103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

פרופ' גבי ברבש: "הזנחנו את המגזר החרדי הרבה זמן גם בהסברה"

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, עם ביקורת על ההסברה על נגיף קורונה לחברה החרדית: "המגזר הזה חי בעולם אחר משלנו"


פרופ' גבי ברבש, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר ומנכ"ל בית החולים איכילוב, שוהה בימים אלו בבידוד לאחר שנחשף לשר הבריאות יעקוב ליצמן שאובחן כחולה בנגיף קורונה. הוא שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על התפשטות נגיף קורונה בישראל, ואמר: "אני מאוד מוטרד ממה שקורה בירושלים המזרחית, וגם בגלל שזה לא מנותק מהגדה, זה אזור סיכון מבחינת ההתפשטות של הקורונה וההשלכה על מדינת ישראל". בהמשך הביע את דעתו על המתרחש במגזר החרדי, ואמר: "הזנחנו את המגזר הזה הרבה זמן גם בהסברה וגם בכניסה לשם בזמן. המגזר הזה חי בעולם אחר משלנו, בהרבה מאוד מובנים, ואני חושב שלא השקענו מספיק בהסברה לאנשים שמובילים את המגזר הזה".

מנכ"ל בית החולים איכילוב התייחס להתפשטות נגיף קורונה בארץ ולסוגיית המחסור בדיקות לאבחון הנגיף והסביר כי "כרגע יש מספיק מעבדות, אלא פשוט שהן נתקעו עם חומרי עבודה נעלמים. עכשיו זה סיפור של החומר שאיתו המעבדה מעבדת את הדגימה שמגיעה אליה, שאיתו מייצבים את הדגימה לפני שדוגמים אותה או בחלק מהמקרים חומרים שקשורים לבדיקה עצמה, כל פעם נופלים על איזשהו מרכיב אחר בשרשרת". הוא התייחס לטענות שלפיהן צוותים רפואיים התריעו מפני המחסור ואמר: "זה לא משנה כרגע, העובדה היא שכל פעם מגלים משהו אחר שהיה צריך לגלות מוקדם יותר".

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר הבהיר כי "אנחנו במערכה מתמשכת שתיקח הרבה זמן ואני מציע לא לקרוא לכל דבר מחדל. אנחנו נלחמים ויכול להיות שיש פה תקלות, אף אחד לא עושה את זה ברוע לב. מתעסקים בסיפור המעבדות טובי המוחות והאנשים במדינת ישראל, אנשי מערכת הביטחון, בואו לא נקרא לכל דבר מחדל", והדגיש כי זה "לא טוב שזה קורה וזה באמת מראה על זה שלא תכננו מראש".

העלייה במספר החולים בימים האחרונים היא תוצר של חגיגות הפורים שבהן הפרו את הנחיות משרד הבריאות, פרופ' ברבש טען כי בחג הפסח שיחול ביום רביעי הקרוב המצב יהיה שונה. "אני חושב שהאסימון פה נפל, מדינת ישראל, עם ישראל על כל חלקיו, אני מדגיש - על כל חלקיו, מבין את המשמעות וכולם נזהרים. אין לי ספק שזה לא יקרה. מה שכן יקרה, זה שיהיו כמה קבוצות באוכלוסייה, כמה ערים שיהיו תחת סגר והפסח שלהם השנה לא יהיה פסח נעים".

בהמשך דבריו התייחס לאפשרות שהסגר שהוטל על העיר בני ברק יורחב לערים נוספות בהן יש ריכוזים של מפרי הנחיות, ולשמועות לפיהן מדובר בערים טבריה ואשקלון, ואמר: "אני לא בטוח שטבריה ואשקלון בשורה הראשונה של הערים האלה, אני חושב שמדובר על שכונות בירושלים". הוא הוסיף והודה כי הוא "מאוד מוטרד ממה שקורה בירושלים המזרחית, גם בגלל שזה לא בשליטה מלאה שלנו, וגם בגלל שזה לא מנותק מהגדה. זה אזור סיכון מבחינת התפשטות הקורונה וההשלכה על מדינת ישראל".

כמו כן, התייחס למגזר החרדי כלפיו מושמעות טענות רבות, והסביר כי לדעתו, "הזנחנו את המגזר הזה, בהרבה מאוד מובנים, גם בהסברה וגם בכניסה לשם בזמן. המגזר הזה חי בעולם אחר משלנו בהרבה מאוד מובנים ואני חושב שלא השקענו מספיק בהסברה לאנשים שמובילים את המגזר הזה, בשביל לשנות את זה". בהמשך, ציין גורם שמשפיע לטובה על ההבנה של גודל השעה בקרב המגזר החרדי, והוא "התמונות שמגיעות מניו יורק. הם ראו את המגזר הזה בניו יורק, מה קורה איתו, והבינו עם מה הם הולכים להתמודד, זה שינה חלק מההתנהגות שלהם".

לסיום, הביע את דעתו על התנהלות משרד הבריאות במאבק למיגור הנגיף ואמר: "מה שאתם קוראים מחדלים הם לא במהות בעיניי, כי העובדה היא שמדינת ישראל קיבלה החלטות בזמן הנכון. ההחלטות הדרמטיות והחשובות שהתקבלו במערכה הזו נגד הקורונה - סגירת מדינת ישראל, זה לא משנה מי היה האחראי על זה, הייתה בזמן. ההחלטות לגבי הסגר, קצת באיחור אבל עדיין רואים את ההשפעה שלהם שהיא מעולה מבחינת עם ישראל שירדנו בקצב גידול החולים בצורה טובה, הייתה בזמן. נשארו מגזרים שלא טופלו כמו שצריך בזמן וזה הכול".

 

עריכה: עופרי גליכמן

05/04/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm