103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"ביהמ"ש טועה בהערכת המצב"

אהוד ברק בביקורת לאחר פסיקת בג"ץ • "יש מאמץ של בן אדם יחיד שמטרלל את המדינה כדי לחלץ את עצמו ממשפט; נתניהו לא יכול לנהל את המדינה"


אתמול (ד') קבעו שופטי בג"ץ כי הם דוחים את כל העתירות בעניין ההסכם הקואליציוני וכשירותו המשפטית של ראש הממשלה, וביום רביעי הבא תושבע הכנסת ה-24 בתום 3 מערכות בחירות, דרמות פוליטיות ומשבר קורונה. ראש הממשלה והרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת על הכרעת בג"ץ, ואמר: השופטים מתנהגים כאילו הם לא מכירים את תפקיד ראש הממשלה. אני חושב שקורית לנו הפיכה שלטונית בחסות הקורונה".

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק הביע את דעתו על החלטת בג"ץ אמש, ואמר כי "זו החלטה מאכזבת אבל היא מתבססת על הבטחה מאוד בעיתית של היועמ"ש". הוא הסביר כי החלטת בג"ץ נבעה מהבטחת היועמ"ש "שיעשו עם נתניהו הסדר ניגוד עניינים מתאים. אבל למה הוא חשוד בין היתר בשוחד, מרמה והפרת אמונים? בגלל שהפר בעודו מכהן כראש ממשלה הסדר ניגוד עניינים שלו, איך אפשר בכלל לעשות הסכם ניגוד עניינים?", התרעם.

הוא הסביר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "מנוע מלהתעסק במשרד המשפטים, משרד לביטחון פנים, ומשרד התקשורת בגלל פרשיות 1000, 2000 ו-4000. הוא מנוע להתעסק בענייני ביטחון בגלל פרשה 3000, הוא מנוע מלהתעסק באוצר בגלל הפרשית שלא נחקרות בגלל אותו יועמ"ש, של דיווחי שקר למבקר המדינה, של הלבנת הון וכל פרשת המניות", ותהה: "אז איזה הסכם? שמעתי את נשיאת בית המשפט העליון אומרת 'המבצר לא בסכנה שום דבר לא נופל הכול טכני', לא הכול טכני. אני חרד מאוד לאפשרות שבית המשפט העליון חש את העוצמה והנחישות של ההפיכה השלטונית שמתרחשת לנגד עיניו".

"אני מתרפק על פסיקות כמו קול העם, פנחסי-דרעי, שלא היה חוק. השופטים נכנסו ביד בוטחת לתחום אפל וקבעו את הדבר המובן מאליו", אמר ברק. "כל ילד היה אומר לך שמי שחשוד בעבירות עם קלון לא יכול להיות מורה, שומר בבית הספר, עיתונאי ב-103 או קצין בצה"ל. אבל הוא יכול להיות שר בממשלה? נוצרו ניגודי עניינים שלא מאפשרים". לדעתו, "יקי רובינשטיין היום מכה על חטא. הוא חנן את נתניהו, עשה לו דו"ח ציבורי בניסוח חריף מאוד, אך זרקו אותו לפח אחרי יומיים. הוא עשה את זה משום שחשב שנתניהו נעלם מחיינו הציבוריים, הוא לא העלה על דעתו שהוא יחזור - אחרת לא היה קובע את זה".

עוד ציין ברק כי לפני 42 שנים מנעו מסיעת הליכוד שהייתה באופוזיציה להשתתף בוועדת הביקורת, "סיעת הליכוד הגישה ערער שהגיע לבית המשפט העליון לצדק והוא קבע, לא היה חוק כמו שאין חוק שנאשם בבגידה או רצח לא יכול להקים ממשלה, אבל ברק אמר שיש כללי צדק טבעיים המובנים מאליהם, יש חוזה בין האזרחים לשלטון, הכולל בין היתר את הצורך שהאופוזיציה תשב בוועדת הביקורת".  הוא תהה: "איך אפשר לתאר את מינוי שר המשפטים אוחנה ואת פעילותו במשרד המשפטים, סגירת בתי הדין 36 שעות לפני שמתחיל המשפט של נתניהו, אם לא כפעולה של ראש הממשלה באמצעות שליח, בניגוד עניינים מבוהק?"

"נתניהו מאוד נהנה מהמצב של תקנות לשעת חירום"

בהמשך דבריו, ראש הממשלה לשעבר טען כי "הצורה בה עסק נתניהו בהפחדת הציבור, עטה ארשת רצינית, סיפר לנו על מיליון חולים לא מיליון מובטלים, שבעוד שלושה שבועות יהיו לנו 10,000 מתים - זה  צירוף של הפחדה כדי לאפשר את הכניסה לתקנות שעת חירום יחד עם הפחדה שתכליתה, המתוכננת מראש, היא להופיע כמושיע באותם השבועות". הוא הוסיף והתרעם על "כמות השקרים שמספרים לציבור. מספרים לנו שאנחנו הכי טובים בעולם, יש בעולם 200 מדינות, 180 הן במצב יותר טוב מבחינת המתים, היחידים שיותר גרועים מאיתנו זה מדינות באירופה ובמזרח התיכון רק טורקיה ואירן. מצרים במצב יותר טוב מאיתנו יש פי 10 אוכלוסייה מאיתנו אך רק כפליים מתים".

