103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"יתכן שחזבאללה יגיב לתקיפות בשם איראן"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס למתיחות הביטחונית בסוריה: "ישראל מנצלת את החולשה האיראנית"


צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם ניסים משעל ב-103fm על המתיחות ההולכת וגוברת בגבול הצפון, והזהיר מאפשרות שארגון חזבאללה יתקוף את ישראל בשם איראן. בהמשך גם התייחס לחזרתו היחסית של ארגון דאעש. 

בפתח השיחה התייחס יחזקאלי לחולשה, לדבריו, שמציגה איראן כלפי התקיפות בסוריה. "יש מציאות חדשה במזרח התיכון, כשאיראן מתמודדת עם נגיף קורונה, יש לה חולשה בגרורות שלה בסוריה, זה אלמנט אחד. קח את האלמנט השני, שבחודשים האחרונים אנחנו רואים את הכבדת הסנקציות עליה מה שמקשה את שליחת אותם משלוחים, כסף, ותחזוק הגרורה בסוריה. ולדעתי, האלמנט הסינרגטי, מה שנקרא, השלם גדול מסכום חלקיו, הוא שאין את קאסם סולימאני. עכשיו אנחנו קוצרים את הפירות של החיסול האמריקני שעד היום מהדהד במזרח התיכון. ישראל תוקפת את איראן כי בעצם היא באה ואומרת: 'אנחנו נתקוף אתכם עד שאתם תצאו מסוריה'. הייתה גם איזו הצהרה השבוע שהאיראנים מתחילים לצאת מסוריה, לדעתי זאת שמחה מוגזמת. אבל אני חושב שהאיראנים פה בסוג של מלכוד. הם לא יכולים להיכנס עם ישראל לסוג של מלחמה, אגב הם יכולים לתת תגובה בסגנון של מרגמות או משהו, אבל אז ישראל תביא תגובה יותר קשה. יש פה מלכוד איראני וניצול ישראלי של החולשה האיראנית, ולראייה אתה רואה 6 תקיפות ב-3 שבועות, שבאמת ישראל נותנת גז על העניין הזה. מנצלים את החולשה האיראנית".

אבל השאלה אם האיראנים לא יכולים להפעיל את השלוחה שלהם, את החזבאללה, להגיב בשמם?
"נכון, תראה יש גבול לכל דבר במזרח התיכון. יש גבול ל'השפלה', אני אומר במרכאות, כי אתה יודע, העולם הערבי מוחא כפיים למתקפות האלה, ואומרים להם, 'אתם אריות במפרץ וארנבים בגולן. למה אתם כאלה פחדנים?'. יש גבול גם לפחד הזה, וכאן נכנס האלמנט של חזבאללה, ויכול להיות שנסראללה יקבל פקודה מאיראן, מהבוסים שלו. אני קורא את עיתוני חזבאללה הבוקר (ו') ואני רואה שהם כותבים, 'עד כמה נוכל לשתוק על המתקפות הללו של ישראל בסוריה?', יכול להיות שחזבאללה יתכונן לסוג של תגובה שהיא תהיה כדלקמן: תגובה שלא תביא את ישראל למלחמה או לעימות רחב, אבל עם זאת, כן יגידו לישראל, 'יש גבול לתקיפות'. הם עשו את זה בעבר וישראל לא נרתעה", אמר יחזקאלי.

הפרשן פירט על התגובות האפשריות של ארגון הטרור: "יכול להיות ממרגמות על החרמון, אלה התגובות הנמוכות. יכול להיות גם על טילים מכוונים פנימה לתוך ישראל, את זה קאסם סולימאני עשה, כמה טילים שיורטו, שנורו לעבר הגולן. ואני אקח את הכי גבוה בסקאלה, בתגובות של חיזבאללה - זה הירי לעבר הרכב הממוגן שיצא מהבסיס שם בגבול הצפון - זה היה בספטמבר של השנה הקודמת - וישראל עברה את זה. הדבר המעניין לראות, כמה חזבאללה מוגבל בתגובה שלו, וכמה ישראל אחר כך ממשיכה לתקוף. זאת אומרת יש פה גם סוג של מלכוד של חזבאללה. אבל זה לא אומר שהוא לא יגיב".

"דאעש הוא לא מדינה אסלאמית, הוא רעיון שחוזר"

בהמשך סיפר יחזקאלי על הכתבה שעשה אמש (ה') ב'חדשות 13' על ההתאוששות של ארגון דאעש לאחר חיסולו של מנהיגם אבו בכר אל-בגדדי. "הייתה מדינה אסלאמית של אבו בכר אל-בגדדי שהתפשטה מעיראק לסוריה. באו האמריקנים וכוחות הקואליציה, הפציצו אותם וגמרו את המדינה האסלאמית. טראמפ אמר: 'אין יותר דאעש'. אנחנו אמרנו, הפרשנים, מי שמכיר את השטח: 'דאעש הוא לא רק מדינה אסלאמית, הוא הרעיון של הסלאפיות, של האסלאם הקיצוני, של לחזור לימי המאה השביעית'", הסביר יחזקאלי והוסיף: "והנה עכשיו בא מנהיג חדש, אנחנו ברמדאן הראשון אחרי חיסול אבו בכר אל-בגדדי, שהעולם מחא כפיים לחיסול היפה הזה של האמריקנים, ועדיין אתה לא יכול לומר שדאעש הלך מהאזור, ההיפך. בא מנהיג אחר, לא פחות טוב ממנו, אוסף את השברים, ואומר: 'נכון, מדינה אסלאמית לא תהיה אבל פיגועים יהיו'. דאעש עשה מתחילת הרמדאן קרוב ל-400 פיגועים בכל המזרח התיכון, ואני לא מדבר על השלוחות החדשות שלו באפריקה, ופיגועי דקירה שהיו באירופה. דאעש הוא לא מדינה אסלאמית, דאעש הוא רעיון שחוזר לאסוף את עצמו מהשברים, והעולם צריך פשוט להכיר בזה".

עריכה: אמיתי דואק

08/05/2020
הישארו מעודכנים

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: רונן אקרמן וקרן שחם באדיבות רשת