103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"יש אטימות שגובלת ברשעות או בחוסר הבנה"

צחי הלוי התייחס למצב הקשה של עולם התרבות: "למה קניונים כן ואולמות תיאטרון לא?; לפני חודש הוגש מתווה חזרה לשגרה למשרד התרבות אך אין מענה"


בשבוע שעבר יצאו העצמאים ואמני ישראל להפגין בכיכר רבין על אופן הטיפול במשבר הקורונה. השחקן והיוצר צחי הלוי התייחס לאסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה שפורסמה, וטען כי "יש פה איזושהי הטעיית הציבור", והוסיף: "עולם התרבות בסכנה ממשית. המחאה לא הולכת להירגע וזה לא הולך למקום טוב".

צחי הלוי ממובילי מחאת העצמאים והאומנים מתח ביקורת על מתווה החזרה לשגרה ואמר כי זו אמנם חזרה לשגרה אבל "עולם התרבות, כבר חודשיים נמצא במשבר כלכלי ואין לו מענה בהיבט לא של פיצויים, של דמי אבטלה, ולא שחרור של תקציבים שכלואים ושנועדו לתרבות, הם לא משוחררים". לא זו בלבד, "גם בהיבט של מתווה חזרה, כבר לפני חודש הוגשה הצעה של עולם התרבות ואין מענה", אמר.

הוא התייחס למתווה החזרה שפורסם ואמר כי על אף שהחזרה לשגרה מתוכננת לאמצע חודש יוני, מוצגים במתווה "קווים מאוד כללים, לא ברור לנו למה בקניונים מותר ובחדרי כושר מותר, ואולמות קולנוע ובאולמות תיאטרון אי אפשר". הוא אף הסביר כי "דיברו על 50 איש, 50 איש באולם תיאטרון או קולנוע זה בעצם כלום. זה לא נותן מענה בהיבט הכלכלי למוסדות האלה שנשענים ברובם על הכנסות עצמאיות". לפני חודש הוגשה הצעה למשרד התרבות הצעה למתווה לחזרה, ואין איזה מענה יש כאלה שכן קשובים, יש דברים שנעשים בהיבט הזה. על פניו אוזן קשבת, אבל כשזה מתורגם הלכה למעשה אין תוצאות בשטח. נכון לעכשיו אין את המענה מבחינה כלכלית לכל אותם אמנים".

לדבריו, "יש אטימות, אני לא רוצה להיזהר במילותיי, שגובלת ברשעות, או פשוט בחוסר הבנה של איך דברים פועלים, משרד הבריאות ומשרד התרבות כנראה לא מבינים את העולמות האלה. באופן אישי אני חווה משבר אמון לא רק מהיום אבל מאוד מציף את הנושא הזה, הנתק והאטימות שקיימת שם, ולצערי זה המצב". הלוי סבור כי החלטת הממשלה לא נבעה מחשש להתפרצות נוספת שכן "החשש, אני מתאר לעצמי, יהיה קיים לפחות בשנה-שנתיים הקרובות, מה האלטרנטיבה. לשבת בבית ולהיות בהסגרים במשך שנתיים? זה לא ריאלי".

"חברה בלי תרבות היא חברה חולה מאוד"

"ברור שצריך לקחת פה ניהול סיכונים אבל על פניו אם לוקחים את עולם התרבות, לא סומכים על אנשים שעוסקים בזה שינקטו בצעדים הנכונים והמתאימים בשביל למנוע כמה שיותר את החזרה של ההתפרצות. אני לא יודע על מה לשים את האצבע אבל התחושה היא או שאין רצון או אין יכולת". הוא הסביר כי "מדובר על 150,000 איש ועם האנשים שנסמכים על ההכנסות שלהם זה קרוב לחצי מיליון איש, שכרגע אין להם שום אופק בהיבט הזה".

בהמשך דבריו השחקן והיוצר הביע את דעתו על ההשלכות החברתיות של הקפאת עולם התרבות וטען כי "חברה בלי תרבות היא חברה חולה מאוד והתחושה היא שיש תחושה שעולם התרבות בסכנה ממשית, ולפחות מהלך הרוח שאני חווה ברחובות, גם במחאה של העצמאים בכלל ושל עולם התרבות - זה לא הולך להירגע. אתמול היו מחאות מחוץ לבתים שלנבחרי ציבור והפקידות הבכירה וזה לא הולך למקום טוב, חבל".

לטעמו, "צריכה להיות שם התעוררות רצינית, לא ברור לי מה נעשה בחודשיים האחרונים. רשות המיסים יושבים שבוע וחצי על תוכניות, מה עשיתם חודשיים? הקריאה פה היא חד וחלק לשבת עם נציגים מעולם התרבות על המתווה ועל ההצעות שיש לנו. בסופו של דבר מדובר באנשים יצירתיים ויש יכולת לחשוב מחוץ לקופסא בשביל מצד אחד לשמור על בריאות הציבור ושל כולם ומצד שני על בריאותם הכלכלית של מאות אלפי אנשים ומוסדות תרבות. אנחנו רוצים להחזיר את התרבות. אפשר להגיע לפתרונות, למתווה שמתאים, ושיתחילו לתפקד".

 

עריכה: עופרי גליכמן

07/05/2020
הישארו מעודכנים

צחי הלוי
צחי הלוי  |  צילום: פלאש90