איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"למה רק בעת צרה אנשים מתחברים?"

ארקדי דוכין עם קריאה לאומנים: "קודם כל תתחברו, אם נתחבר, נעלה רעיונות יצירתיים לטובת הפרנסה" • והוסיף: "קיבלנו מתנה ללמוד משהו"


ביום חמישי האחרון החליטו אמני ישראל למחות על הפגיעה בפרנסתם בשל הנחיות הממשלה למיגור מגפת הקורונה. במחאה השתתפו שחקנים ויוצרים רבים ובה קראו לראש הממשלה לא לכבות את האור על תעשיית התרבות. הזמר והיוצר ארקדי דוכין דן בחיים בצל מגפת הקורונה ואמר כי היא דווקא "יכולה להביא בעיקר לדברים טובים". על מחאת האמנים אמר הזמר: "למה אתם מתחברים רק כשיש בעיה או מצוקה של כסף?"

הזמר ארקדי דוכין התייחס לשגרת החיים החדשה בצל הקורונה, שגרה בה אינו מופיע ואשר מאופיינת בחוסר ודאות ואמר כי "ברמה הרוחנית זה תענוג צרוף". הוא הסביר כי טרום תקופת הקורונה, "הדברים הגיעו לרמה לא הכי הגונה וחזירית, גם בתחום שלנו וגם בתחום שהעולם גלש אליו. אנשים איבדו את הפרופורציה, לא חייב 200 יחידות דיור ולא חייבים 3 מרצדס. אפשר אוטו אחד ובית אחד נחמד". לדעתו, "הפעם זה לא הולך להיפתר בצורה פרטנית אלא צריכים להגיע לפתרון גלובלי".

הזמר והיוצר רואה במשבר הקורונה דווקא הזדמנות לצמיחה חברתית חדשה, לשינוי אורחות חיים. "חייבים להבין שמדובר פה במשבר גלובלי שאנחנו לא יכולים להגיד – 'זה לא נוגע לי עד שזה נוגע בי'. אם לאותו מוכר פלאפל, מוכר בגדים או תעשיין אחר לא יהיה כסף, הוא לא יוכל לראות את ההופעה שלי או לצרוך את השירים שלי", אמר והוסיף להתייחס לנושא מנקודת מבט שונה. "אם מסתכלים על העולם הבהמי-הגשמי אז בטח שאני בצרה. טור מטורף של נטשה, סכום מטורף לכל אחד מאיתנו שהיה סוגר לי קצת חובות ונותן לי לנשום חצי שנה בשקט, וכמובן הכול היה בחוזים", והוסיף כי "אם נטשה היו קצת יותר חברים אני חושב שהיינו פותרים הרבה דברים".

הוא התייחס למחאת האמנים שהתרחשה בשבוע שעבר ובה הזהירו האומנים מפני קריסה תרבותית מוחלטת ואמר כי הוא "כל כך שונא את הדיבור הזה. ברור שגם אני וגם אתה יכולים מחר להתרסק, וגם אני ואתה יכולים לבוא עם אלף דולר לבקש קוטג', אבל בגלל שהחקלאי פשט רגל והפרה מתה מאיזה וירוס לא יהיה קוטג'. זאת אומרת שכסף לא יקנה הכול. ילד שהיה זקוק להשתלת כליה ואנשים כמו דני גרנות, שאני חושף את האנונימיות כי נשבר לי הזין, שהוא חי על טחינה ולחם וגם בימים לפני קורונה. קובי רכט, שעשינו לו הופעה עלובה שלא משנה שום סדרי עולם, איפה הייתם עד אז? איפה הייתם? למה כל הזיוף הזה מה פתאום לכולם כואב? למה לא דאגתם לחלשים קודם?"

הזמר הודה כי הוא "מאמין באמת ובתום לב שזה לא נאיבי, שאם נתחבר כאומנים נעלה מלא רעיונות יצירתיים לטובת הפרנסה. קודם תהיו חברים, כל המגזרים, כל הסגנונות, מזרחי, רוק, אלטרנטיבי, קודם כל תתחברו. למה אתם מתחברים רק כשיש בעיה או מצוקה של כסף? למה לא תקימו וואצפ משותף רק כדי להיות סתם בקשר? זה יעלה כל כך הרבה רעיונות נפלאים, למה תמיד רק כשיש צרה אנשים מתחברים?" והוסיף כי "זה באמת הכי מעצבן את הבן אדם להיות חבר של מישהו אחר, כי זה תמיד צריך לבוא בהתניה".

ארקדי דוכין סיכם ואמר כי הקורונה למעשה מסירה את המסכות שהאנשים עטו על עצמן וכי היא "יכולה להביא בעיקר לדברים טובים שצריך לנסות לקלף אותם מבעד לכול האימה. בואו ננסה למנף דווקא את זה ונראה בזה מתנה, כי הרי בכל מחלה יש איזשהו לימוד, איזושהי תרופה ואני חושב שקיבלנו פה מתנה ללמוד משהו". לסיום, פנה לשותפיו לתחום ואמר – "אני בעד אומנים וקורא להם להקים וואצפ משותף עוד היום, ולדבר אחד עם השני קודם כול ב-'אהלן' ו-'מה נשמע'".

 

עריכה: עופרי גליכמן

23/04/2020
הישארו מעודכנים

ארקדי דוכין
ארקדי דוכין  |  צילום יח"צ: ירון ויינשטיין