כדי שכולנו נקשיב להוראות, נעשה את מה שצריך ונוריד את רמת ההידבקות בישראל, כדי שאחרי הפסח נוכל להתחיל לצאת החוצה חזרה כמשק". הוא הדגיש כי "אני לא מדבר כרגע על אירועים המוניים, אבל כן לחזור לעבודה תקינה. זה יכול לקרות רק אם כולנו נקשיב להנחיות". פרשנו רשת ביטחון, דאגנו לבריאות, אנחנו נותנים כלים מאוד משמעותיים באשראי לעסקים כדי לצלוח את התקופה הזאת ואנחנו מתחילים להצמיח חזרה את המשק. זה יהיה לא קצר, אני יודע שזה מאוד קשה, ובכל זאת כולנו צריכים להתאמץ כדי שנוכל לעבור את המשבר הזה בצורה טובה וכמה שיותר מהר לחזור לשגרה".

לטענתו, "מדינת ישראל שמה תוכנית שהיא מהנכבדות ביותר בעולם. בהרבה מאוד צעדים שעושה, היא מהחלוצות בעולם. כשאנחנו סגרנו את השמיים, היינו המדינה הראשונה שהחליטה לעצור טיסות לאיזושהי מדינה. העולם הסתכל עלינו בעין עקומה ואמר – 'מה לעזאזל הם עושים?' אני אומר לכם שהיו הרבה מאוד קולות בממשלה, כולל אצלנו, שתהו אם זה לא צעד קשה מדי. אנחנו עושים את זה כי אנחנו חושבים שזה הדבר הנכון לעשות, אבל כל הזמן צריך לאזן בין כלכלה לבריאות. זה מאוד קשה אבל אין ברירה".

הוא התייחס לפרטי התוכנית הכלכלית כפי שנחשפה אמש ואמר: "היא כמעט 6% מהתוצר של מדינת ישראל, זו תוכנית שלא הייתה כמותה בהיקף והיא נועדה בדיוק כדי לתת את העזרה הראשונה שהמשק כל כך צריך בחודשים הקרובים. הלבנה הראשונה היא קודם כול בריאות, כמעט 10 מיליארד שקל הלכו לכל המערכים שאמורים לשרת את מערכת הבריאות והאכיפה של התקנות, כי אנחנו צריכים הרבה מאוד כלי מיגון והיערכות. הדבר השני, פרשנו רשתות ביטחון מאוד נרחבות גם על אנשים באבטלה ובחל"ת וגם על עצמאים שלא היו להם רשתות ביטחון לפני כן".

בהמשך, דן בסוגיית העצמאים והסביר כי "יש לנו בעולם השכירים עובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת, קצת יותר מ-800,000 איש. אלה מספרים דמיוניים, תחשבו שכל אחד מהם זה עולם ומלואו, עם משפחה, והאנשים האלה יוצאים לאבטלה. השכירים האלה מקבלים דמי אבטלה שבמקרה הכי גבוה, אם הם מרוויחים המון כסף, הם מגיעים לקצת פחות מ-8,000 שקל, זה המצב. צריך לזכור שלעצמאי, בניגוד לשכיר, יש הרבה הוצאות שמכירים לו כהוצאה מוכרת, למרות שהוא משתמש באמצעים האלה גם לבית. האנשים האלה הולכים לקבל סכום מאוד קרוב לסכום של שכירים".

כחלק מהתוכנית הכלכלית הצהיר השר כי תשלומי הארנונה יבוטלו לעסקים, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר הסביר כי "את רוב הכסף הממשלה תשפה את הרשויות המקומיות, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה איתם. לא ציפינו מהרשויות המקומיות לשאת ב-3 מיליארד שקל האלה". כמו כן, "מענקים של 6 מיליארד שקלים יחולקו לעסקים. בסוף, העצמאי מקבל גם אתה החלק הזה וגם את מה שאמרתי קודם, וכמובן גם החזר של מקדמות שכל העסקים נתנו למס הכנסה בתחילת השנה ויחזרו אליהם בחודשיים קרובים".

