ניסים משעל

הרב הלברטל: "לפטר את ליצמן - עשה מעשה בלתי מוסרי"

הפוביליציסט החרדי הגיב לחשיפה לפיה שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו • ד"ר אבישי בן חיים: "הקונספט שהתורה תגן ותציל - נתפס ככזה שלא עבד"


הרב דב הלברטל, משפטן ופובליציסט חרדי, וד"ר אבישי בן חיים ('חדשות 13') התעמתו על התפשטות מגפת קורונה בבני ברק. הרב הלברטל הסביר על חוסר האמון הרב שקיים בקרב הקהילה החרדית, ואילו בן חיים סתר את דבריו, וטען שהשיטה החרדית קורסת: "אנחנו רואים שכל השיטה החרדית קורסת, מהרעיון הבסיסי של הדחייה המוחלטת של המודרנה - מגלים פתאום שזה מותיר את החרדים מאחור ומונע הצלת חיים. הקונספט שהתורה תגן ותציל - נתפס ככזה שלא עבד. אנחנו רואים שזו שעתם הגדולה של עובדי הליבה".

בפתח השיחה ביקש הרב הלברטל להדגיש כי חייבים לפטר את שר הבריאות ליצמן, ויפה שעה אחת קודם. "אם נתניהו לא יפטר את ליצמן יש לפטר גם אותו", זעק הרב, "בעת צרה ליעקב זו הדוגמה שנותן שר הבריאות?"

בהמשך הסביר שלדבריו יש להפנות אצבע מאשימה דווקא להנהגה החילונית ולציונות. לדבריו, חוסר האמון שראינו בבני ברק ובשכונות החרדיות בירושלים נובע מחוסר האמון של בני המגזר החרדי בהנהגה החילונית. "במצב שעמיר פרץ, האיש בלי השפם, בגד בעשרות אלפי בוחריו, שגנץ בגד במיליון בוחריו. אם השניים האלה יגידו לי לסגור בית כנסת, אני אאמין להם?"

בן חיים טען שמדובר בדעה חשובה, למרות שהוא אינו שותף לה, "מה שקורה לנו מול העיניים זהו רגע קשה לחברה החרדית. הקונספט הזה של תורה מגנה ומצלה נתפס ככזה שלא עבד. לכן, אני חושב שמהבחינה הזו הדברים האלה נתפסים כשבר גדול, ואנחנו רואים שדווקא עכשיו זו שעתם הגדולה של לומדי הליבה. כלומר, הרופאים והמדענים שכאילו מותירים חסרי אונים את החרדים שמסתכלים עליהם מלמטה פתאום. השיטה הלא רציונאלית והאמונית כל כך, שהובילה את הציבור החרדי מאז ומתמיד פתאום כבר לא כל כך עובדת".

הרב הלברטל האזין לדבריו ברוב קשב, ואמר: "אני נדהם מדברי ידידי ומכובדי, שכתב ספר על הרב עובדיה יוסף שאם היה שומע מה שהוא אומר עכשיו היה נותן לו את השתי סטירות שלו. אני חושב שמה שאמרת זה נוראי, ולדעתי, סליחה אבישי, זה גובל באנטישמיות כלפי הציבור החרדי. אני לא יודע חשבונות שמיים, אבל אם אני צריך להאמין למושחתים שהזכרתי קודם, או לרב קנייבסקי שאומר לי שנכון לעת הזו יש להישאר בבתי התפילה ובישיבות אני אאמין לו. בוודאי שתורה מגנה ומצלה, מי יודע אם לא היו אמורים להיות 5,000 הרוגים? הרי העם היהודי הוא אמר שנשאר מאז תולדות עולם. הוא נשאר בניסי ניסים בגלל שתורה מגנה ומצלה, ואתה אומר שזה קרס? זה לא יאומן!"

האם התורה הפכה לתעודת הביטוח של בני המגזר החרדי?

השיח בין השניים הלך והתלהט, בן חיים ביקש מהרב הלברטל שלא יתכחש לעובדה שלאחר משברים כאלה המגזר חוה נטישה מאוד גדולה, ואילו הרב טען שהוא ירמיהו בצד הלא נכון של המפה. בהמשך הדגיש הרב הלברטל שלאחר מסע הקורונה הציבור החרדי יבוא בחשבון עם הציבור החילוני: "והחשבון יהיה שהקורונה הגיעה בגלל הרפורמים, ובגלל נשות הכותל, ליברמן, תמר זנברג וחבר מרעיה, נושא הדרת הנשים, והנסיעות בשבת, הם הביאו עלינו את הקורונה. זה קורונה רוחנית האנשים האלה. ונבוא בחשבון".

בן חיים מיהר להגיב להאשמות הקשות שהטיח הרב במגזר החילוני על כל גווניו, ובחר להדגיש שעדיין אי אפשר להתעלם מהנטישה שחווים בני המגזר החרדי. "אל תכחיש שב־200 שנה של משברים הקהילה הזו הפכה להיות זרם קטן. אין ספק שהקהילה החרדית תישאר, נצח ישראל לא ישקר, אבל כל משבר כזה פוגע ביוקרה ובמעמד של החרדים. הם כבר לא מרגישים שזה כבוד להיות חרדים, אני שומע הרבה אנשים נבוכים, וצופה שהמבוכה הזו תבוא לידי ביטוי".

הרב הלברטל טען כי בן חיים שומע את השוליים של השוליים בחברה החרדית, ואף פקפק בעובדה שהם חרדים בכלל. "אחרי הקורונה תבוא איתי, וגם ניסים מוזמן, ללמוד חברותא, וכל הספקות שלך ייעלמו ברגע אחד. הרי על מה נתפסים שם בבני ברק עכשיו? על זה שהם רוצים להתפלל במיניין ולומר 'יה שמה רבא'? על זה שהם רוצים לשמוע קדיש? ועל מה בשלטון נתפסים? על זה שהם רוצים עוד תיק, ועד וולבו, ועוד תקציבים ועוד תוספות? איזה אמונה יש לי באנשים כאלה?"

 

 

 

 

03/04/2020
הישארו מעודכנים