ברק טען כי "נתניהו מאוד נהנה מהמצב של תקנות לשעת חירום, להפקיע זמן שידור, להופיע ולהגיד – 'הנחיתי, הוריתי, דיברתי". הוא השווה את המציאות השלטונית בישראל להונגריה ופולין, "הן דמוקרטיות עם בחירות אבל באופן מעשי חדלו מלהיות דמוקרטיות, וזה מחיר כבד שעוד ישלמו אותו. אני חושב שעוד 20 שנה אנשים לא יבינו מה קרה לנו, שחצי עם הלך כעיוורים אחרי מאחז עיניים שהוא נותן שוחד ורמאי, הלכו אחריו בעיוורון, וחצי העם השני נפגע".

כמו כן, הוא טען כי פירוק כחול לבן וההסכם הקואליציוני של רה"מ נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ היה מהלך מתוכנן מראש. "אני שומע את חילי טרופר לפני כמה ימים אומר ההסכם הזה כבר דנים עליו כבר חצי שנה. אם היה הסכם כזה שאשכנזי וגנץ מוכנים ללכת אליו אז הוא כתוב, וישנו, ואחרי הבחירות האלה שבהן רוב הציבור הלך אחריהם, ורוב הציבור לא התכוון שנתניהו יקים ממשלה, אז הייתי אומר, בלשון המעטה, שלא היה גילוי נאות של תשתית הכוונות של הנבחנים".

ראש הממשלה לשעבר סבור כי מתרחשת "הפיכה שלטונית בחסות הקורונה, אני חושב שתקנות שעת חירום שהובילו לסגירת בית המשפט 36 שעות לפני המשפט שלו, עניין השב"כ שעוקב אחרינו באמצעות כלים שנועדו לסיכול טרור, כל הופעות האימה האלה שמציגות פרזנטור באמת מעולה, עם כושר משחק בלתי מבוטל, אבל מנהל בינוני, ואני לא רוצה לדבר על מקבל החלטות. זאת אומרת, יש לנו עדות מתוך בלפור שאחד מאנשי השילוש הקדוש אומר על נתניהו שהוא איש חלש שעושה שטויות".

"מטילים את הרכבת הממשלה על נותן שוחד"

"אני חושב שאנחנו בפני דבר שהוא מסוכן מאוד לדמוקרטיה הישראלית ,אנחנו כבר ראינו דברים דומים קורים במקומות אחרים. דמוקרטיה מתה בחושך בהחלטות קטנות. ברור שאין פה חירום וקורונה כי היא מאחורינו, לא פיוס לאומי, אין פה שום דבר", אמר ברק. לטעמו, הדבר מעיד על אדם אחד שגרר "עם בני משפחתו הקרובה את כל המדינה כדי לחלץ את עצמו ממשפט פלילי שעומד להיפתח, וחקירות נוספות שמאיימות למוטט אותו לגמרי, ולא נפתחות משיקולים שהם לא ניתנים להסברה". הוא הוסיף כי "בית המשפט טועה בהערכת מצבו ובעיקר טועה בהערכת המשמעות של מה שקורה בממשלה".

הוא סיפר כי "במסגרת תקנות שעת חירום באותה ישיבה ראשונה בין היתר הטילו על דודי אמסלם, שר התקשורת, לעשות סדר בעניין הרישיונות והזיכיונות של ערוצי התקשורת. איך זה קשור לקורונה? אלוהים יודע, איך זה קשור לחירום? אלוהים יודע, פיוס לאומי? אלוהים יודע. איך זה קשור לשליטה בערוצי תקשורת? זה נתניהו יודע היטב".

ברק מתח ביקורת על היועמ"ש, וטען כי בעת שהדבר "הובא בפניו, לאחר שהוגש כתב האישום בית הדין חשב שהגיע בהגשת כתב אישום לשיאו ומאז יכול לנוח ולא לעשות כלום. לכן, הוא התרשל באופן חמור בכך שלא פתח מיד בחקירות". הוא הוסיף כי בטרם נכנס מנדלבליט לתפקידו כיועמ"ש לממשלה הוא חשב כי "הוא לא כשיר, הוא לא יכול. פרשת הרפז, אני לא רוצה להצטרף למסע נגדו היום שמנהלים בבלפור מסיבות הפוכות - ממה שחלילה הוא כן יעשה. אני חושב שצריך בתפקידים האלה עמוד שדרה כמו של בייניש, שמגר, ברק. צריך שם איש חזק מאוד ומנדלבליט הוא איש מקצוע מוכשר מאוד, הבעיה היא אופי".

לסיום אמר, "יש רגעים בחיי העם ובית המשפט העליון שמעבר לדקדוק המשפטי צריך אופי ונכונות להסתכל על המציאות בעיניים, והיא פיל ענק בחדר של בג"ץ. -העובדה שמטילים את הרכבת הממשלה על נותן שוחד. אין דבר כזה בשום מדינה נורמלית בעולם וצריך לשים לזה סוף".

 

עריכה: עופרי גליכמן

07/05/2020
הישארו מעודכנים

אהוד ברק
אהוד ברק  |  צילום: פלאש90