103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"המחבלים כיום לא מפחדים מכלום"

אביו של סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל שנהרג מלוח שיש שנזרק לעברו, התייחס למותו של רס"ל עמית בן יגאל ז"ל ממקרה דומה "זו תוצאה ישירה מאיבוד ההרתעה"


אתמול (ג') הובא למנוחות לוחם גולני, רס"ל עמית בן יגאל ז"ל שנפל בקרב מול מחבלים כתוצאה מפגיעת אבן. לפני שנתיים נפל לוחם דובדבן, סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל כתוצאה מפגיעת לוח שיש שהושלך לעברו בעת פעילות מבצעית. ולדימיר לוברסקי שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על הנושא, וקרא לשפר את ההרתעה. "כל מחבל פוטנציאלי צריך לדעת שברגע שהוא יבצע משהו כזה, הוא ייהרג כך או אחרת", אמר. 

ולדימיר לוברסקי איבד את בנו, לוחם דובדבן רונן לוברסקי לפני שנתיים לאחר שנפצע מפגיעת פלטת שיש בעת ביצוע מעצרים סמוך לרמאללה, שלושה ימים נלחם על חייו אך מת מפצעיו. האירוע בו נפל רס"ל עמית בן יגאל הזכיר לו את סיפורו האישי ולכן היום (ד') הוא מפגין מול הקריה בתל אביב - "על מה שקורה כבר 20 שנה ואיכשהו אנחנו כצבא כמדינה נותנים לזה לקרות. זה התופעה של זריקת חפצים מגובה והרבה אנשים חוו את זה בשירות סדיר, מילואים. הבן שלי הבכור אריק גם כן חווה את זה בשירות הסדיר שלו ובנס, אני אומר בנס במירכאות, רק שני אנשים נהרגו מהדברים האלה, הבן שלי ועמית".

לדעתו, "כל מה שקרה זה תוצאה ישירה מאיבוד ההתרעה. ברור לנו שצריך להיות שינוי. היום הם לא מפחדים מכלום, ההפך. לרצוח ישראלים וחיילים זה מאוד משתלם, הם יודעים שהם יעצרו אם לא יתנגדו ואז לא יהרגו אותם". כחבר בפורום 'בוחרים בחיים', "אנחנו נלחמים תקופה ארוכה על חבילת ההרתעה, זה משהו שלדעתי היום הממשלה צריכה ליישם. קודם כל, הריסות בתים מהר. תראו מה קורה, רינה שנרב נרצחה על ידי חוליית מחבלים, רק עשרה חודשים אחרי נהרסה קומה אחת בבית של המחבל, אחד מהם. על איזו הרתעה אנחנו מדברים פה?", התרעם.

לא פעם מתפרסמות ידיעות בחדשות על אירועי התפרעויות, לוברסקי ציין כי "רק לא מזמן ראינו שבקבוק תבערה פגע בקצין מג"ב והוא עלה באש". לדעתו, "זה לא התפרעויות, צריך להחזיר אש חיה בנבלות האלה. הם יודעים מה קורה אצלנו, שחיילים מפחדים לירות, הם יודעים את זה ולכן הם לא רק לא מורתעים - הם מעודדים לבצע את מה שהם עושים". הוא הבהיר כי "לדעתי החיילים לא מפחדים, הם חושבים פעמיים, שלוש, 8 פעמים לפני שהם יורים כי על כל ירי פותחים בחקירה. מי צריך את זה? מי רוצה את זה?"

"ממשלת ישראל בסתר רקמה הסכם מול רשות הטרור"

בהמשך, האב השכול תקף בחריפות את מדיניות הממשלה בנושא "ממשלת ישראל בסתר, בפירוש בסתר, רקמה הסכם מול רשות הטרור על העברת כספים 800 מיליון שקל שאנחנו יודעים לאן זה יועבר, זה יועבר למחבלים", ואף טען כי "ממשלת ישראל לא מקזזת, בניגוד לחוק, כספי טרור. גם בפעם הראשונה בשנת 2019 הקיזוז היה פחות ממה שבתכל'ס הם משלמים למחבלים". הוא נזכר בראיון שקיים לפני כשנה, "שאלו אותי – 'הם לא מחבלים הם לוחמי חופש, אתה לא חושב ככה?' אמרתי - 'אין לי בעיה עם זה, אם הם מצהירים על עצמם שהם לוחמים צריך להתייחס בהתאם', מה עושים עם האויב? מחסלים אותו. לא מתייחסים אליו כאילו הוא עבריין".

המחבל שפצע את בנו וגרם למותו נשלח למאסר עולם בכלא, "הוא כרגע בכלא. אף אחד לא שוחרר אבל כן ישוחררו", אמר לוברסקי. הוא התייחס לסוגיית עסקת השבויים והנעדרים והביע את התנגדותו הנחרצת לכך. "כבר היינו בסרט הזה שאנחנו משחררים לא פרופורציונלית מאות מחבלים עם דם על הידיים, אלה שיושבים מאסרי עולם. אם היום תעבור עסקה כזאת של שחרור מחבלים זה יהיה עוד סימן נוסף, איתות נוסף, למחבלים העתידיים – 'חבר'ה, יאללה קדימה אפשר לעשות את זה, זה משתלם ויש סיכוי שאתם תשוחררו'".

"על כל דבר לשחרר מחבלים זה דרך הכי פשוטה, ואללה הכי פשוטה, בואו נשחרר אלפים ונקבל את מה שאנחנו רוצים - אבל הכי מסוכנת", אמר לוברסקי. לטעמו הפתרון הוא שינוי האסטרטגיה, "הם צריכים בכלל לחשוש לחשוב רק על לפגוע בחייל או באזרח. כל מחבל פוטנציאלי צריך לדעת שברגע שהוא יבצע משהו כזה הוא ייהרג כך או אחרת, או במקום או יקבל עונש מוות, שהמשפחה שלו לא תשב בשקט ולא תקבל כספים".

עריכה: עופרי גליכמן

13/05/2020
הישארו מעודכנים

לווית סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל
לווית סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90