"מדינת ישראל במשבר כלכלי עמוק"

אומנם, גרמניה וארצות הברית העניקו לאזרחיהן סיוע כלכלי נרחב יותר, "אבל שתיהן שמו את רוב הכסף באשראי, הרבה יותר מאיתנו. אנחנו שמנו הרבה יותר כסף במזומן, כסף אמיתי. בגרמניה, אם אני זוכר נכון, 90% מהכסף זה אשראי - זה הבדל גדול. אנחנו עשינו איזשהו מיקס שחשבנו שיותר נכון", אמר מרידור, והוסיף: "דמיינו את המשק הישראלי כמכונית מרוץ שנוסעת בכביש מהיר, לחצנו על הברקס והרמנו את ה'אמברקס' במהירות מאוד גדולה. בעצירה פתאומית לא תמיד אתה תסיים על הכביש. גם היום אחרי כל ההגבלות החדשות, המשק הישראלי עובד בערך ב-40%. יש לנו מפעלים חיוניים, יש לנו מפעלי ייצור, הייטק והמון אנשים שעובדים מהבית".

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר דן בתרחיש שבו המצב הכלכלי לא ישתפר ואנשים יפנו למעשי שוד, ואמר: "אני מאוד מאמין בעם הישראלי ובחברה הישראלית, מעבר לזה יש לנו משטרה מאוד איכותית שפרושה בכל הארץ. אני מאמין שכולנו מבינים שזה משבר, שאני מאוד מקווה שהוא מאוד זמני, ושהדרך הטובה היא מצד אחד להיות לבד ומצד שני לעבור אותו ביחד. אני לא מאמין שנראה כאלה מראות בישראל, אבל ככל שדברים כאלה יקרו - משטרת ישראל פרושה ותעשה מה שצריך".

בהמשך, הוא התייחס להתפטרותו של שר האוצר אמש ואמר: "שר האוצר ואנחנו עובדים באמת ארבעה שבועות בלי יום ובלי לילה, אנחנו עובדים בלי סוף כדי לייצב את הכלכלה הישראלית, אני חושב שהסנכרון בתוך משרד האוצר הוא מעולה והשר מעורב בכל דבר. היו המון חילוקי דעות אבל היופי בישראל הוא שמרגע שהמשבר פרץ, כולנו התאחדנו כגוש אחד ואנחנו פועלים בצורה לגמרי משותפת כדי לפתור אותו. בהקשר הזה, אני חושב שיש לו המון זכויות ואני בטח לא אבקר ולא אגיד שום דבר, לא על השר שלי ולא על שרים בכלל. הם שרים ואנחנו פקידי ציבור וכך זה צריך להיות".

מרידור סיכם ואמר: "מדינת ישראל במשבר כלכלי עמוק. במצב כזה שהמדינה מוציאה 80 מיליארד שקל, שזה סכום בלתי נתפס, אנחנו מנסים לעזור לכמה שיותר. עדיין לא כולם יהיו מרוצים. תמיד יהיו אנשים שיחשבו שזה לא מספיק, תמיד יהיו אנשים שאנחנו לא נותנים להם את כל מה שהם מצפים, ואני אומר בכנות - לא ניתן את כל מה שאנשים מצפים, כי אי אפשר. לקחנו משק שעבד בתפוקה מלאה והורדנו אותנו לסדר גודל של 40% תפוקה, הדבר הזה הוא דבר מהותי. אני אומר בצער - הלוואי שהיינו יכולים להיות במקום אחר". 

 

עריכה: עופרי גליכמן

31/03/2020
הישארו מעודכנים

פורסמה תוכנית הסיוע הכלכלית למשק. הכלכלה העולמית בקריסה
פורסמה תוכנית הסיוע הכלכלית למשק. הכלכלה העולמית בקריסה  |  צילום: Tomohiro Oshumi/Getty Images